Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #124314517

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2021 року м. Черкаси справа № 925/674/21(925/1301/21)

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1

до Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - арбітражний керуючий Новосельцев Володимир Петрович

про стягнення 41 591,67 грн заборгованості по заробітній платі,

в межах справи про банкрутство

за заявою ОСОБА_2

до Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп»

про банкрутство

без повідомлення (виклику) сторін,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» про стягнення заборгованості по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі за період з березня 2020 року по листопад 2020 року в сумі 41 591,67 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у періоди з 10.01.2014 по 25.05.2018, 07.06.2018 по 30.11.2020 позивач працював рибоводом на ПрАТ «Черкасирибгосп» та був звільнений за згодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України. ПрАТ «Черкасирибгосп» у день звільнення не здійснило виплату нарахованої заробітної плати.

Ухвалою від 30.09.2021 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (також по тексту - ГПК України) розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 11 статті 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана на адреси сторін рекомендованим листом.

Поштове відправлення, що направлялося відповідачу, не вручене органами зв`язку.

Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, відзив на позов не надав.

Оскільки наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено такі обставини.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.06.2021 відкрито провадження у справі № 925/674/21 про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп».

24 червня 2021 року на офіційному сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за № 66702 розміщено повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

На даний час провадження перебуває на стадії розпорядження майном.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник, зокрема, спори про стягнення заробітної плати.

Аналогічні положення містяться у ст. 20 Господарського процесуального кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в всупереч вимогам ст. 116 КЗпП України у день звільнення ОСОБА_1 відповідач не здійснив виплату нарахованої заробітної плати.

Загальна сума заборгованості по заробітній платі ПрАТ «Черкасирибгосп» становить 41 591 грн 67 коп. за період з березня 2020 по листопад 2020 року, що підтверджується довідкою від 06.04.2021 за № 168/к.

На підтвердження викладених у позовній заяві обставин позивач надав копію трудової книжки, довідки про розмір заборгованості по заробітній платі.

Позивач зазначив, що 28.09.2020 та 17.12.2020 звертався на Урядову «гарячу лінію». Так, за його зверненням Управлінням Держпраці у Черкаській області було проведено інспекційну перевірку дотримання вимог законодавства України про працю в частині своєчасносної виплати заробітної плати працівникам ПрАТ «Черкасирибгосп».

19 січня 2021 року Управлінням Держпраці у Черкаській області було проведено інспекційну перевірку державного нагляду (контролю) ПрАТ «Черкасирибгосп» (наказ від 18.01.2021 № 12-н, акт складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства від 19.01.2021 № КЧК252/365/АВ/П-ЧК628ЯІ/365/П-ЧК8/П/456).

Відповідно до ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно ч. 5 ст. 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов`язань щодо оплати праці.

Частиною 5 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що на виплату заробітної плати не поширюється дія мораторію на задоволення вимог конкурсних кредиторів, введеного у справі про банкрутство.

Відповідач станом на 19.10.2021 не надав доказів виплати позивачу заробітної плати, що належить йому від підприємства, з огляду на що господарський суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості по заробітній платі у розмірі 41 591 грн 67 коп.

Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Одночасно з позовною заявою позивач подав клопотання про звільнення від сплати судового збору (відстрочення сплати судового збору на строк до ухвалення судового рішення).

Подане клопотання мотивоване тим, що позивач не має регулярного заробітку та, відповідно, доходу, розмір якого дозволив би йому сплатити судовий збір в повному обсязі, сума судового збору є дуже значною, родина перебуває у скрутному матеріальному становищі, доходів вистачає лише для сплати комунальних платежів, придбання ліків, а також забезпечення мінімального харчування.

Разом з тим, згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення заробітної плати не є предметом справляння судового збору згідно з Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. Судовий збір від сплати якого позивач звільнений у встановленому законом порядку стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до положень статті 129 ГПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача в дохід бюджету судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, ст. 94, 116 КЗпП України, Господарський суд Черкаської області


ВИРІШИВ:


Позов задовольнити повністю.


Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» (код ЄДРПОУ 00476814, місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Смілянська, 2) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , код НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) заборгованість по нарахованій, але не виплаченій заробітній платі за період з березня 2020 року по листопад 2020 року в сумі 41 591 грн 67 коп.


Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Черкасирибгосп» (код ЄДРПОУ 00476814, місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Смілянська, 2) на користь Державного бюджету України 2 270 грн 00 коп. судового збору.

Стягувач: Державна судова адміністрація України (код ЄДРПОУ 26255795, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601).

Реквізити рахунка для зарахування коштів до Державного бюджету України: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).


Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.



Суддя О.В. Чевгуз








  • Номер:
  • Опис: заява про відстрочення сплати судового збору
  • Тип справи: Розстрочення, відстрочення, повернення судового збору та звільнення від його сплати (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 925/674/21(925/1301/21)
  • Суд: Господарський суд Черкаської області
  • Суддя: Чевгуз О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.09.2021
  • Дата етапу: 24.09.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація