Справа №2-2705/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2010 року Глобинський районний суд Полтавської області
в складі : головуючого - судді Прикіпєлової Л.В.
при секретарі Таранець Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фрунзівської сільської ради із залученням третіх осіб : комунального підприємства "Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації", Глобинської районної державної адміністрації, Глобинської державної нотаріальної контори, відділу Держкомзему в Глобинському районі, ОСОБА_3- про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в :
19.08.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеною позовною заявою до Обознівської сільської ради із залученням третіх осіб : комунального підприємства "Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації", Глобинської районної державної адміністрації, Глобинської державної нотаріальної контори, відділу Держкомзему в Глобинському районі, ОСОБА_3, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4, яка станом на 15.04.1991 року, за життя, як член колгоспного двору, мав у власності жилий будинок з господарськими будівлями розташований за адресою: АДРЕСА_1.. Він, позивач по справі, є єдиним спадкоємцем майна померлої за заповітом. Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. На утриманні у спадкодавця на час смерті також нікого не перебувало. Однак в Глобинській держнотконторі позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом на майно померлої з посиланням на відсутність правовстановлюючих документів спадкодавця на спадкове нерухоме майно. Позивач прохала визнати за ним ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на нерухоме майно: житловий будинок літ."А,а,", погрібник літ. "Б", сарай, літню кухню літ. "В", які розташовані на не приватизованій земельній ділянці площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1..
Заявою до суду позивач ОСОБА_1 прохав справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує. прохав позов задовольнити.
Відповідач Фрунзівська сільська рада, треті особи : відділ Держкомзему в Глобинському районі Глобинська райдержадміністрація, КП "Кременчуцьке МБТІ", Глобинська держнотконтора в судове засідання не з"явились, надіслали до суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, щодо задоволення позову заперечень не мають.
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об»єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності, надійшов до слідуючого..
З свідоцтва про смерть, виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 Фрунзівською сільською радою Глобинського району Полтавської області, вбачається, що спадкодавець ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Фрунзівка, Глобинського району.
Відповідно довідки від 12.08.2010р. Фрунзівської сільської ради, згідно записів в погосподарських книгах починаючи з 1948 року і по час смерті ОСОБА_4 мала у приватній власності житловий будинок літ."А,а,", погрібник літ. "Б", сарай, літню кухню літ. "В", які розташовані на не приватизованій земельній ділянці площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1 і станом на 15.04.1991 року тип двору був колгоспний.
Дана довідка не має протиріч із технічним паспортом на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, власником якого значиться ОСОБА_4.
Згідно Закону УРСР "Про сільську Раду народних депутатів трудящих УРСР" від 02.06.1968р. кожна сільська рада вела погосподарські книги. В заглавній частині особистого рахунку записувались прізвище, ім"я, побатькові глави сім"ї, на ім"я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку. Іншим чином регістрація власності в сільскій місцевості на той час діючим законодавством передбачена не була за виключенням договорів дарування, міни, купівлі-продажу , пожиттєвого утримування, спадкування.
З введенням в дію Закону України "Про власність" 1991 року та ЦК України 2003 року будь-якого іншого порядку реєстрації збудованих до 15.04.1991 року в сільській місцевості домоволодінь або їх перереєстрації не передбачається, самовільно збудованими вони також не являються так як будувалися і реєструвались згідно діючого на той час законодавства. При таких обставинах на підставі записів в погосподарських книгах Фрунзівської сільської ради Глобинського району підтверджується власність спадкодавця ОСОБА_4 на жилий будинок з господарськими спорудами за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно ст.ст. 1216, 1220, 1222, 1223,1261 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Спадкоємцями можуть бути за заповітом і за законом. У разі відсутності заповіту, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадщину законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З матеріалів спадкової справи №69/04 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 вбачається, що спадщину після померлої ОСОБА_4 в установлений законом строк прийняв ОСОБА_1 за заповітом, який посвідчений Фрунзівською сільською радою Глобинського району Полтавської області за р.№33.
При таких обставинах суд находить позовні вимоги правомірними і підлягаючими задоволенню, так як у спадкодавця є єдиний спадкоємець за заповітом ОСОБА_1, а тому в порядку спадкування вона має право на жилий будинок з господарським спорудами, належний при житті померлій ОСОБА_4
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на нерухоме майно: житловий будинок літ."А,а,", погрібник літ. "Б", сарай, літню кухню літ. "В", які розташовані на не приватизованій земельній ділянці площею 0,25 га за адресою: АДРЕСА_1..
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Л.В.ПРИКІПЄЛОВА