- заява: Давидов Леонід Анатолійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 204/8052/24
Провадження № 1-в/204/1249/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2024 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
при секретарі судового засідання: ОСОБА_2 ,
за участю
прокурора – ОСОБА_3 ,
захисника (ВКЗ) – ОСОБА_4 ,
представника установи – ОСОБА_5 ,
особи, щодо якої розглядається заява – ОСОБА_6 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні залу судових засідань Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська заяву представника Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» про зміну застосування примусових заходів медичного характеру щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 -,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла заява представника Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» про зміну примусових заходів медичного характеру щодо ОСОБА_6 .
В обґрунтування заяви, до якої додано висновок комісії лікарів-психіатрів №849 від 08.08.2024 року, зазначено, що під впливом медикаментозної терапії та реабілітаційних заходів психічний стан пацієнта протягом тривалого часу залишається стабільним. В клінічній картині захворювання спостерігається стійка позитивна динаміка: емоційні розлади у вигляді злостивості, дратівливості, конфліктності відсутні, на перший план виступили дефіцитарні емоційні розлади у вигляді емоційної сплощеності, одноманітності, збіднення та огрубіння емоційних реакцій, аутизації, зниження рівня вольових спонукань. Поведінка набула спокійного, упорядкованого характеру без проявів агресії та ауто агресії, конфліктних ситуацій не провокував. З лютого 2024 року почав розповідати про свої хворобливі переживання (маячні ідей чаклунського впливу), заперечує наявність розладів сприйняття, поведінкою не виявляє, неадекватна поведінка з суїцидальними діями не спостерігалась, причини попередніх госпіталізацій в минулому, описаних в медичній документації, пояснює шляхом заперечення та раціоналізації. Маячні ідеї чаклунського впливу до потерпілих набули характеру «застиглого» психопатологічного феномену, на поведінку пацієнта не впливають. В клінічній картині захворювання присутня дефіцитарна симптоматика, характерна для шизофренічного дефекту та виражені порушення мислення структурно-логічного характеру). Висловлює жаль з приводу скоєного. Не розуміє характеру наявного у нього психічного захворювання, необхідності тривалого лікування. За результатами оцінювання ризику насильства за шкалою HCR-20V3 ризик насильства в майбутньому є помірним. З огляду на вказане, ОСОБА_6 потребує зміни примусових заходів медичного характеру у закладі з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом на надання психіатричної допомоги із посиленим наглядом у примусовому порядку.
В судовому засіданні представник установи підтримав вказану заяву, просив задовольнити, посилаючись на висновок комісії лікарів-психіатрів №849 від 08.08.2024 року.
Особа відносно якої розглядається заява ОСОБА_6 в судовому засіданні просив задовольнити заяву лікаря-психіатра. При цьому зазначив, що відноситься до «чаклунства» негативно. Щодо скоєного ним суспільно-небезпечного діяння вказує, що потерпіла його вдарила перша. Крім того стверджує, що лікарі його вже вилікували.
Захисник в судовому засіданні підтримав заяву і просив її задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви, оскільки ОСОБА_6 перебуває у закладі з 2020 року, а в лютому 2024 року у нього з`явилися ідей чаклунства, що вказує на відсутність тривалого покращення стану його здоров`я. Крім того, критика до вчиненого суспільно-небезпечного діяння у ОСОБА_6 відсутня.
Вислухавши думку учасників процесу, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що заява представника установи задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно ч.5 ст.94 КК України, госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом може бути застосована судом щодо психічно хворого, який вчинив суспільно небезпечне діяння, пов`язане з посяганням на життя інших осіб, а також щодо психічно хворого, який за своїм психічним станом і характером вчиненого суспільно небезпечного діяння становить особливу небезпеку для суспільства і потребує тримання у закладі з надання психіатричної допомоги та лікування в умовах суворого нагляду.
У відповідності до ч.2 ст.514 КПК України, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється, якщо особа, яка вчинила суспільно небезпечне діяння у стані неосудності, видужала або якщо внаслідок змін у стані її здоров`я відпала потреба в раніше застосовуваних заходах медичного характеру.
Згідно ч.3 ст.514 КПК України, розгляд питання про продовження, зміну чи припинення застосування судом примусових заходів медичного характеру здійснюється за письмовою заявою представника закладу з надання психіатричної допомоги (лікаря-психіатра), де тримається дана особа. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, що обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів закладу, в якому особі надається психіатрична допомога, або, у разі наявності, висновок обраного особою незалежного лікаря-психіатра.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 28.10.2020 року, щодо ОСОБА_6 , який вчинив суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння передбаченого Особливою частиною Кримінального кодексу України, а саме: ч.1 ст.115, ч.1 ст.263 КК України, застосовано примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом. ОСОБА_6 знаходиться на лікуванні в Дніпровської Філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» з суворим наглядом з 09.12.2020 року по теперішній час. Діагноз: параноїдна шизофренія, безперервний тип перебігу.
В обґрунтування необхідності зміни ОСОБА_6 виду примусових заходів медичного характеру у висновку комісії лікарів-психіатрів №849 від 08.08.2024 року, зазначено, що під впливом медикаментозної терапії та реабілітаційних заходів психічний стан пацієнта протягом тривалого часу залишається стабільним. В клінічній картині захворювання спостерігається стійка позитивна динаміка: емоційні розлади у вигляді злостивості, дратівливості, конфліктності відсутні, на перший план виступили дефіцитарні емоційні розлади у вигляді емоційної сплощеності, одноманітності, збіднення та огрубіння емоційних реакцій, аутизації, зниження рівня вольових спонукань. Поведінка набула спокійного, упорядкованого характеру без проявів агресії та ауто агресії, конфліктних ситуацій не провокував. З лютого 2024 року почав розповідати про свої хворобливі переживання (маячні ідей чаклунського впливу), заперечує наявність розладів сприйняття, поведінкою не виявляє, неадекватна поведінка з суїцидальними діями не спостерігалась, причини попередніх госпіталізацій в минулому, описаних в медичній документації, пояснює шляхом заперечення та раціоналізації. Маячні ідеї чаклунського впливу до потерпілих набули характеру «застиглого» психопатологічного феномену, на поведінку пацієнта не впливають. В клінічній картині захворювання присутня дефіцитарна симптоматика, характерна для шизофренічного дефекту та виражені порушення мислення структурно-логічного характеру). Висловлює жаль з приводу скоєного. Не розуміє характеру наявного у нього психічного захворювання, необхідності тривалого лікування. За результатами оцінювання ризику насильства за шкалою HCR-20V3 ризик насильства в майбутньому є помірним. З огляду на вказане, ОСОБА_6 потребує зміни примусових заходів медичного характеру у закладі з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом на надання психіатричної допомоги із посиленим наглядом у примусовому порядку.
При цьому в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_6 не висловлює навіть формального жалю з приводу скоєного, навпаки вказує, що причиною скоєння ним суспільно небезпечого діяння стала поведінка потерпілої, тобто критика вчинених ним дій відсутня.
Крім того, як зазначено у висновку лікарів-психіатрів, у лютому 2024 року у ОСОБА_6 з`явилися маячні ідеї чаклунського впливу. Попередній раз ОСОБА_6 оглядався комісією лікарів психіатрів 13 березня 2024 року, яка дійшла висновку, що за своїм психічним станом він потребує продовження застосування примусових заходів медичного характеру в умовах закладу з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом. Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 26 березня 2024 року було продовжено ОСОБА_6 застосування примусових заходів медичного характеру в умовах закладу з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом.
Вказані обставини, на переконання суду, вказують на передчасність питання про зміну примусових заходів медичного характеру, оскільки з урахуванням характеру психічного захворювання, яке наявне у ОСОБА_6 та тяжкості вчиненого суспільно небезпечного діяння, для перевірки стабільності покращення психічного стану необхідний більш тривалий період, ніж останні півроку.
Враховуючи викладені обставини, суд робить висновок, що відсутність критичного ставлення у ОСОБА_6 до скоєних ним суспільно-небезпечних діянь, а також відсутність доказів тривалого та стабільного покращення стану пацієнта, свідчить про відсутність підстав для задоволення заяви представника Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» про зміну застосування примусових заходів медичного характеру у закладі з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом на госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом щодо ОСОБА_6 .
Керуючись ст.ст.94, 95 КК України, ст. 514 КПК України, ст.ст.19, 22 Закону України «Про психіатричну допомогу», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву представника Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» про зміну застосування примусових заходів медичного характеру у закладі з надання психіатричної допомоги з суворим наглядом на госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги з посиленим наглядом щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1
- Номер: 1-в/204/1249/24
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 204/8052/24
- Суд: Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Василенко В.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2024
- Дата етапу: 20.08.2024
- Номер: 1-в/204/1249/24
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 204/8052/24
- Суд: Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Василенко В.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2024
- Дата етапу: 22.08.2024
- Номер: 1-в/204/1249/24
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 204/8052/24
- Суд: Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Василенко В.А.
- Результати справи: відмовлено в задоволенні подання, заяви, клопотання
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2024
- Дата етапу: 29.08.2024
- Номер: 1-в/204/1249/24
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 204/8052/24
- Суд: Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Василенко В.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2024
- Дата етапу: 29.08.2024