Справа № 2-а-3664/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2010 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого судді Рахманкулової І.П.,
при секретарі Верещагіній А.О.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій, зобов"язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
21.10.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов"язання провести перерахунок пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 28.04.2004 року. Також позивач просить стягнути на її користь понесені судові витрати на оплату правової допомоги в сумі 1200 грн.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, заявлені позивачем.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився, подав заперечення на позов.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 07.12.2010 року залишено без розгляду частину позовних вимог позивача щодо визнання неправомірними дій відповідача та зобов»язання перерахувати і виплатити державну та додаткову пенсію згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 28.04.2004 року по 20.10.2007 року з підстав пропуску позивачем передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України строку звернення до адміністративного суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо захисту порушеного права за період з 21.10.2007 року по 07.12.2010 року, тобто по день розгляду справи судом, підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, позивач відноситься до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення та є інвалідом 3 групи. ( а.с. 7).
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796 встановлює право осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на отримання державної (стаття 54) та додаткової (стаття 50) пенсії. Зазначеним Законом передбачено, що пенсія для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути меншою за 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю для цієї категорії громадян - 50 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 6 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, призначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що основна і додаткова пенсія повинна нараховуватись у відповідності із постановами Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року та №530 від 289.05.2008 року.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбаченої ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягають розміри пенсії, визначені Законом, а не розміри, визначені постановою КМУ №654 та №530, якими керувався відповідач.
За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання здійснення перерахунку і виплати пенсії підлягають задоволенню за період з 21.10.2007 року по 07.12.2010 року, тобто по день розгляду справи судом.
Оскільки позивач зверталася до суду за захистом свого порушеного права у порядку цивільного судочинства, де строк позовної давності становив три роки, провадження у цивільній справі 21.10.2010 року було закрито згідно ч.1 п.1 ст. 205 ЦПК України, тобто з тих підстав, що справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства у зв"язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення №19-рп/2010 від 09.09.2010 року, а тому позивачу необхідно поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом у межах трирічного строку з дня звернення до суду, як такий, що пропущений з поважних причин.
В частині позовних вимог щодо стягнення витрат на правову допомогу позивачу в сумі 1200 грн. слід відмовити, оскільки згідно ст.ст.87, 90 КАС України до витрат на правову допомогу відносяться витрати пов"язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця у галузі права. Позивачем надано суду квитанцію про оплату правової допомоги господарюючому суб"єкту.
Відсутність документа про те, що особа яка надавала правову допомогу є фахівцем у галузі права та без відповідної їх калькуляції не дає підстав для компенсації понесених витрат.
Керуючись статтями 2, 3, 94, 158 - 163, 186 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду, як такий, що пропущений з поважних причин.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області щодо виплати ОСОБА_1, починаючи з 21 жовтня 2007 року по 07 грудня 2010 року пенсії у розмірах менших, ніж передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 21 жовтня 2007 року по 07 грудня 2010 року у розмірах відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснити відповідні виплати за відрахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
С у д д я
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3664/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Рахманкулова Ірина Петрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.03.2016
- Дата етапу: 18.03.2016