Судове рішення #12533630

Справа 2-1526/10

                                                               Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

                                                         І м е н е м      У к р а ї н и

         22 листопада 2010 року Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі :       головуючого судді                     Соловйової Л.Я.,

                            при секретарі                             Дементьєвій І.С.,  

    за участю позивачки: ОСОБА_1,  відповідачів:  ОСОБА_2,  ОСОБА_3,  

розглянув у відкритому   судовому засіданні в залі Інгулецького районного суду в м.Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2,  ОСОБА_3,   треті особи – П’ята криворізька державна нотаріальна контора   про  визначення  частки  померлого у спільній сумісній власності,

                                                              В С Т А Н О В И В:

    Відповідачі в судовому засіданні позовні вимоги визнали.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала свої вимоги та пояснила, що   ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла  її мати ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина на частину квартири АДРЕСА_1. Вказана квартира була приватизована на праві приватної спільної сумісної власності на неї, її батька ОСОБА_2,  сина ОСОБА_3  та  матір ОСОБА_4. Після смерті матері  вона звернулась із заявою до нотаріальної контори для оформлення спадщини, але отримала постанову нотаріуса від 13 серпня 2010 року про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку квартири, оскільки не виділена (визначена) частка померлої у  спільному сумісному майні. За життя матері  вони не  визначали частки кожного із співвласників квартири. Її батько відмовився від спадщини після смерті ОСОБА_4  на  користь позивачки. Вважає, що частка кожного з співвласників квартири є рівною та складає по   1/4.  Просить визначити за  ОСОБА_4, померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 року 1/ 4 частку  в спільному сумісному майні -квартирі АДРЕСА_1    

   

    Відповідач ОСОБА_2  суду  пояснив, що він разом з донькою, її сином та  дружиною  є співвласниками квартири АДРЕСА_1   ІНФОРМАЦІЯ_2. померла його дружина ОСОБА_4.  Він відмовився від спадщини після смерті останньої  на користь  доньки ОСОБА_1, про що написав заяву в нотаріальній конторі.  Домовленості про визначення частки кожного  співвласника квартири -  між ними не було.  Проти визначення за померлою дружиною    1/ 4 частки   в спільній сумісній власності  - не заперечує.

    Відповідач ОСОБА_3     в судовому засіданні підтвердив пояснення   позивачки.  Пояснив, що  його мати ОСОБА_1 не може отримати свідоцтво про право на спадщину  на  частину квартири після смерті ОСОБА_4, оскільки не визначені частки кожного із співвласників квартири.  Просить  вимоги позивачки  задовольнити.  

 

Представник третьої особи -П’ятої криворізької державної нотаріальної контори  в судове засідання не з'явився. Надійшов лист  про слухання справи за  відсутності представника нотаріальної контори.  

    Вислухав пояснення  позивачки,  відповідачів ОСОБА_2 і ОСОБА_3, дослідив письмові докази, суд вважає встановленими такі обставини.    

    На підставі свідоцтва про право власності на житло   виданого 20 березня 1996 року органом приватизації –  Новокриворізьким державним гірничо-збагачувальним комбінатом, згідно з розпорядженням №77  від 06.03.1996 року на праві приватної спільної сумісної власності ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ОСОБА_3  належить приватизована квартира АДРЕСА_1 (а.с.17).

    Витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданим КП ДОР "Криворізьке БТІ" 08.09.2010 року номер запису 374  в книзі 2ПВ-374, підтверджується право приватної спільної сумісної власності на квартиру за  ОСОБА_4, позивачкою ОСОБА_1, відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3, частки кожного з них не визначені. Квартира 3-х кімнатна, розташована  на      3 поверсі  4-х  поверхового житлового будинку, загальна вартість нерухомого майна – 68829 грн., а 1/ 4 частка відповідно – 17207,25 грн.  (а.с.21).

    ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 і  ОСОБА_4, остання 18.08.1984 року уклала шлюб з ОСОБА_5 та змінила прізвище на  «ОСОБА_4». Зазначені обставини підтверджуються копією свідоцтва про народження (а.с.11)  та  витягом з державного реєстру актів цивільного стану (а.с.13). Батьками ОСОБА_3  є позивачка  ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (а.с.12).  

ІНФОРМАЦІЯ_2 року мати позивачки – ОСОБА_4 померла, актовий запис про смерть №300 (а.с.14).  

Постановою державного нотаріуса П”ятої криворізької державної нотаріальної контори від 13 серпня 2010 року  ОСОБА_1  відмовлено у видачі  свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_4, у зв'язку з тим, що не виділена (визначена) частка померлої  у спільному  майні (а.с.20).   ОСОБА_1 та відповідачі ОСОБА_2 і ОСОБА_3 зареєстровані і  проживають в квартирі АДРЕСА_1 (а.с.16).

Викладеним обставинам відповідають правовідносини, що випливають із ст. 370 ЦК України, де передбачається, що спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. А також у разі виділу частки із майна, що є в спільній сумісній  власності, частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Встановлено, що ніяких домовленостей  між позивачкою, її батьком ОСОБА_2,  сином ОСОБА_3  та  матір’ю ОСОБА_4  стосовно їх часток у спільній сумісній власності не було, їх частки є рівними.

Таким чином, оскільки при спадкуванні частки в майні, розмір якої не визначено, істотне значення має встановлення її розміру, що може бути зроблено також після відкриття спадщини, спадкоємець не позбавлений законом такого права, і його право на визначення частки померлого витікає з поняття спадкування, яким відповідно до ст. 1216 ЦК України, є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Позивачка  ОСОБА_1  є  донькою померлої ОСОБА_4  та відповідно до положень ст.1261 ЦК України, має право на спадкування після смерті  матері  в першу чергу.

 На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

            Керуючись ст.ст.355,356,370,1216,1261 ЦК України, ст.ст.10,11,60,174, 212-215  ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

             Позовні вимоги ОСОБА_1     задовольнити.    

             Визначити за  ОСОБА_4, померлою  ІНФОРМАЦІЯ_2 року,                 1/ 4 частку у спільному  сумісному майні- квартирі АДРЕСА_1

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.    

  Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду  Дніпропетровської області через Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя  

   

  • Номер: 6/712/138/17
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1526/10
  • Суд: Соснівський районний суд м. Черкаси
  • Суддя: Соловйова Людмила Яківна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2017
  • Дата етапу: 01.06.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація