- відповідач: Токмацька міська рада Запорізької області
- позивач: Борозенко Алла Іванівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
328/2024/21
16.11.2021
2/328/700/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2021 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Новікової Н.В., за участю секретаря судового засідання Похвалітової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу №328/2024/21 за позовом ОСОБА_1 до Токмацької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Токмацької міської ради, в якому просить визначити її додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини з поважної причини.
Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 . 26.06.2021 позивач звернулася до державного нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , але у видачі свідоцтва нотаріусом було відмовлено у зв`язку з пропуском позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини. Вказує, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки з 1976 року постійно проживає в Росії та враховуючи всесвітню пандемію COVID - 19 на момент відкриття спадщини не могла одразу прибути до місця відкриття спадщини - м. Токмак, з причини відсутності коштів на проїзд та у зв`язку з карантинними обмеженнями на в`їзд до України та виїзд з інших країн. Вважає вказані обставини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини поважними.
Відповідачем відзив на позовну заяву не наданий.
Ухвалою від 03.08.2021 з Токмацької державної нотаріальної контори у Запорізькій області витребувано копію спадкової справи, відкриту після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Листом від 05.08.2021 №629/02-14 Токмацька державна нотаріальна контора Запорізької області повідомила, що спадкова справа після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не відкривалась.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, від представника позивача - адвоката Курдюкової О.С. надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача Токмацької міської ради в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, віддаючи розгляд справи повністю на розсуд суду.
У зв`язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про його смерть (а.с.5).
Позивач ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої увійшли всі права і обов`язки, які належали спадкодавцю за життя.
Відповідно до відповіді Токмацької державної нотаріальної контори Запорізької області від 05.08.2021 вих. №629/02-14 спадкова справа після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не відкривалась (а.с.16).
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємицею ОСОБА_2 за законом першої черги.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: (1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; (2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: (1) тривала хвороба спадкоємців; (2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; (3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; (4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; (5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
ОСОБА_1 проживає на території Росії. Тобто, на момент смерті чоловіка ОСОБА_2 позивач знаходилась за кордоном, а отже на великій відстані між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна. Приїхати до України для подання заяви про прийняття спадщини позивач не могла через поважні причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними істотними труднощами, а саме закриттям повітряного та транспортного сполучення між державами з лютого 2020 року у зв`язку з пандемією СОVID-19.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач через поважні причини пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки знаходилась за кордоном, тобто на великій відстані від місця знаходження спадкового майна.
Таким чином, знаходження спадкоємиці поза межами України, значна відстань між країнами та труднощі у переїзді викликані пандемією СОVID-19, на думку суду, свідчить про існування об`єктивних, істотних труднощів для можливості вчасного подання ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи вище вказане, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову та визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.12,13,81,89, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Токмацької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Початок додаткового строку для прийняття спадщини відраховувати з моменту набрання судовим рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Реквізити учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
Відповідач - Токмацька міська рада, місцезнаходження: вул. Центральна, 45, м. Токмак, Запорізька область, 71701, код ЄДРПОУ 20520724.
Суддя:
- Номер: 2/328/700/21
- Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 328/2024/21
- Суд: Токмацький районний суд Запорізької області
- Суддя: Новікова Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.07.2021
- Дата етапу: 03.08.2021