Судове рішення #12552248

ЛАДИЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

Справа № 2-414/2010 рік  

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я  

І  М  Е  Н  Е  М      У  К  Р  А  Ї  Н  И  

17 серпня 2010 року         Ладижинський міський суд Вінницької області в складі:  


головуючого – судді  

при секретарі   Сушко О.О.,  

Бойко С.В.,  


розглянувши у судовому засіданні в м. Ладижин цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області про зобов’язання вчинити перерахунок пенсії, -  

В  С  Т  А  Н  О  В  И  В :  

Позивач звернувся до суду з цим позовом, і просив визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії, зобов’язати відповідача перерахувати пенсію з 04.02.2010 року, з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії та перерахувати йому щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, як передбачено ч. 4 ст. 51 Закону України   “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.  

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він отримує пенсію за віком та знаходиться на обліку у відповідача. В зв’язку з тим, що після призначення пенсії він продовжив працювати і набув необхідного страхового стажу, 04.02.2010 року звернувася до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку. Але в супереч вимогам ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при здійсненні перерахунку пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, а не за попередній 2009 рік. Крім того, в   ідповідно до ч. 3 ст. 51   Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, оскільки являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем його право було порушено, у зв’язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.  

Позивач в судове засідання не з`явилася у своїй заяві просила справу слухати у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.  

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву в якій просив справу слухати в його відсутність, позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні через безпідставність вимог.  

  На обґрунтування своїх заперечень письмово повідомив, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області     позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи із положень пп.3 п.11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р., а саме із застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії, за 2007 рік. Ці положення зазначені у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.09 р. за № 20/0/18-09/039. У зв’язку з чим вимоги позивачки про застосування такого показника за 2009 рік вважає незаконними. Щодо додаткової пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, то вона позивачу була призначена та нарахована виходячи з норм діючого законодавства.  

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалося.  

  Дослідивши докази та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.  

Судом встановлено, що позиву в лютому 2010 року була перерахована призначена пенсія з урахуванням набутого страхового стажу після її призначення.  

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою у якій застосовується показник Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.  

Підпункт 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» визначає, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону ( 1058-15 ) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону ( 1058-15 ), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону ( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону ( 1058-15 ).  

Таким чином, позивачу при здійсненні перерахунку призначеної пенсії – визначення розміру середньої заробітної плати (доходу) – необхідно застосовувати її показник в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком призначеної пенсії, тобто за 2009 рік.  

Посилання відповідача на лист Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року як на підставу застосування при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік суд не приймає до уваги, так як він суперечить вимогам Закону.  

Таким чином, з урахуванням викладеного вище, відмова відповідача у здійсненні перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії, є протиправною і такою, що суперечить вимогам Закону.  

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих четвертої категорії, виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, п.п 12 і 15 п. 28 Розділу ІІ, були внесені зміни до ст. ст. 51, 54   Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року названі зміни визнані неконституційними, і втратили чинність. У зв’язку з цим продовжили діяти попередні редакції ст. ст. 51, 54 названого Закону   «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»   .  

При таких обставинах позивач має право на призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.  

Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46).  

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.  

Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст. ст. 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови   Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»   , на підставі яких були нараховані ці пенсії, оскільки останні істотно звужують обсяг встановлених законом прав.  

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, п. 28 Розділу ІІ, викладена була у новій редакції стаття 51   Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,   згідно з якою особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року названа норма визнана неконституційною, і втратила чинність. У зв’язку з цим продовжила діяти попередня редакція статті 51 названого Закону.  

Судом встановлено, і не заперечується сторонами, що з 22.05.2008 року позивач отримує додаткову пенсію в розмірі 5 % від прожиткового мінімуму, хоча   відповідач повинен був нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії у розмірі 15%.    

Таким чином, з урахуванням викладеного вище, відмова відповідача у здійсненні перерахунку позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України.  

На підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,   рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року,   ст.ст. 10, 11, 60, 88, 197, 209 - 218 ЦПК України, суд -  

В  И  Р  І  Ш  И  В   :  

  Позов задовольнити.  

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області щодо застосування при здійсненні перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_3 показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік та щодо відмови здійснити   перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії, згідно поданої ним заяви від 04.02.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за попередній – 2009 рік.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Ладижин Вінницької області провести з 22 травня 2008 року ОСОБА_3 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та виплатити недоплачені кошти з різницею отриманих сум.  

Рішення може бути оскаржено протягом 10 днів після його оголошення до апеляційного суду Вінницької області через Ладижинський міський суд.  

 

Суддя: ( підпис )  

З оригіналом вірно.  

  Суддя Ладижинського міського суду                                                  Сушко О.О.  

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація