Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1242729525

Справа № 352/2240/24

Провадження № 1-в/352/52/24


УХВАЛА


29 серпня 2024 року         м. Івано-Франківськ

        

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі

головуючого судді                                 ОСОБА_1

за участю:

секретаря судового засідання                 ОСОБА_2

прокурора                                         ОСОБА_3

представника відділу пробації                 ОСОБА_4

засудженої                                         ОСОБА_5


розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання начальника Івано-Франківського районного сектору № 4 філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області про звільнення від відбування покарання

ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в АДРЕСА_1 , -


ВСТАНОВИВ:


І. Рух провадження

21 серпня 2024 року до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області надійшло клопотання начальника Івано-Франківського районного сектору № 4 філії Державної установи «Центр пробації» в Івано-Франківській області про звільнення ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання у зв`язку з усуненням законом караності діяння.

Розгляд клопотання призначено на 29 серпня 2024 року


ІІ. Суть клопотання та позиція учасників

       Згідно тексту клопотання, ОСОБА_5 , засуджена вироком Івано-Франківського міського суду від 25 квітня 2024 року за частиною четвертою статті 185 КК України до 1 року позбавлення волі та на підставі статті 75 КК України звільнена від відбування покарання з випробування з іспитовим строком 1 рік. ОСОБА_5 визнана винуватою у вчиненні 12 лютого 2024 року крадіжки чужого майна вартістю 437,60 гривень.

       09 серпня 2024 року набув чинності Закон, яким кримінальну караність діяння ОСОБА_5 усунуто, в зв`язку із чим в клопотанні ставиться питання про звільнення її від покарання на підставі статті 74 КК України

       В судовому засіданні представник органу пробації підтримав клопотання та просив його задовольнити

Прокурор в судовому засіданні просила задовольнити клопотання

ОСОБА_5 просила задовольнити клопотання та звільнити її від покарання.


ІІІ. Встановлені судом обставини

       25 квітня 2024 року Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області у справі № 344/7732/24 ухвалено вирок, яким ОСОБА_5 визнано винною у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 185 КК України, та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 1 рік. На підставі статті 75 КК України її звільнено від відбування призначеного основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, встановлено іспитовий строк тривалістю один рік.

Вирок набрав законної сили 28 травня 2024 року.

Згідно вироку, ОСОБА_5 12 лютого 2024 року вчинила крадіжку чужого майна вартістю 437 гривень 60 копійок.

09 серпня 2024 року набув чинності Закон України № 3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів» від (далі – Закон 3886-IX ), яким визначено, що адміністративним правопорушенням статті 51 кодексу України про адміністративні правопорушення є дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, якщо вартість такого майна становить до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


ІV. Висновки суду

       щодо зміни вартості викраденого майна для критерію розмежування крадіжки як адміністративного та кримінального правопорушень

Відповідно до статті 11 Кримінального кодексу України кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння, вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.

На час вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення та ухвалення вироку стосовно неї стаття 51 кодексу України про адміністративні правопорушення діяла в наступній редакції: викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Відповідно, крадіжка майна на суму понад 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян становила кримінальне правопорушення, передбачене статтею 185 КК України.

Починаючи з 09 серпня 2024 року, відповідно до статті 3 Закону 3886-IX диспозиція частини другої статті 51 кодексу України про адміністративні правопорушення викладена в наступній редакції: дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно, кримінальним правопорушенням статті 185 КК України є крадіжка майна на суму понад 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а аналогічні дії щодо чужого майна вартістю від 0,2 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян наразі складають склад адміністративного, а не кримінального правопорушення.

Таким чином, Законом 3886-IX усунена кримінальна караність крадіжки чужого майна, вартість якого становить від 0,2 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 5 Кримінального кодексу України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання.

Відповідно, для вирішення питання по суті клопотання, необхідно встановити, чи перевищує вартість викраденого ОСОБА_5 майна визначений Законом критерій розмежування адміністративного та кримінального правопорушень – 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян як вартість викраденого майна на час вчинення кримінального правопорушення.


щодо вартості викраденого майна

Відповідно до частини п`ятої підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 грн, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року, яка дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), установленого законом станом на 01 січня звітного податкового року.

ОСОБА_5 , визнана винуватою у вчиненні крадіжки чужого майна 12 лютого 2024 року, відповідно, для розрахунку має застосовуватись розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01 січня 2024 року.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 гривень.

Таким чином, сума одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян для кваліфікації адміністративних та кримінальних правопорушень, вчинених в 2024 році, становить 1514 гривень, що є 50 % від 3028 гривень.

Відповідно, діянням, передбаченим статтею 51 кодексу України про адміністративні правопорушення в 2024 році є дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 757 до 3028 гривень.

Кримінальна відповідальність за статтею 185 КК України в 2024 році настає за вчинення крадіжки чужого майна вартістю понад 3028 гривень.

ОСОБА_5 вчинила 12 лютого 2024 року крадіжку чужого майна вартістю 437, 60 гривень.

В зв`язку із викладеним, її діяння відноситься до адміністративних правопорушень, а його кримінальна караність усунена Законом 3886-IX


процесуальні підстави для постановлення рішення

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 539 Кримінального процесуального кодексу України під час виконання вироків суд має право вирішувати питання про звільнення від покарання у випадках, передбачених частинами 2 і 3 статті 74 Кримінального кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 74 Кримінального кодексу України особа, засуджена за діяння, караність якого законом усунена, підлягає негайному звільненню від призначеного судом покарання.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_5 засуджена за діяння, караність якого усунена Законом 3886-IX, вона підлягає негайному звільненню від покарання, призначеного вироком Івано-Франківського міського суду від 25 квітня 2024 року у справі № 344/7732/24.

На підставі викладеного, керуючись статтями 369, 376, 537,539 Кримінального процесуального кодексу України, статтею 74 Кримінального кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:


Подання задовольнити.

Засуджену ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від покарання, призначеного вироком Івано-Франківського міського суду від 25 квітня 2024 року у справі № 344/7732/24 за частиною четвертою статті 185 КК України, у виді позбавлення волі на 1 (один) рік та на підставі статті 75 КК України звільненої від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі з іспитовим строком на 1 (один) рік – у зв`язку з усуненням законом караності діяння.

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Тисменицький районний суд Івано-Франківської області.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Повний текст ухвали проголошений 03 вересня 2024 року о 09 годині 30 хвилин.


Суддя                                                                                 ОСОБА_6                                                        


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація