Справа № 2 - а – 990/ 2010р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2010 року
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Бережняк В.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Ніжинського міськрайонного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ніжинському районі Чернігівської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому, посилаючись на порушення відповідачем норм Конституції України, положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року(далі – Закон 2195-ІV), просила визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Ніжинському районі Чернігівської області (далі відповідача) щодо нарахування та виплати йому у 2009-2010 роках соціальної допомоги, як дитині війни, у меншому розмірі, ніж це передбачено законом, та зобов’язати відповідача виплатити за 2009-2010 роки соціальну допомогу по час подачі адміністративного позову у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни..
Заперечення на адміністративний позов надійшли до суду 10 листопада 2010 року.
Суддя, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. .
Згідно статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни вважається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни(2 вересня 1945 року) було менше 18 років. В матеріалах справи є копія паспорта позивачки, де зазначено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням із відміткою «дитина війни», тобто позивач має право на пільги, передбачені Законом 2195-ІV, при цьому доплату до пенсії здійснює відповідач.
Позивач звернувся до суду 02 листопада 2010 року і просить зобов»язати відповідача зробити перерахунок пенсії за 2009-2010 роки, але в позові він не просить поновити строк, а суд по своїй ініціативі не може вийти за межи позову, тому відповідно до ст.99 КАС України зі змінами від 03 серпня 2010 року позов підлягає задоволенню в межах шестимісячного строку, тобто з того періоду, коли позивач звернувся в суд з 02 травня по 02 листопада 2010 року.
Статтею 6 Закону 2195-ІV (в редакції до 28.12.2007 року) передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлено ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року за №107-ІV(підпункт 2 пункту 41 розділу 11) внесені зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,якими передбачено, що дітям війни( крім тих,яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги. ,що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 зазначені зміни визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними, тобто вказаним рішенням Конституційного Суду України було поновлено перелік пільг та соціальних гарантій дітям війни, а саме – виплату надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком і в подальшому виплата такої надбавки не зупинялася.
Далі, в резолютивній частині позивач просить стягнути з відповідача недоплачену соціальну допомогу, не зазначаючи при цьому суму.
Відповідно до ст..105 ч.3 п.4 КАС України адміністративний позов може містити вимогу про стягнення з суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконними діями, рішенням чи бездіяльністю. Але недоплачена соціальна допомога не є шкодою, тому стягненню не підлягає, до того ж нарахування соціальної допомоги проводиться відповідачем. Але суд приймає до уваги, що з мотивувальної частини позову витікають вимоги щодо нарахування та виплати відповідачем позивачки соціальної допомоги.
Відповідно до ст..162 ч.2 абзац 2 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, тому вважає можливим задовольнити позовні вимоги шляхом зобов’язання відповідачe здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 02 травня 2010 року по 02 листопада 2010 року з урахуванням отриманих ним сум.
Разом з тим, відсутні підстави для зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату державної соціальної допомоги дітям війни на майбутнє.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині суд вважає необхідним відмовити.
Керуючись ст.ст. 158-163 ,99,102,94КАС України, ст..ст.19,22 Конституції України,ст..ст.1,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст..28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р.N 10-рп/2008суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Ніжинському районі Чернігівської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 02 травня 2010 року по 02 листопада 2010 року , з урахуванням отриманих ним сум.
У задоволені позовних вимог в іншій частині – відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя В.Д.Бережняк