Судове рішення #12482200

                                                                                                         

                                                                                                               Справа  № 2-о-67/10

РІШЕННЯ

        ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

      02  грудня  2010 року Великобагачанський районний суд Полтавської області   в складі:

                                 головуючого    -    Лисенко Н.В.

                                 при секретарі  -      Валенко Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі  суду  сел. Велика Багачка Полтавської області справу за  заявою  ОСОБА_1, заінтересовані особи Великобагачанська районна державна адміністрація Полтавської області, Радивонівська сільська рада Великобагачанського району Полтавської області про встановлення факту  прийняття спадщини ,-                                                

в с т а н о в и в:

 

            Представник заявника ОСОБА_2 звернувся 29 жовтня 2010 року  до  Великобагачанського районного суду   з заявою про встановлення факту  прийняття ОСОБА_1  спадщини.  

           З заяви вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року рідної сестри заявника ОСОБА_1 ОСОБА_3, яка була зареєстрована в АДРЕСА_1, а вибула без зняття з обліку в с. Мерефа Харківського району Харківської області, де і померла,  залишилася  спадщина, яка складається

 з права на земельну частку (пай) розміром 4,38 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП “Україна”  Великобагачанського району Полтавської області. Представник заявника вказує, що єдиним спадкоємцем за законом, який претендує на вказану спадщину являється рідний брат померлої ОСОБА_3  ОСОБА_1, інших спадкоємців немає.

          Державний нотаріус відмовив ОСОБА_1 в оформленні права на спадщину, оскільки він у встановленому законодавством порядку не прийняв спадщину ( не подав заяву про прийняття спадщини та на час відкриття спадщини не проживав разом із спадкодавцем).

         Після смерті ОСОБА_3 заявник ОСОБА_1, як єдиний близький родич померлої забрав собі належні померлій предмети домашньої обстановки  та сертифікат на право на земельну частку (пай), тобто фактично вступив у володіння спадковим майном.

         Представник заявника ОСОБА_2 просить  встановити факт прийняття заявником ОСОБА_1  спадщини  після  смерті  ОСОБА_3, який необхідний йому для оформлення права на спадщину, оскільки  вважає,  що відповідно  до ст. 549 ЦК України (1964 року) заявник ОСОБА_1 визнається таким, що прийняв спадщину.

      Ухвалою суду від 01 листопада 2010 року було відкрито провадження по справі.

      В судове засідання  заявник  ОСОБА_1 не з’явився, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність. Представник заявника ОСОБА_2 в суд з’явився, заяву підтримав, просив встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_3, представник  заінтересованої особи Великобагачанської районної державної адміністрації з’явився, заперечень проти  вимог заявника  не  має, представник  заінтересованої особи Радивонівської сільської ради не з’явився, сільський голова ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи у  відсутність  представника сільської ради , проти заяви не заперечують.

         Ухвалою суду від 19 листопада 2010 року було залучено в якості заінтересованої особи ОСОБА_5.

          В судове засідання 02 грудня 2010 року   заінтересована особа ОСОБА_5 не з’явилася, від неї надійшла телеграма про розгляд справи за її відсутності, заперечень щодо заяви ОСОБА_1 вона не має.

       Суд, заслухавши представника заявника ОСОБА_2 та  представника Великобагачанської районної державної адміністрації Бордюга Ю.В.,  заслухавши показання свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8, вивчивши  матеріали  справи,   приходить до висновку, що заява  підлягає задоволенню з таких підстав.

      Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року в сел. Мерефа Харківського району Харківської області померла ОСОБА_3, останнім постійним місцем проживання якої було с. Володимирівка Великобагачанського  району Полтавської області

(а.с. 7,13).

       Згідно заповіту, посвідченого Радивонівською сільською радою Великобагачанського району Полтавської області від 12.01.1998 року та зареєстрованого в реєстрі за № 1 ОСОБА_3   заповіла  належний їй жилий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1, вона заповіла  ОСОБА_5

 Цей заповіт не змінений і не відмінений (а.с.29).

     З  повідомлення  Великобагачанської  державної нотаріальної  контори  № 509 від 05.11.2010  року вбачається,  що  в нотаріальну контору після  смерті  ОСОБА_3 спадщину прийняла ОСОБА_5, яка зареєстрована і проживає за адресою с. АДРЕСА_2 (а.с. 22).

      Згідно довідки, виданою виконавчим комітетом Радивонівської сільської ради Великобагачанського району ОСОБА_3, яка померла  ІНФОРМАЦІЯ_1 року, на момент смерті була зареєстрована та постійно проживала в домогосподарстві в АДРЕСА_1, а вибула без зняття з обліку в с. Мерефа Харківського району Харківської області де і померла (а.с.13) та показаннями свідків

ОСОБА_8 та ОСОБА_9, які підтвердили, що  після смерті  ОСОБА_3 належні їй предмети домашньої обстановки  та вжитку забрав  її брат ОСОБА_1, який  її  поховав. Зараз ОСОБА_1 в зв’язку з хворобою  живе у дочки ОСОБА_5 в Харківський області.(а.с.30-31).

      Сертифікат на  право на земельну  частку  пай, що належав померлій ОСОБА_3, після її смерті зберігався у брата  ОСОБА_1

      Родинні  відносини   між  ОСОБА_1 і  ОСОБА_3  підтверджуються  витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження ОСОБА_3  та   копією свідоцтва  про народження ОСОБА_1 ( а.с.а.с.8,14).

      Встановлення  факту  прийняття  спадщини   потрібне  заявнику для оформлення права на спадщину, яка відкрилася після смерті  ІНФОРМАЦІЯ_1 року  ОСОБА_3

     Враховуючи, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року,  правовідносини  щодо  спадкового  майна  регулюються  ЦК України  ( 1963 року), який діяв  на  час відкриття спадщини.

     Відповідно  до ч. 1  ст. 549 ЦК України ( 1963 року) « визнається, що спадкоємець прийняв спадщину; 1)якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.»  Згідно ч. 2 ст. 549 ЦК України зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

  При таких обставинах, коли заявник  довів  суду  той факт, що  спадкоємцем ОСОБА_1 протягом шести місяців після смерті сестри було взято майно спадкодавця, а також наявність у нього  оригіналу сертифікату на  право на земельну  частку  пай, що належав померлій ОСОБА_3, тобто  те, що він фактично вступив  у  володіння  спадковим майном ОСОБА_3, подана    заява  про встановлення  факту  прийняття  ним спадщини, підлягає  задоволенню.

       

       Керуючись ст. ст. 548-549 ЦК (1963 року), ст.ст. 3,11, 234-235, 256-259 ЦПК України,  суд, -

в и р і ш и в:

      Встановити факт, що ОСОБА_1  прийняв спадщину після померлої  ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3, так як він після смерті ОСОБА_3  фактично вступив у  володіння спадковим майном померлої.  

      Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської  області подається  протягом десяти днів  після його проголошення . Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час розгляду справи, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання  копії цього рішення..

         Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу  не  було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо  його не скасовано, набирає законної  сили після розгляду  справи апеляційним  судом.

             

                   Головуючий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація