Судове рішення #124579104

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/2241/21

Провадження № 2-о/293/48/2021


28 жовтня 2021 рокусмт Черняхів



Черняхівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Лось Л.В.

за участю секретаря судового засідання Ничипорук Н.А.

представника заінтересованої особи - Демчук С.С., керівник

розглянувши y відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Черняхів справу у порядку окремого провадження

за заявою ОСОБА_1

заінтересована особа: Черняхівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький)

про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України


Процесуальні дії по справі.


28.10.2021 ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, за змістом якої просить: встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Макіївка Донецької області Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 , що є тимчасово окупованою територією, у віці 75 років.

Ухвалою від 28.10.2021 суд прийняв заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Постановив розгляд справи здійснювати в порядку окремого провадження. Розгляд заяви призначив на 28.10.2021 об 16:00 год.

28.10.2021 заявник подала до суду заяву, згідно якої остання просила розгляд справи здійснювати у її відсутність, вимоги заяви підтримує та просить їх задовольнити.


Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.


Заява ОСОБА_1 мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України, а саме у м. Макіївка Донецької області помер її батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 10.09.2021 Совєтським відділом запису актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки видано свідоцтво про смерть НОМЕР_1 .

З метою проведення державної реєстрації факту смерті гр. ОСОБА_2 , заявник звернулась до Черняхівського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький).

Однак Черняхівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) (заінтересована особа) в усному порядку відмовив ОСОБА_1 (заявник) у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Встановлення факту смерті необхідно для реєстрації смерті ОСОБА_2 на території України та отримання свідоцтва про смерть.

Заявник в судове засідання не з`явилась, у поданому клопотанні просила розгляд заяви здійснювати без її участі.

За приписами ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник заінтересованої особи у судовому засіданні не заперечила проти задоволення заяви.

В ході розгляду справи, суд у відповідності до п. 4 ч. 5 ст.12 ЦПК України, створив сторонам всі умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ЦПК України.

Відповідно до ст. 259 Цивільного процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих до суду.

У судовому засіданні від 28.10.2021 відповідно до ст. 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд оголосив рішення суду.


Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.


З наданих заявником документів суд встановиви, що ОСОБА_1 є дочкою померлого гр. ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 04.04.1975 року.

Батько заявниці - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 від двосторонньої тотальної пневмонії, без уточнення збудника про що зазначено у лікарському свідоцтві про смерть №2042 від 06.09.2021.

10.09.2021 Совєтським відділом запису актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки видано свідоцтво НОМЕР_1 про смерть гр. ОСОБА_2 . За даними, що містяться у свідоцтві вказано місце смерті - Донецька Народна Республіка, м. Макіїівка, Совєтський район.

Встановлення факту смерті заявнику необхідно для реєстрації смерті батька та отримання свідоцтва про смерть.


Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.


Як передбачено ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності з ч.1 ст.16 ЦК України та ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

За приписами частини 2 статті 317 Цивільного процесуального кодексу України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Так, законодавством України визначено, що відомості про смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 N 1064.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, у зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5, визначені підстави для державної реєстрації смерті, однією з підстав є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 та п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України та роз`яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

За таких обставин, встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт смерті, що має юридичне значення для послідуючого отримання документів, а також для інформування пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що лікарське свідоцтво про смерть N 2042 від 06 вересня 2021 року, довідка про причину смерті НОМЕР_3 від 06 вересня 2021 року, та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 від 10 вересня 2021 року не створюють правових наслідків, але в той же час вони містять фактичні дані відповідно до ст. 76 ЦПК України, які підтверджують вимоги заявника.

Суд ураховує положення ч. 3 ст. 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", відповідно до якого діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи.

Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

За вказаних обставин, оскільки неможливо провести реєстрацію смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України та законом не встановлено іншого порядку отримання свідоцтва про смерть, з метою забезпечення прав, свобод та законних інтересів заявника, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті батька заявника.

У відповідності з частинами 3, 4 ст.49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 79, 81, 141, 258, 259, 263-265, 315, 317, 319, 352, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:


1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Черняхівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.


2. Встановити факт смерті - громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м.Макіївка Донецької області Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 , що є тимчасово окупованою територією, у віці 75 роки.


3. Копію рішення суду невідкладно направити до Черняхівського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) для державної реєстрації смерті.


Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.


Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4

Заінтересована особа: Черняхівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Хмельницький) , адреса: вул. Шевченка, 4, смт Черняхів, Черняхівського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 22061781.




Суддя Л.В. Лось




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація