Судове рішення #12554033

РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 

06 грудня 2010 року      селище Верховина                 справа  № 2 –405  

           Верховинський районний суд Івано-Франківської області  

у складі: головуючого-судді             Токарука В.І.  

секретаря судового засідання         Пікула М.Й.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Верховина справу за позовом прокурора Верховинського району в інтересах Верховинського районного центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплачених сум допомог по безробіттю,  

  ВСТАНОВИВ:  

  позивач звернувся до суду із позовом про стягнення зайво виплачених сум допомог по безробіттю до відповідача.  

Свої позовні вимоги мотивують тим, що згідно поданої заяви від 25 січня  2007 року про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності і трудовою діяльністю не займається, ОСОБА_1 зареєструвався у центрі зайнятості як такий, що шукає роботу і згідно наказу по Верховинському районному центру зайнятості від 01 лютого 2007 року йому надано статус безробітного відповідно до ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення” та з цього ж числа призначено допомогу по безробіттю по 27 січня 2008 року. Крім цього згідно поданої заяви від 05 березня 2009 року ОСОБА_1 зареєструвався як такий, що шукає роботу і згідно його заяви від 12 березня2009 року, в якій він зазначав, що момент надання статусу безробітного, не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності і трудовою діяльністю не займається йому було надано статус безробітного і призначена допомога.  

Проведеною перевіркою встановлено, що за період з 01.02.2007 року по  27. 01. 2008 року та в період з 12.03.2009 р. по 27. 04. 2009 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа – підприємець та приховав від відповідальних працівників центру зайнятості зазначений факт.  

У відповідності до п. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані вчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.  

14 вересня 2010 року центр звернувся до ОСОБА_1 із листом про повернення безпідставно одержаної допомоги по безробіттю в сумі 6966 грн. 12 коп., однак в добровільному порядку вказану суму не відшкодував.  

Просять позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача судові витрати, розглядати справу без участі їхніх представників.  

Відповідач в судове засідання не з'явився, в заяві до суду просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі, однак із поганим матеріальним становищем та станом здоров’я просить розмір відшкодування зменшити.  

Вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши надані докази, суд вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги, але розмір відшкодування зменшити, із наступних міркувань.    

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного від 25 січня  2007  року та від 05 березня 2009 року, в яких зазначав, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності і трудовою діяльністю не займається. Згідно наказів по Верховинському районному центру зайнятості від 01 лютого 2007 року та  12  березня 2009 року йому надавалися статуси безробітного відповідно до ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення” та призначалася допомога по безробіттю  за періоди з 01.02.2007 року по 27. 01. 2008 року та з 12.03.2009 р. по 27. 04. 2009 року.  

Із довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців  видно, що ОСОБА_1 З 01.02.2007 року по 27.04.2009 року був зареєстрований як фізична особа – підприємець і в зв'язку із цим йому безпідставно нараховано та виплачено 6966 грн. 12 коп. допомоги по безробіттю. Зазначену суму переплати в добровільному порядку не повернув.  

  П. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані вчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.  

  П . 3 цієї ж статті Закону визначає, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та  зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.  

В заяві до суду відповідач заявлені позовні вимоги визнав.  

Вирішуючи питання відшкодування завданої шкоди суд виходить із того, що у відповідності до ч. 4 ст. 174 ЦПК України, "у разі визнання відповідачем позову суд за наявності до того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд".  

У нашому випадку не встановлено обставин, внаслідок яких визнання відповідачем позову суперечило би закону або порушувало права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому є підстави для задоволення позовних вимог із цих підстав. При цьому суд бере до уваги те, що розмір відшкодування шкоди, завданої фізичної особою, суд може зменшити, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину, що передбачено ч. 4 ст. 1193 ЦК України. Даних про те, що по цьому факту мається кримінальна справа, в суді немає, їх не надано також позивачами, а отже можливо застосувати положення вище зазначеної норми ЦК України з врахуванням того, що сім’я відповідача малозабезпечена, він часто хворіє, що підтверджено актом обстеження житло – побутових умов від 22 листопада 2010 року, складеним комісією Устеріцької сільської ради, і розмір відшкодування зменшити до 2500 грн..  

Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 213-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України та на підставі ст. 1166, 1193 Цивільного кодексу України, п. 2, п. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” суд, -                                                    

В И Р І Ш И В:  

         Позов задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 1519 грн. 67 коп. зайво виплаченої допомоги по безробіттю в користь Верховинського районного центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та в доход держави 51 судових витрат і 120 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи.  

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.  

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Івано-Франківської області через Верховинський районний суд.  

 

Головуючий                                           В.І.Токарук  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація