Судове рішення #12445511

                                                Справа № 2-4598

                                                      2010 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

03 грудня 2010 року Ворошиловський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого – судді Бухтіярової І.О.,

при секретарі – Галич Л.В,

з участю – представника позивача Горошко Г.О., відповідача ОСОБА_2, третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Град.Строй” до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

 

ВСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ „Град.Строй” звернулося до суду 07.06.2010 року з даним позовом до відповідача про стягнення заборгованості, посилаючись на наступні обставини:

між ТОВ „Град.Строй” та ТОВ „Готель „Централь” укладено договір уступки права вимоги від 20.05.2010 року № 001/16тр, за умовами якого ТОВ „Готель „Централь” уступило їх підприємству право вимоги погашення заборгованості з оплати відповідачем суми 5479,25 гривень, що становить різницю первинної вартості паю у будівництві житлового будинку (АДРЕСА_1) і вартості паю, обчисленої по закінченні будівництва житлового будинку згідно умов договору № 001/16, укладеного між ТОВ „Готель „Централь” і ОСОБА_4 16.03.2009 року з урахуванням договору уступки права вимоги від 20.03.2009 року, укладеного між ОСОБА_4 і відповідачем.

Відповідно до ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов’язані здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Таким чином, відповідач з моменту укладення договору уступки права вимоги є боржником їх підприємства по зобов’язанням з оплати заборгованості перед „ТОВ „Готель „Централь” за договором купівлі-продажу паю у будівництві № 001/16 від 16.03.2009 року, що існували раніше.

Відповідно до умов договору купівлі-продажу паю у будівництві № 001/16 від 16.03.2009 року ТОВ „Готель „Централь” продав ОСОБА_4 частину паю у будівництві жилого багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Продаж паю відбувся за 774 922,50 гривні. Відповідно до п. 3.1 цього Договору загальна площа квартири склала 99,00 кв.м. Площа квартири була вказана на підставі даних проектно-кошторисної документації без урахування внутрішніх перегородок, що не є несучими конструкціями. Кінцева ціна паю відповідно до п. 2.3 договору підлягала зміні після уточнення реальних розмірів квартири органом БТІ м. Донецька.

20.03.2009 року ОСОБА_4 уклав з відповідачем договір уступки права вимоги, за яким уступив відповідачу право вимоги передачі у власність частини паю у будівництві житлового багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що дорівнює вартості квартири, загальною площею 99,0 кв.м.  

Згідно даних технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1, складеного станом на 10.07.2008 року (інвентаризаційна справа № 8/96644), загальна площа квартири № 39 склала 99,7 кв.м. Таким чином, у зв’язку з тим, що по закінченні будівництва будинку площі квартири виявилися більшою на 0,7 кв.м., відповідач мав доплатити ТОВ „Готель „Централь” вартість різниці між первинною і фактичною площами, що склала 5479,25 гривень.

Відповідно до ст. 656 ЦК України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладання договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-пролажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.

Згідно ст. 669 ЦК України кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому виражені. Умова щодо кількості товару може бути погоджена шляхом встановлення у договорі купівлі-пролажу порядку визначення цієї кількості.

Частиною 3 ст. 670 ЦК України визначено, що якщо покупець прийняв більшу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, він зобов’язаний оплатити додатково прийнятий товар за ціною, встановленою для товару, прийнятого відповідно до договору, якщо інша ціна не встановлена за домовленістю сторін.

За приписами ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

ТОВ „Готель „Централь” зверталося до відповідача з вимогою про сплату боргу (вих. № 01/16 від 23.02.2010 року), на яку одержало зустрічну вимогу про сплату боргу. У задоволенні вимоги відповідача ТОВ «Готель «Централь» відмовило листом від 25.03.2010 року за її безпідставністю.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок, а кредитор – прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов’язання чи звичаїв ділового обороту (ст. 527 ЦК України).

За приписами ст. ст. 512, 514 ЦК України кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язані в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Просить стягнути з відповідача на свою користь суму заборгованості за договором в розмірі 5479,25 гривень.

У судовому засіданні представник позивача Горошко Г.О., діюча на підставі довіреності, підтримувала позовні вимоги, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові, просила позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що під час контролю інвентаризаційних робіт було встановлено, що фактична площа її квартири складає 98,9 кв.м., тобто на 0,1 кв.м. менше, ніж передбачено умовами договору купівлі-продажу паю у будівництві № 001/16 від 16.03.2009 року, укладеного між ТОВ «Готель «Централь» та ОСОБА_5, яку вона придбала у подальшому. Просила у задоволенні позову відмовити.

Третя особа ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнав.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Як встановлено у судовому засіданні, між ТОВ „Град.Строй” та ТОВ „Готель „Централь” укладено договір уступки права вимоги від 20.05.2010 року № 001/16тр, за умовами якого ТОВ „Готель „Централь” уступило їх підприємству право вимоги погашення заборгованості з оплати відповідачем суми 5479,25 гривень, що становить різницю первинної вартості паю у будівництві житлового будинку (АДРЕСА_1) і вартості паю, обчисленої по закінченні будівництва житлового будинку згідно умов договору № 001/16, укладеного між ТОВ „Готель „Централь” і ОСОБА_4 16.03.2009 року з урахуванням договору уступки права вимоги від 20.03.2009 року, укладеного між ОСОБА_4 і відповідачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов’язані здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, відповідач ОСОБА_2 з моменту укладення договору уступки права вимоги є боржником їх підприємства по зобов’язанням з оплати заборгованості перед „ТОВ „Готель „Централь” за договором купівлі-продажу паю у будівництві № 001/16 від 16.03.2009 року, що існували раніше.

Відповідно до умов договору купівлі-продажу паю у будівництві № 001/16 від 16.03.2009 року ТОВ „Готель „Централь” продав ОСОБА_4 частину паю у будівництві жилого багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Продаж паю відбувся за 774 922,50 гривні.

Відповідно до п. 3.1 цього Договору загальна площа квартири склала 99,00 кв.м. Площа квартири була вказана на підставі даних проектно-кошторисної документації без урахування внутрішніх перегородок, що не є несучими конструкціями.

Кінцева ціна паю відповідно до п. 2.3 договору підлягала зміні після уточнення реальних розмірів квартири органом БТІ м. Донецька.

20.03.2009 року ОСОБА_4 уклав з відповідачем ОСОБА_2 договір уступки права вимоги, за яким уступив відповідачу право вимоги передачі у власність частини паю у будівництві житлового багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що дорівнює вартості квартири, загальною площею 99,0 кв.м.  

Згідно даних технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1, складеного станом на 10.07.2008 року (інвентаризаційна справа № 8/96644), загальна площа квартири № 39 склала 99,7 кв.м.

 Таким чином, у зв’язку з тим, що по закінченні будівництва будинку площі квартири виявилися більшою на 0,7 кв.м., відповідач мав доплатити ТОВ „Готель „Централь” вартість різниці між первинною і фактичною площами, що склала 5479,25 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 656 ЦК України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладання договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.

Відповідно до ч. 2 ст. 656 ЦК України предметом договору купівлі-пролажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.

Відповідно до ст. 669 ЦК України кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому виражені. Умова щодо кількості товару може бути погоджена шляхом встановлення у договорі купівлі-пролажу порядку визначення цієї кількості.

Відповідно до ч. 3 ст. 670 ЦК України, що якщо покупець прийняв більшу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, він зобов’язаний оплатити додатково прийнятий товар за ціною, встановленою для товару, прийнятого відповідно до договору, якщо інша ціна не встановлена за домовленістю сторін.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

ТОВ „Готель „Централь” зверталося до відповідача з вимогою про сплату боргу (вих. № 01/16 від 23.02.2010 року), на яку одержало зустрічну вимогу про сплату боргу. У задоволенні вимоги відповідача ТОВ «Готель «Централь» відмовило листом від 25.03.2010 року за її безпідставністю.

Відповідач суму різниці ТОВ „Готель „Централь” не повернув.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 527 ЦК України боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок, а кредитор – прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов’язання чи звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язані в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

У зв’язку з чим, суд, приходить до висновку, що з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь позивача сума заборгованості за договором в розмірі 5479,25 гривень.

На підставі ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 54,79 гривні та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 гривень.

На підставі ст. ст. 512, 514, 526, 527, 656, 669, 670 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Град.Строй” до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Град.Строй” заборгованість у розмірі 5479 гривень 25 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 54 гривні 79 копійок та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в апеляційний суд Донецької області через даний суд протягом 10 днів після проголошення рішення.

Рішення надруковане в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Ворошиловського районного суду

м. Донецька                                              Бухтіярова І.О.

  • Номер: 22-ц/813/6350/21
  • Опис: Панасевич Т.В. до ПП «Діана», про визнання угоди дійсною та визнання права власності; а/с
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-4598/10
  • Суд: Одеський апеляційний суд
  • Суддя: Бухтіярова Ірина Олександрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.01.2021
  • Дата етапу: 29.01.2021
  • Номер: 22-з/813/67/22
  • Опис: заява Одеської міської ради про повернення надмірно сплаченого судового збору у справі за позовом Панасевич Т.В. до ПП "Діана" про визнання угоди дійсною та визнання права власності
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-4598/10
  • Суд: Одеський апеляційний суд
  • Суддя: Бухтіярова Ірина Олександрівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2022
  • Дата етапу: 11.02.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація