Судове рішення #12521823

Справа № 22-ц-30830/2010 рік.                                            Головуючий 1 інст.: - Короткий І.П.

Категорія: зміна розміру аліментів.                                    Суддя-доповідач : - Кокоша В.В.

                         

                   

 

 

                                 

                                 

                                  Р І Ш Е Н Н Я

                                  І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н  И

             

          8 грудня  2010 року .   Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:

                          головуючого - судді : - Бобровського В.В.,

                          суддів: - Шевченко Н.Ф., Кокоші В.В.,

                          при  секретарі: - Назаренко О.О.,

           розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Московського районного суду м. Харкова від 21 жовтня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 - про зміну розмірів аліментів,

                                                               в с т а н о в и л а :

          У червні 2010 року ОСОБА_6 звернувся в суд із вказаним позовом.

          В обґрунтування своїх вимог зазначав, що постановою судді Московського районного суду м. Харкова від 12 лютого 2003 року з нього на користь ОСОБА_7 стягнуто аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмір 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 10 лютого 2003 року  до його повноліття.

          На даний час він тимчасово не працює, оскільки здійснює догляд за своїм похилим батьком ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, одержує  щомісячно  допомогу у сумі 12 грн. 53 коп., яку надає йому управлінні праці та соціального захисту населення в Московському районі м. Харкова

          Крім того, на його утриманні перебуває неповнолітня дочка  ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, мати якої тривалий час ухиляється він сплати аліментів на його користь на утримання дитини.

          Вказані обставини не дають йому можливості сплачувати аліменти на користь ОСОБА_7 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_9 у розмірі, визначеному постановою судді.

          Посилаючись на вказані обставини та ст. ст. 182,184,192 СК України, ОСОБА_6 просив суд зменшити розмір аліментів стягнутих з нього на користь ОСОБА_7 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1/4 частини з усіх видів заробітку щомісячно до 50 грн. щомісячно до  досягнення сином  повноліття.

          Відповідачка ОСОБА_7 позов визнала частково.

          Не заперечувала проти зменшення розміру аліментів, стягнутих з позивача на її користь на утримання їх сина до розміру, який становить не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

          Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 21 жовтня 2010 року позов задоволено частково.

           Змінено з 14 червня 2010 року розмір аліментів, визначених за постановою судді Московського районного  суду м. Харкова  від 12 лютого 2003 року про стягнення аліментів з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_7 на утримання  дитини ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1/4 частини з усіх видів заробітку щомісячно до 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

          В іншій частині позову відмовлено.

          В апеляційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить  скасувати рішення суду та  ухвалити нове рішення про задоволення його позову.

          Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з підстав, передбачених п. п. 3, 4 ст. 309 ЦПК України, з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог з таких підстав.

         Задовольняючи частково позов, суд виходив з того, що ОСОБА_6 за своїм майновим станом не може сплачувати ОСОБА_7 аліменти на утримання дитини у розмірі визначеному постановою судді, у зв’язку з чим розмір аліментів слід зменшити до 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

           Проте погодитися повністю з таким висновком суду не можна, оскільки він дійшов його з порушенням норм матеріального і процесуального права.

           Згідно  ч. 1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

           З матеріалів справи вбачається, що постановою судді Московського районного суду м. Харкова від 12 лютого 2003 року з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_7 стягнуто аліменти на утримання їх сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмір 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 10 лютого 2003 року  та до його повноліття ( а.с.10).

         На теперішній  час позивач тимчасово не працює, оскільки здійснює догляд за своїм батьком ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, отримує щомісячно допомогу у сумі 12 грн. 54 коп., яку надає йому управлінні праці та соціального захисту населення в Московському районі м. Харкова (а. с.17, 138).

          Крім того, на утриманні ОСОБА_6 знаходиться неповнолітня дочка ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3 на утримання якої за рішенням Московського районного суду м. Харкова від 13 листопада 2008 року з її матері ОСОБА_12 на користь  ОСОБА_6 стягнуто аліменти у розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку (а. с. 3).

          Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

         Посилаючись на отримання нерегулярного й мінливого доходу, ОСОБА_6 просив суд  визначити розмір аліментів  на утримання сина у твердій грошовій сумі.

         Згідно з зазначеною нормою та з урахуванням положень ч. 2 ст. 182 СК України суд визначає аліменти у твердій грошовій сумі в чітко визначеному розмірі, який не залежить від розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку чи відсотків від нього, тим більше такий розмір аліментів не може варіюватися залежно від зміни  розміру прожиткового мінімуму кожного року, оскільки це суперечить самому змісту ст. 184 СК України і принципам такого способу визначення розміру аліментів.

         Вирішуючи спір, суд неправильно застосував положення ст. ст. 182, 184 СК України та помилково визначив аліменти на утримання малолітньої дитини в залежності від розміру прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 14 червня 2010 року.

         З огляду на викладеного, судова колегія скасовую рішення суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, яким стягує з ОСОБА_13 на користь ОСОБА_14 аліменти  на утримання  сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 150 грн. щомісячно,  починаючи з 14 червня 2010 року до досягнення дитиною повноліття,  або зміни матеріального стану платника аліментів.

          При визначенні розміру аліментів у твердій грошовій сумі, суд враховує матеріальний та сімейний стан ОСОБА_6, який тимчасово не працює,  утримує  неповнолітню доньку, здійснює догляд за своїм батьком, який має похилий вік.

          Доводи ОСОБА_6 про те, що за своїм матеріальним станом він може сплачувати  на користь відповідачки аліменти на утримання сина у розмірі 50 грн. щомісячно, не може бути прийнято до уваги судовою колегією, оскільки  такий розмір аліментів  є недостатнім для утримання малолітньої дитини.

         Оскільки позивач при звернені з позовом в суд не сплатив судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи,  судова колегія відповідно до вимог ст. ст.79-81, 88 ЦПК України  стягує з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір у сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120 грн.

          Керуючись  ст. ст. 180, 182, 184, 192 СК України, ст. ст. 303, 304, п. 2 ч.1 ст. 307, п. п. 3, 4 ч.1 ст. 309, ч. 2 ст. 314, ст. ст. 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія,

                                                    в и р і ш и л а :

        Апеляційну  скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.      

           Рішення Московського районного суду м. Харкова від 21 жовтня 2010 року скасувати.

          Позовні вимоги ОСОБА_6 задовольнити  частково.

          Стягнути з ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця м. Харкова, не працюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_7, проживаючої в АДРЕСА_2 аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 150 (ста п’ятдесяти) грн. з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 14 червня 2010 року до зміни матеріального стану ОСОБА_6 та досягнення дитиною повноліття.

          Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір у сумі 51 (п’ятдесят одну) грн.,  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120 (сто двадцять) грн.

          Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

 Головуючий:

Судді:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація