Судове рішення #12544903

Справа №22ц-6010,2010р.     Головуючий в 1-й інстанції  

    Тіміргазін Е.Р.  

Категорія:     Доповідач – Вербицька Л.І.  

  Р І Ш Е Н Н Я  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ  

       2010   року   жовтня    місяця « 20  » дня колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

      Головуючого – Вербицької Л.І.

      Суддів: Капітан І.А.,  

              Вадзінського П.О.

      при секретарі – Жегуліній Л.М.

 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою   Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі відділу Держкомзему у Каховському районі Херсонської області  на рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від «06» квітня 2009 року  

за позовом  

  ОСОБА_3 до ОСОБА_5   про визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки дійсним, визнання права власності на земельну ділянку,  

В С Т А Н О В И Л А:  

      Рішенням Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 06 квітня 2009 року позовні вимоги задоволено: визнано дійсною угоду купівлі-продажу земельної ділянки площею 4,99га на території Чорноморівської сільської ради Каховського району Херсонської області, укладену 11.03.2009 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_3; за ОСОБА_3 визнано право власності на зазначену земельну ділянку.  

 

 В апеляційній скарзі Каховський міжрайонний прокурор Херсонської області в інтересах держави в особі Відділу Держкомзему у Каховському районі Херсонської області просить рішення суду скасувати, ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального закону.

 

 Заслухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню.  

      Задовольняючи позовні вимоги суд дійшов висновків про те, що між сторонами склалися правовідносини, що регулюються ст. 328 ЦК України, а крім того, сторонами досягнуто угоди щодо усіх істотних умов договору купівлі-продажу земельної ділянки, що свідчить про наявність підстав для визнання угоди дійсною.  

 Однак, з такими висновками суду погодитися не можна, оскільки до них суд дійшов в порушення норм процесуального та матеріального закону.

      Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.

 Ст. 188 ЗК України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель – спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів. Уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах є Державне агентство земельних ресурсів, області, Київське та Севастопольське міське управління та районні відділи земельних ресурсів.  

 Відповідно до п. 7,4 Положення про Управління (відділ) держкомзему в районі, затвердженого Наказом Держкомзему від 17.06.2008р. Управління (відділ) організовує видачу і збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою.

 Таким чином, вирішуючи спір щодо права власності на земельну ділянку між двома фізичними особами, суд не залучив до участі у справі відділ Держкомзему у Каховському районі Херсонської області, який зобов’язаний здійснювати зазначений контроль та організовувати видачу і збереження державних актів на право власності на землю.    

 

 Крім того, порушення норм процесуального права призвело до неправильного вирішення справи.

 Так, на момент укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки між ОСОБА_5 та ОСОБА_3, а також на час вирішення спору судом, відповідно до вимог передбачених п.15 Перехідних положень Земельного Кодексу України відчуження земельних ділянок саме у такий спосіб було заборонено. За зазначеною нормою закону угоди, укладені під час заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток, у частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток на майбутнє є недійсним з моменту їх укладення (посвідчення).

 Таким чином, договори, угоди та інші правочини, укладені під час дії заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення не набувають юридичної сили для їх сторін і учасників з усіма наслідками, що передбачені у чинному законодавстві.  

      За таких обставин визнання судом угоди купівлі-продажу земельної ділянки, що відбулася між сторонами 11.03.2009 року, є безпідставними та такими, що суперечить нормам матеріального закону, які регулюють спірні правовідносини.

      Рішення суду постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального закону, а тому відповідно до п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України підлягає скасуванню з постановленням нового рішення, яким у задоволенні позовних вимог слід відмовити.  

      Керуючись ст.ст. 303,307,п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України, ст.ст.126,188 ЗК України, п.15 Перехідних положень Земельного Кодексу України, колегія суддів, -

  В И Р І Ш И Л А:  

      Апеляційну скаргу Каховського міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі відділу Держкомзему у Каховському районі Херсонської області задовольнити.

      Рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 06 квітня 2009 року скасувати, ухвалити нове.

 У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_5 відмовити.  

      

 Рішення набирає чинності після проголошення та може бути оскаржено протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.  

  Головуючий: Л.І.Вербицька  

Судді: І.А.Капітан, П.О.Вадзінський  

  Копія вірна:                                       Л.І.Вербицька  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація