Справа № 2-3857/2010 рік
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 р. Куп»янський міськрайонний суд Харківської області
У складі: головуючого – судді Коваленко О. А.
при секретарі Орєховій Л. Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Куп»янську цивільну справу за позовом Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп»янського міськрайцентра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2010 р. Фонд загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп»янського міськрайцентра зайнятості звернувся до суду до відповідача ОСОБА_1 з позовом про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 виплачену йому за період з листопада 2007 р. по березень 2008 р. допомогу у розмірі 3596-50 грн.
Суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно з положенням ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім тих, для яких законом установлено інший порядок судового вирішення.
У п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Кодексу справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб»єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб»єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
За змістом ч. 4 ст. 50 КАС України суб»єкт владних повноважень може звернутись з адміністративним позовом до фізичної особи у випадках, установлених законом.
За ч. 1 ст. 18 Закону від 1 березня 1991 р. № 803-ХП «Про зайнятість населення» для реализації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
У ст. 19 цього Закону визначено обов»язки та права державної служби зайнятості, зокрема, зазначена служба має право розпоряджатися в установленому законодавством порядку коштами Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону від 2 березня 2000 р. № 1533-Ш «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов»язків та зловживання ними стягується з цієї особи згідно із законодавством України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
За правилами п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1533-Ш у разі відмови особи повернути незаконно виплачені кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється в судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб»єкта владних повноважень, який реалізував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції у сфері державної політики населення.
За таких обставин цей спір належить до адміністративної юрисдикції.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд –
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп»янського міськрайцентра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю закрити.
Роз»яснити Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Куп»янського міськрайцентра зайнятості, що розгляд таких справ відноситься до адміністративної юрисдикції, та йому необхідно звернутися з адміністративним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп»янський міськрайонний суд протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
ГОЛОВУЮЧИЙ КОВАЛЕНКО О. А.