Справа № 2-а-4355/10
П О С Т А Н О В А
іменем України
03 грудня 2010 року м. Донецьк
Будьоннівський районний суд м. Донецька у складі:
Головуючий-суддя Сенчишин Ф.М.
При секретарі Семенець А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання дій відповідача протиправними, зобов’язання відповідача до вчинення певних дій ,
В С Т А Н О В И В:
Згідно позову, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька, де отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зазначає, що розмір пенсії, які йому виплачуються, не відповідають нормам зазначених законів, оскільки визначається не кратними розмірами прожиткового мінімуму. Позивач вважає дії УПФУ протиправними та просить захисти його право, а саме:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати йому пенсії у відповідності до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.11.2005 року по 01.11.2006 року у розмірі меншому за визначений законом;
- зобов’язати відповідача здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії як інваліду чорнобильцю та виплатити недоплачену пенсію.
Позивач, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився. Представник позивача ОСОБА_2 надала суду письмову заяву, за якою підтримала в повному обсязі заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви на яких вони ґрунтуються. Просить справу розглянути за його відсутності.
Відповідач УПФУ в Будьоннівському районі м. Донецька, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив. Надав суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника та письмові заперечення проти позовних вимог, які зводяться до того, що на думку відповідача пенсія нараховувалася та виплачувалася позивачеві згідно вимог чинного законодавства, а позивачем пропущений строк позовної давності.
За ухвалою суду справа розглянута за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
В судовому засіданні досліджені надані сторонами письмові докази, на підставі яких встановлені наступні фактичні обставини:
Як встановлено з дослідженого оригіналу пенсійної справи позивача та визнано відповідачем в його письмових запереченнях, позивач ОСОБА_1 з 14.03.2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька, де отримує пенсію за інвалідністю ІІІ групи по захворюванню, пов’язаному з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі статті 50 цього Закону.
Постановою Будьоннівського районного суду м. Донецька від 18 червня 2009 року у справі адміністративною юрисдикції № 2-а-599/09 від 18.06.2009 року у спорі між тими самими сторонами встановлено, що 19.03.2009 року позивач звернувся з заявою до відповідача з вимогою перерахунку зазначеної пенсії у відповідності з чинним законодавством, однак відповідач листом від 23.03.2009 року відмовив позивачу у задоволенні заяви.
Дослідженим оригіналом пенсійної справи позивача встановлено, що у період з 2001 року по 19.03.2009 року позивач до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не звертався.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, п ерерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії — з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, — з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (набрала чинності з 01.11.2006 року), у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивач у оскаржуваний період до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії не звертався, а обов ’ язок у відповідача самостійно здійснювати перерахунок призначеної пенсії, визначений ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виник лише з 01.11.2006 року, позовні вимоги не ґрунтуються на законі та задоволенню не підлягають.
Послання позивача на ч. 3 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, як на підставу для задоволення позовних вимог є хибним, оскільки зазначена норма регулює підвищення розміру мінімальної пенсії за віком і до спірних правовідносин застосуванню не підлягає, оскільки вони в цій частині регулюються спеціальним Законом - „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Керуючись ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” 796-XI від 28.021991 року, ч. 4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року та ст.ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м. Донецька про визнання дій відповідача протиправними, зобов’язання відповідача до вчинення певних дій – відмовити в повному обсязі.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький апеляційний адміністративний суд через Будьоннівський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий: