Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #124620733

Єдиний унікальний номер № 616/572/21

Провадження № 2/616/271/21



ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України


«29» жовтня 2021 року Великобурлуцький районний суд


Харківської області


в складі: головуючого - судді РИКОВА М.І.


за участю секретаря

судового засідання ШЕГДИ В.М.


позивача ОСОБА_1


представника третьої особи не з`явились,


Справа № 616/572/21


розглянувши у судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки,-


В С Т А Н О В И В:


ОСОБА_4 звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області в якій просить позбавити батьківських прав ОСОБА_5 стосовно її малолітніх дітей: доньок - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також, просить встановити опіку над малолітніми дітьми, призначивши опікуном позивача - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .


На обґрунтування позову зазначено, що 27 травня 1989 року між позивачем та ОСОБА_10 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Великобурлуцького районного управління юстиції Харківської області був зареєстрований шлюб, про що у Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис за № 31. Від цього шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_10 мають доньку ОСОБА_11 , якій після реєстрації 16 листопада 2012 року шлюбу з ОСОБА_12 було присвоєно прізвище чоловіка - « ОСОБА_13 ». Від шлюбу у них народилась донька та онука позивача - ОСОБА_6 ..


16 грудня 2014 року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_12 був розірваний. Відповідач з чоловіком практично не жила, була зареєстрована і проживала разом з дитиною в домоволодінні позивача. Після досягнення дитиною дворічного віку відповідач втекла з дому в невідомому напрямку, залишивши дитину на позивача. Крім того, на протязі 2016-2020 рр., відповідач народила ще трьох дітей: ІНФОРМАЦІЯ_6 доньку ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 доньку ОСОБА_8 та ІНФОРМАЦІЯ_8 доньку ОСОБА_9 .


Відповідач, маючи легку форму розумової відсталості, перебуваючи на обліку у лікаря - психіатра, не маючи постійного місця роботи та проживання, будучи матір`ю-одиначкою чотирьох малолітніх дітей, троє з яких народженні поза шлюбом, не піклується про їх фізичний і духовний розвиток, їх фізичний і духовний розвиток, їх навчання, підготовку до самостійного життя. Відповідач не забезпечує дітям необхідного харчування, медичного догляду, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання, не спілкується з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення, не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до їхнього внутрішнього світу, тобто відповідач свідомо нехтує своїми материнськими обов`язками по утриманню та вихованню дітьми, що призвело до того, що службою у справах дітей Балаклійської міської ради Харківської області від 16 червня 2021 року під час профілактичного рейду в с. Шевелівка, Ізюмського району, Харківської області були виявлені малолітні діти ОСОБА_7 ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які перебували в умовах небезпечних для їх життя та здоров`я. З метою забезпечення безпеки малолітніх дітей їх було направлено до Балаклійської клінічної багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування. Після лікування з лікарні дітей передали службі у справах дітей та сімей Великобурлуцької селищної ради Харківської області за місцем реєстрації відповідача для подальшої передачі за місцем реєстрації та проживання позивача, тобто бабусі дітей ОСОБА_4 .


На даний час діти мешкають з позивачкою за місцем її реєстрації та забезпечені всіма необхідними умовами для проживання. У житті дітей постійно виникають життєві потреби, такі як надання їх до дитячих дошкільних закладів, школи, закладів охорони здоров`я, при цьому позивач, як бабуся, формально позбавлена цього права, хоча фактично виховує рідних онуків. Без встановлення опіки ОСОБА_4 не може оформити на дітей державну грошову допомогу, а їй важко за власні кошти забезпечувати їх всім необхідним.


Відповідачка життям доньок та станом їх здоров`я не цікавиться, не проявляє материнської турботи та інтересу до долі доньок. Відповідачка неодноразово попереджалась щодо належного виховання та утримання її малолітніх дітей.


Служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Харківської області вважає доцільним позбавити ОСОБА_5 батьківських прав у відношенні її чотирьох малолітніх дітей та рекомендує призначити опікуном дітей їх бабуся ОСОБА_4 , яка є здоровою та протипоказань для призначення опікуном немає та має дохід за рахунок підсобного селянського господарства.


Ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області від 06 вересня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання (а.с.56-58).


27 вересня 2021 року ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.74-75).


Позивач ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити та провести розгляд справи без участі відповідача в заочному порядку.


Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання повторно не з`явилася з невідомих суду причин, у встановлений судом строк належним чином була повідомлена про розгляд справи, на її адресу були направлені судові повістки (а.с.68,84). Крім того, виклик відповідача до суду було здійснено через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади, відповідно до ч.11 ст.128 ЦПК України (а.с.80,88). Клопотань та заяв від ОСОБА_5 на адресу суду не надходило.


Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - служби у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області Рябенко Т.В. в судове засідання не з`явилась, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки (а.с.89). На адресу суду від представника третьої особи Рябенко Т.В. надійшла заява в якій просять розглядати справу без участі представника служби у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області. Просили прийняти законне та обґрунтоване рішення, не заперечували щодо задоволення рішення.


Згідно зі ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.


Згідно з ч.3 ст.131 ЦПК України у разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

На підставі ухвали Великобурлуцького районного суду Харківської області від 29 жовтня 2021 року проведено заочний розгляд даної справи згідно з вимогами ст.ст.280-282 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких обставин.


З свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 вбачається, що 27 травня 1989 року ОСОБА_10 та ОСОБА_14 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Великобурлуцького районного управління юстиції Харківської області зареєстрували шлюб. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_15 » (а.с.09).


У шлюбі ОСОБА_10 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 народилась донька - ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.10).


16 листопада 2012 року ОСОБА_11 уклала шлюб з ОСОБА_12 , який зареєстрували у відділі РАЦС Великобурлуцького РУЮ Харківської області, актовий запис № 26. 16 грудня 2014 року заочним рішенням Великобурлуцького районного суду Харківської області шлюб між ОСОБА_12 , та ОСОБА_5 розірвано. Рішення набрало законної сили 05 січня 2015 року (а.с.16).


Від шлюбу у ОСОБА_12 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_10 народилась донька - ОСОБА_6 , що убачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с.13).


Відповідно до характеристики, виданої КЗ «Великобурлуцький ліцей Великобурлуцької селищної ради» на ученицю 2-Б класу ОСОБА_6 проживає у родині разом з бабусею ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 . З перших днів навчання дитини в ліцеї бабуся приділяє належну увагу щодо розумового розвитку дівчинки, виконує рекомендації вчителя. Бабуся відвідує батьківські збори, йде на контакт з вчителями та класоводом. Мама дівчинки ОСОБА_5 лише кілька раз спілкувалась з вчителем по телефону. Дитину бабуся та дідусь повністю забезпечили необхідним шкільним приладдям, одягом та взуттям. Оплату за харчування дівчинки в їдальні оплачує бабуся. Рівень розумового розвитку дитини відповідає її віковим особливостям (а.с.15).


Також, як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи відповідач ОСОБА_5 є матір`ю дітей: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 (а.с.18), ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 (а.с.19) та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 (а.с.20).


16 червня 2021 року начальник служби у справах дітей Балаклійської міської ради Харківської області звернулась до Великобурлуцького селищного голови Харківської області з листом за вих.№ 894/01-07 в якому повідомила, що службою у справах дітей Балаклійської міської ради Харківської області 15 червня 2021 року під час профілактичного рейду в с. Шевелівка, Ізюмського району, Харківської області, були виявлені малолітні діти: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які перебували в умовах, небезпечних для їхнього життя та здоров`я. З метою забезпечення безпеки малолітніх їх направлено до комунального некомерційного підприємства Балаклійської міської ради Харківської області «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» для тимчасового перебування. Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування пов`язаної із захистом прав дитини» просили терміново вирішити питання подальшого соціального захисту дітей (а.с.17).


З виписок із медичних карт стаціонарного хворого за № 6189 стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , за № 6190 стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та за № 6191 стосовно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вбачається, що діти були направлені в стаціонар в педіатричне відділення з діагнозом «ринофарингіт, педикульоз». При цьому діти були доставлені до КНП Балаклійської міської ради Харківської області «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» представником служби у справах дітей (а.с.21-23).


Відповідно до актів про факт передачі дитини від 17.06.2021 адміністрація закладу комунальне некомерційне підприємство Балаклійської міської ради Харківської області «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» в особі заступника директора закладу Білодід Л.М. у присутності ОСОБА_16 - начальника служби у справах дітей Балаклійської міської ради Харківської області передали дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_13 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , начальнику служби у справах дітей та сімей Великобурлуцької селищної ради Харківської області Рябенко Т.В. на підставі листа Великобурлуцької селищної ради Харківської області про переведення малолітніх дітей за місцем проживання: АДРЕСА_1 (а.с.24-26).


Відповідно до довідки № 13 КНП «Великобурлуцький центр ПМСД» ОСОБА_4 , 1970 року народження, у вересні 2020 року привезла дітей: ОСОБА_8 , 2018 року народження, ОСОБА_9 , 2020 року народження, ОСОБА_7 , 2016 року народження, ОСОБА_6 , 2012 року народження для огляду та взяття на облік до сімейного лікаря (а.с.27).


За адресою АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , що підтверджується витягом про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 23.06.2021 за вих. № 533, виданим адміністратором відділу «Центр надання адміністративних послуг» (а.с.29). Позивач в суді пояснила, що на даний час за вказаною адресою фактично проживають тільки вона з чоловіком та її чотири онучки.

Відповідно до акта обстеження умов проживання від 07 липня 2021 року родина ОСОБА_15 проживає у власному будинку з пічним опаленням, водопостачання на подвір`ї. В будинку чисто, охайно, затишно, в наявності всі необхідні меблі та сучасна побутова техніка в гарному стані. Запас продуктів харчування в достатній кількості. Для дітей є окремі спальні місця. Діти забезпечені одягом та взуттям для кожного сезону, забезпечені всім необхідним (а.с.31).


Актами оцінки потреб сім`ї встановлено, що діти почувають себе добре та на момент відвідування діти виглядають добре, відповідно віку. Діти проживаю з бабусею та дідусем. Матір з дітьми не спілкується (а.с.33-38).


ОСОБА_10 та ОСОБА_4 за медичною допомогою до Великобурлуцької ЦРЛ не звертались, на обліку у лікаря психіатра та у лікаря нарколога не перебувають (а.с.39-42).


З довідки КНП «Великобурлуцька центральна лікарня» від 12.07.2021 за вих. № 491 вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , мешканка с. Манцівка, Куп`янського району, Харківської області перебуває на обліку у лікаря - психіатра з діагнозом «Легка розумова відсталість) (а.с.45).


Служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради у своєму висновку вказала про доцільність позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав, зазначивши, що остання життям доньок та станом здоров`я не цікавиться, не займається її вихованням, не піклується про її фізичний та духовний розвиток, не проявляє материнської турботи та інтересу до долі доньок. Матір неодноразово попереджалась щодо належного виховання та утримання її малолітніх дітей. Також служба у справах дітей та сім`ї рекомендує надати опіку бабусі ОСОБА_4 , над малолітніми онуками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_4 (а.с.43-44).


Згідно з ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Пунктом 1 ст.27 Європейської Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХII від 27.02.91 р. визначено, що батько(-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.


Відповідно до ч.2 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.


П.2 ч.1 ст.164 СК України встановлено, що батьки або один з них можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.


Пленум Верховного Суду України у п.п. 15,16 постанови № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив судам, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини від інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.


Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального усвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.


Відповідачка не надала відзиву на позовну заяву та доказів, які б спростовували докази, надані позивачкою, навіть не з`явилася в судові засідання для участі в розгляді справи, хоча належним чином повідомлялася, що свідчить про байдужість щодо вирішення долі її дітей. Заяв та клопотань від ОСОБА_5 на адресу суд не надходило.


Судом встановлено, що ОСОБА_5 продовж тривалого часу свідомо нехтувала своїми обов`язками по вихованню та матеріальному забезпеченню своїх дітей, не піклувалася про їх здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток.


Відповідно до ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Таким чином, судом встановлений факт ухилення від виконання відповідачем батьківських обов`язків, що є підставою, відповідно до ст.164 СК України, для позбавлення батьківських прав.

Відповідно до ст.243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених ЦК України.


Також, згідно із ст.1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовились батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України або в зоні проведення антитерористичної операції, та безпритульні діти.


Крім того, опіка (піклування) над неповнолітніми дітьми встановлюється у випадку, якщо батьки померли, невідомі, визнані в судовому порядку безвісно відсутніми або померлими, а також може бути встановлена і при житті батьків, зокрема, коли батьки понад шість місяців не проживають разом з дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину, і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ (п.2.2 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 N34/166/131/88).


Відповідно до ч.ч.1,2 ст.244 СК України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.


Механізм провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, зокрема набуття дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування, визначено Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866.


Відповідно до ст.55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих майнових та немайнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.


Згідно з п.п.2,3,4 ст.63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.


Особисті якості позивача відповідають вимогам, викладеним у п.п. 2,3,4 ст.63 ЦК України, що також підтверджується матеріалами справи.


Обставин, передбачених ст.64 ЦК України, з урахуванням яких ОСОБА_4 не може бути опікуном, судом не встановлено.


Таким чином, судом враховані всі обставини справи, а також те, що позивачка відповідає необхідним вимогам щодо особи опікуна, що встановлені ст.63 ЦК України, є особою, в сім`ї якої проживають особи, над якими встановлюється опіка, є дієздатною особою, за станом здоров`я, матеріальним та сімейним становищем, особистими якостями може виконувати права та обов`язки опікуна.


Отже, суд вважає за необхідне призначити опікуном на малолітніми ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_4 .


Згідно з п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області від 02 вересня 2021 року, враховуючий тяжкий майновий стан позивачки, останню звільнено від сплати судового збору, а тому враховуючи, що в позовні вимоги задоволено повністю, судові витрати слід стягнути з відповідачки на користь держави у розмірі 1 816 грн 00 к. (908 грн 00 к. х 2), виходячи з того, що задовольняються вимоги про позбавлення батьківських прав та про встановлення опіки.


Керуючись ст.ст.258,259,263-265,268,280-282 ЦПК України, ст.ст.164,165 СК України, суд,-

В И Р І Ш И В:


Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки - задовольнити.


Позбавити ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , уродженку с. Катеринівка, Великобурлуцького району, Харківської області, батьківських прав стосовно її малолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .


Роз`яснити відповідачу зміст статті 169 СК України, відповідно до якого мати, батько позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.


Встановити опіку над малолітніми дітьми: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та призначити їх опікуном ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженку с. Прислуч, Березнівського району, Рівненської області.


Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судові витрати по справі у виді судового збору за подання позову до суду у розмірі 1 816 грн 00 к.


Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.


У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.


Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.


Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка с. Прислуч, Березнівського району, Рівненської області, паспорт серії НОМЕР_7 виданий Великобурлуцьким РВ УМВС України в Харківській області 16 листопада 1999 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_8 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , уродженка с. Катеринівка, Великобурлуцького району, Харківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_9 , орган, що видав 6332, дата видача 15.02.2021, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей та сім`ї Великобурлуцької селищної ради Куп`янського району Харківської області, місцезнаходження: вул. Центральна, буд.21, смт. Великий Бурлук, Куп`янський район, Харківська область, код ЄДРПОУ 44108833.

Судове рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, в судовому засіданні 29 жовтня 2021 року, проголошено його вступну та резолютивну частини.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 01 листопада 2021 року.

Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду

Харківської області М.І.РИКОВ












Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація