Справа № 2-4387/10р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010р. Олександрійський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі: головуючого – судді Петрової О.Ф.
при секретарі Сніжко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Олександрія цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до міського комунального лікувально-профілактичного закладу «Міська лікарня № 1 м.Олександрії» про спростування недостовірної інформації,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до міського комунального лікувально-профілактичного закладу «Міська лікарня № 1 м.Олександрії» про порушення його права на перше робоче місце та спростування недостовірної інформації, викладеній в санітарній книжці та відповіді головного лікаря, визнання її неправомірною та про вирішення питання придатності до роботи в якості зубного техніка комісією психоневрологічного закладу індивідуально.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він після закінчення Олександрійського медичного училища був направлений на роботу до стоматологічної поліклініки за спеціальністю зубний технік, але працевлаштування на перше робоче місце виявилося неможливим через штучно створені перешкоди. При проходженні медичного огляду лікар –невропатолог міської лікарні № 1 ОСОБА_2 до його санітарної книжки внесла запис: діагноз епілепсія,стан ремісії, працювати зубним техніком не може. Тоді він звернувся до лікарні з проханням направити його на лікарсько-консультативну комісію, однак та лише підтвердила правильність висновку лікаря. На його думку, це не відповідає дійсності. Завдяки цьому записові його позбавлено можливості працювати відповідно до отриманої спеціальності за направленням. Між тим, впродовж останніх п’яти років він не звертався до лікарні, нападів епілепсії не спостерігалося. Вважає, що посилання комісії на наказ Міністерства охорони здоров’я «Про затвердження порядку медичних оглядів працівників певних категорій» від 21 травня 2007 р. №246, безпідставні, оскільки в Додатку 5 п.11 не йдеться про зубного техніка. В Додатку 6 п.3.3 вказано, що протипоказаннями до роботи із шкідливими та небезпечними факторами виробничого середовища і трудового процесу є епілепсія та інші пароксизмальні розлади здоров’я, однак у разі виражених форм пограничних психічних захворювань питання придатності до певних робіт вирішується комісією психоневрологічного закладу індивідуально. Разом з тим, такого індивідуального підходу відносно нього не дотримано.
Представник позивача підтримав вимоги позивача та пояснив, що вважає, що не вбачається законних підстав для обмеження виконання ОСОБА_1 роботи зубного техніка. Небезпечність, з якою пов’язують лікарі - невропатологи роботу зубного техніка, надто перебільшена, і не становить загрози ні для позивача, ні для оточуючих. Після досягнення позивачем 14 років нападів епілепсії у нього не спостерігалося. Ліки, хоч і отримував , але не вживав. Лікарі дійшли хибного висновку і, тим самим, позбавили ОСОБА_1 працювати за фахом.
Представник відповідача - міської лікарні м. Олександрії позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_1, починаючи з лютого 1998 р. знаходився під диспансерним наглядом лікаря-невропатолога дитячої лікарні з діагнозом: епілепсія, генералізована форма з нечастими нападами. В зв’язку з захворюванням був визнаний непридатним до військової служби. Для запобігання судомних нападів отримував протисудомні препарати. Під час навчання в медичному училищі через наявне захворювання в 2008 – 2009 навчальних роках був звільнений від уроків фізкультури. Його батьки були попереджені лікарями про недоцільність продовження навчання за обраним фахом та неможливість подальшого працевлаштування. Робота зубного техніка пов’язана з небезпечними факторами, а саме, з електричним струмом, відкритими газовими горілками, обробкою ливарних виробів струмом, роботою на механічному обладнанні, з ріжучими та колючими предметами та кислотами. Тому при проходженні попереднього медичного огляду для оформлення на роботу лікар – невропатолог зробив правильний висновок про непридатність позивача для роботи в якості зубного техніка. Рекомендація Київської міської клінічної психоневрологічної лікарні № 1 не спростовують зазначеного висновку, а носить лише рекомендаційний характер.
Вислухавши пояснення представників сторін, показання свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст. 277 ЦК України фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім’ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.
Частиною четвертою цієї статті передбачено, що спростування недостовірної інформації, яку подає посадова чи службова особа при виконанні своїх посадових(службових) обов’язків, вважається юридична особа, у якій вона працює.
Спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена(ч.7 ст. 277 ЦК України).
Суд встановив, що ОСОБА_1, у якого в лютому 1998 р. виявлено захворювання епілепсія, отримавши спеціальність «Стоматологія ортопедична» і здобувши кваліфікацію зубного техніка, мав за направленням працевлаштуватися до стоматологічної поліклініки. Під час профогляду лікар-невропатолог міської лікарні № 1 м. Олександрії ОСОБА_2 в санітарній книжці зробила запис - діагноз: епілепсія, стан ремісії, та зазначила, що працювати в якості зубного техніка він не може. Надалі такого ж висновку дійшла після обстеження в умовах стаціонару й лікарсько-консультативна комісія міської лікарні, що спонукало позивача звернутися до суду з позовом про спростування недостовірної інформації, викладеній в санітарній книжці та відповіді головного лікаря міської лікарні, визнання їх дії протиправними, та зобов’язати питання про придатність до роботи позивача вирішувати індивідуально.
Свідок ОСОБА_2 показала, що до неї, лікаря – невропатолога міської лікарні, звертався пацієнт ОСОБА_1 в зв’язку з необхідністю огляду та здійснення запису до санітарної книжки про можливість роботи в якості зубного техніка. Надав військовий квиток , в якому була зазначена підстава для звільнення від військової служби (стаття 22/б), а саме, захворювання на епілепсію. Зазначене захворювання є перепоною у виконанні роботи зубного техніка, а тому вона вказала про це у його санітарній книжці. Епілепсія є неврологічним захворюванням. Стан ремісії означає, що хвороба протікає без загострень, а загострення хвороби може проявлятися у формі судомних нападів.
Свідок ОСОБА_3 показала, що ОСОБА_1 звертався до ЛКК міської лікарні, до складу якої входила і вона, завідуюча неврологічним відділенням міської поліклініки, яка прийшла до висновку, що у ОСОБА_1 спостерігається захворювання на епілепсію, стан стійкої ремісії. Епілепсія відноситься до неврологічних захворювань. Воно може протікати спокійно, без загострень, однак негативні впливи чи стреси можуть викликати загострення У ОСОБА_1 немає характерних змін особистості, а тому психічного захворювання він не виявляє. Разом з тим , робота зубного техніка пов’язана з небезпечними факторами виробничого процесу, а тому особи, які страждають на епілепсію, не можуть її виконувати. Про це лікарі-невропатологи й раніше зауважували батькові ОСОБА_1 – ОСОБА_1, коли той звертався до них з метою отримання довідки про характер захворювання, щоб звільнити сина від уроків фізкультури у медичному училищі.
Відповідно до Переліку робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників ( додаток 5 до пункту 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій) епілепсія є медичним протипоказанням для роботи на механічному обладнанні (токарних, фрезерних та ін. станках, штампувальних пресах тощо).
Епілепсія та інші пароксизмальні розлади свідомості відносяться до Переліку загальних медичних протипоказань до роботи із шкідливими та небезпечними факторами виробничого середовища і трудового процесу. У разі виражених форм пограничних психічних захворювань питання про придатність до певних робіт вирішується комісією психоневрологічного закладу індивідуально(Додаток 6 до п.2.15 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій).
Надана стоматологічною поліклінікою м. Олександрії характеристика робочого місця зубного техніка свідчить про те, що робота зубного техніка пов’язана з роботою на швидкісних станках, відкритим полум’ям, колючо-ріжучим інструментом, лугами та кислотами, киплячою водою та гарячи паром
Про наявність захворювання позивача свідчить не тільки запис в його санітарній книжці, а й консультативний висновок лікувально-діагностичного центру «Епілепсія», який виклав свої рекомендації щодо стану ОСОБА_1
Суд не вбачає підстав вважати, що відносно позивача поширена неправдива інформація і яка потребує її спростування.
Стаття 43 Конституції України не тільки гарантує право на працю кожного, але й передбачає право на належні, безпечні і здорові умови праці.
На підставі ст. 277 ЦК України, ст. 43 Конституції України, Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007р. №246, Переліку робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, керуючись ст.ст.10,11,60, 214,215 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до міського комунального лікувально-профілактичного закладу «Міська лікарня № 1 м.Олександрії» про спростування недостовірної інформації відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя