Справа № 2а – 505 / 10 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 р. Хотинський районний суд Чернівецької області
в складі головуючого судді: Галичанського О.І.
при секретарі Захотій А.В.
з участю прокурора Козарійчук М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хотині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Хотинському районі про поновлення пропущеного строку та стягнення недоплаченої щомісячно державної соціальної допомоги як «дитині війни»,,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області про поновлення строку на звернення до суду за захистом порушених прав, стягнути недоплачену щомісячну соціальну допомогу як «дитині війни» за період з 01.01.2007 по момент постановлення рішення, визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області та зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну допомогу, як «дитині війни» за період з 01.01.2007 по день ухвалення постанови у цій справі. Справу просить розглянути за їївідсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіславши заперечення проти адміністративних позовів ОСОБА_1. Також управління ПФУ в Хотинському районі звернулось до суду з листом, в якому просить слухати справу у відсутності їх представника.
Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 18 листопада 2004 року дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (02 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і має статус дитини війни.
Згідно із ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії, або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Ч.2 ст. 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України – всі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Ч.3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Верховний суд в своєму листі 14.07.2006 року № 1-5/400 надав роз’яснення, що реалізація особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах національного законодавства може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органам державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов’язань, судами повинні прийматися до уваги, у випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його нормам зупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.
Відповідно до п.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку позивач ОСОБА_1 дізналася про рішення суб»єкта владних повноважень – Управління ПФУ в Хотинському районі 21.09.2010 року, тобто на час звернення позивача до суду встановлений законом шестимісячний строк не сплив, тому позов підлягає, до часткового задоволення, за період часу з 06.04.2010 року по 06.10.2010 року.
Щодо позовних вимог позивача в подальшому при нарахуванні пенсії нараховувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому Законом України «Про соціальний захист дітей війни», слід зазначити, що предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи осопрювані права, а на момент розгляду справи такий факт порушення прав позивача в майбутньому відсутній.
Зважаючи на те, що підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком не нараховувалось відповідачем з 01.01.2007 року, суд вважає, що в даному випадку слід застосувати шестимісячний строк звернення до суду відповідно до ст.99 КАС України, оскільки законодавством інших строків з цього приводу не встановлено.
З огляду на викладене, суд вважає, що в частині виплати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2007 року по 06.04.2010 року позовні вимоги являються безпідставними з огляду на пропущення шестимісячного строку звернення до суду з позовом.
Керуючись ст. ст. 22, 55, 64, 95 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», ст. ст. 11, 99, 158, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області щодо невиплати ОСОБА_1 у 2010 році підвищення пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як дитині війни, за період з 06.04.2010 року по 06.10.2010 року у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хотинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: підпис О.І. Галичанський
З оригіналом згідно.
Оригінал даної постанови зберігається в Хотинському районному суді:
адміністративна справа № 2а- 505/2010 року.
СУДДЯ: