Судове рішення #12547982

Справа 2-а-324/2010 р.

  ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  26 листопада 2010 року            

                                    Жашківський районний  суд Черкаської області

           в складі: головуючого судді                                                         Шимчик Р.В.

                           при секретареві                                                              Середюк О.А.

           розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жашків адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про  зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести перерахунок та  виплату пенсії,

 ВСТАНОВИВ:

                Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести перерахунок та  виплату пенсії як інваліду третьої  групи з 01.05.2010 року по дату винесення рішення.

               В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС та має першу категорію ліквідатора наслідків Чорнобильської аварії, а також являється інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов’язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Жашківському районі.

               На  письмове звернення позивача до Управління Пенсійного фонду в Жашківському районі про перерахунок пенсії по інвалідності, яка настала в наслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії.

           Згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що у всіх випадках пенсія інвалідам 3-ї групи, у яких встановлено зв’язок захворювання з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС не повинна бути нижче шести   мінімальних пенсій за віком.

              Крім того, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», інвалідам 3-ї групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

             Позивач вважає, що основний розмір пенсії та додаткова пенсія виплачується не в повному обсязі , а тому вимушений звернутися до суду з даним позовом.  

             В судовому  засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив  їх задовольнити.

              В судовому засіданні представник відповідача – Діндаренко Марина Олександрівна, яка діє на підставі доручення №5491/05 від 23.12.2009 року позовні вимоги не визнала і пояснила, що:

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жашківському районі і отримує пенсію по інвалідності 3 групи в розмірі фактичних збитків та додаткову пенсію, як інвалід 3 групи 1 категорії відповідно до ст.50 ЗУ  України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»  від 28.02.1991 р. №796-XII.

Статтею 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. №796-XII, було зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3-й групі інвалідності – шести мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно п.п.а п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 3.01.2002 року №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» розрахунок пенсій призначених відповідно до частини 4 ст.54 Закону №796-XII, провадиться виходячи з розміру 19 грн.91 коп.

             Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається постановою Кабінету Міністрів  України від 28.05.2008 року  № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Постановою КМ України від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» мінімальний розмір пенсії підвищено.

             Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV  мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

             Конституційний Суд України ухвалю від 19.05.2009 року № 27-у/2009 року зазначив, що у ч.3 ст.28 Закону № 1058-IV закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, установленого в абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених  згідно з цим Законом.

             Враховуючи, що ст.63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що фінансування виплат за цим Законом провадиться із Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного Фонду України, не вбачається будь-яких порушень законодавства з боку відповідача.  

            Рішенням Конституційного суду України 09 вересня 2010 року № 19-рп/2010 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року № 1691-VI. Відповідно спори, пов’язані із соціальним виплатами , повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

            Частиною 1 ст.99 КАС України від 06.07.2005 року № 2747-VI із змінами, внесеними Законом № 2453- VI від 07.07.2010 року, передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.  

            Частиною 2 даної статті встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачкою було пропущено строки звернення до суду про перерахування пенсії, оскільки позовну заяву було подано лише в листопаді 2010 року, а тому  пропущення позивачем строку звернення до суду є підставою для відмови у задоволенні позову.

             Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача в судовому засіданні та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи із наступного.

             Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, являється інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов’язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Жашківському районі.

             Згідно ст.49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, які належать до категорії 1,2,3,4 встановлюються в наступному вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, нанесену здоров’ю, котра призначається після виникнення права на державну пенсію.

               Згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що у всіх випадках пенсія інвалідам 3-ї групи, у яких встановлено зв’язок захворювання з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС не повинна бути нижче шести мінімальних пенсій за віком.

             Згідно ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які належать до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, нанесену здоров’ю у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 3-ї  групи – 50 % мінімальної пенсії за віком.

           Згідно  частини 1 ст.99 КАС України від 06.07.2005 року № 2747-VI із змінами, внесеними Законом № 2453- VI від 07.07.2010 року, передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.             Частиною 2 даної статті встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачем було пропущено строки звернення до суду про перерахування пенсії, оскільки позовну заяву було подано лише 08 листопада 2010 року, а тому  пропущення позивачем строку звернення до суду є підставою для часткового задоволення позову.

  Відповідно до ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати на правову допомогу.

             На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49,50,54 Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» від  28.02.1991 р. №796-XII, ст.ст. 2, 4, 6, 9, 11, 17, 19, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:  

             Позов ОСОБА_1  до Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про  зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести перерахунок та  виплату пенсії – задовольнити частково.

            Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,  жителю с.Червоний Кут Жашківського району Черкаської області недораховану основну та додаткову пенсію за період з 08.05.2010року по 26 листопада 2010 року, з урахуванням змін прожиткового мінімуму громадян.

Стягнути з управління Пенсійного фонду в Жашківському районі на користь позивача ОСОБА_1 понесені судові витрати, а саме: 300 (триста) грн. витрат на правову допомогу.

Постанова  може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня її проголошення.  

          Головуючий                                         Р.В.Шимчик

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація