Якимівський районний суд Запорізької області
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа № 330/2649/21
2/330/630/2021
"17" листопада 2021 р. Якимівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого – Гусарової В.В. при секретарі – Тошевої Д.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Карягін Павло Іванович до Якимівської селищної ради Мелітопольского ( колишнього Якимівського) району Запорізької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини ,
в с т а н о в и в:
01.11.2021 р. року позивач звернувся до суду з позовом до Якимівської селищної ради Мелітопольского ( колишнього Якимівського) району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , місце смерті Україна, Запорізька область, місто Запоріжжя про що Запорізьким міським відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Запорізькій області 05 грудня 2010 року зроблено відповідний актовий запис за №7594.
На момент смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 на момент смерті був власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 12,33 га яка розташована на території Горьківської сільської ради Якимівського району Запорізької області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю ІІ-ЗП №017142.
В вересні 2021 року ОСОБА_3 , яка зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 повідомила ОСОБА_1 про те, що на її ім`я складений заповіт ОСОБА_2 та оригінал заповіту знаходиться у неї.
В зв`язку з чим ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Якимівського районного нотаріального округу Запорізької області Уколова Сергія Анатолійовича який склав письмову заяву про прийняття спадщина за заповітом однак повідомив про те, хоча і ніхто не прийняв спадщину за законом, однак він не може видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом оскільки пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини встановлений ч.І ст. 1270 Цивільного кодексу України.
Також нотаріус пояснив що у відповідності до ч. З ст. 1272 Цивільного кодексу України я маю право звернутись до суду з позовною заявою про надання мені додаткового строку для прийняття спадщини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не звернулася до нотаріальної контори протягом строку встановленого ч.І ст. 1270 Цивільного кодексу України з метою прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 оскільки не знала про існування заповіту який був складений на її ім`я., про існування якого дізналася тільки в вересні 2021 року.
В судове засідання представник позивача надав заяву, в якій просила розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просив винести рішення у підготовчому судовому засіданні в зв`язку з визнанням позову відповідачем.
Відповідача надав заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, проти задоволення позову не заперечував.
У відповідності до ст. 247 ч.2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, т.я. були підстави для проведення розгляду справи без участі сторін.
Під час судового розгляду були вивчені наступні докази по справі:
- копію паспорту, довідки про код позивача ( а.с.5-6)
- витяг з єдиного державного демографічного реєстру ( а.с.7)
- свідоцтво про народження ОСОБА_1 ( а.с.10)
- довідка про укладення шлюбу та його розірвання та ім`я ОСОБА_4 ( а.с.11)
- свідоцтво про смерть ОСОБА_2 ( а.с.12)
- копія заповіту, витяг про реєстрацію у спадковому реєстрі ( а.с.3-14)
- державний акт на право власності на земельну ділянку ( а.с.15)
- заява про прийняття спадщини ( а.с.16)
- клопотання представника відповідача про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує ( а.с. 14-15)
Відповідно до ст. 1261 ЦК України дочка померлого є спадкоємцем першої черги.
Відповідно до ч. 1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини ч. 1 ст. 1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно із ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Але за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В своїй постанові від 15.04.2021 р. по справі № 591/1271/18 ВС вказав, що «необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску 6ти місячного строку для прийняття спадщини».
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані, та такі, що підлягають задоволенню, бо позивач не подала заяву про прийняття спадщини у 6ти місячний строк з поважної причини.
На підставі ст. 16, 1261,1269,1270 ч. З ст. 1272 ЦК України, та керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Карягін Павло Іванович до Якимівської селищної ради Мелітопольского ( колишнього Якимівського) району Запорізької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити у повному обсязі.
Визначити позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті м. Запоріжжя Запорізької області, а саме строк в три місяця після набуття сили рішення суду
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду . Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя: