справа № 2а-305/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(вступна та результативна частини)
25 серпня 2010 р. м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., при секретарі Левченко С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Левківської сільської ради Житомирського району та області,ОСОБА_2., третя особа відділ земельних ресурсів Житомирського району та області про визнання протиправним рішення сільської ради та скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, --
В С Т А Н О В И В :
На підставі ч. 3 ст. 160, ч. 4 ст. 167 КАС України проголошується вступна та результативна частини постанови суду, --
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Рішення 20 сесії 5-го скликання Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 22 лютого 2008 року про передачу земельних ділянок у приватну власність скасувати в частині передачі безкоштовно в приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки розміром 0,29 га (0,25 га для будівництва та обслуговування будинку та господарських будівель та 0,04 га для ведення особистого селянського господарства) за адресоюс. Клітчин вул. Радянська.
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 162385 на ім'я ОСОБА_2 розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 Житомирського району та області – скасувати.
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 162386 на ім'я ОСОБА_2 розміром 0,04 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 Житомирського району та області – скасувати.
В решті вимог відмовити за безпідставністю.
Рішення вступає в законну силу після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови буде складено на протязі трьох днів з дня закінчення розгляду справи.
Суддя Є.О. Грубіян
справа № 2а-305/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2010 р. м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., при секретарі Левченко С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Левківської сільської ради Житомирського району та області, ОСОБА_2., третя особа відділ земельних ресурсів Житомирського району та області про визнання протиправним рішення сільської ради та скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, --
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась із позовом до виконавчого комітету Левківської сільської ради Житомирського району та області, ОСОБА_2 про визнання рішення сесії Левківскьої сільської ради незаконним та про скасування державних актів на право власності на земельні ділянки. Перед початком слухання справи позивачка просила замінити неналежного відповідача виконавчий комітет Левківської сільської ради на належного Левківську сільську раду. Ухвалою суду клопотання позивачки було задоволено і замінено неналежного позивача на належного.
В судовому засіданні позивачка просила позов задовольнити з підстав викладених в позові. Відповідач в особі Левківського сільського голови позов визнав частково і просив скасувати рішення ради в частині земельної ділянки необхідної для обслуговування позивачці житлового будинку. ОСОБА_2. позов повністю заперечувала і в зв'язку з цим просила винести рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Представник третьої особи поклався на розсуд суду при прийнятті рішення у справі.
Суд, заслухавши пояснення сторін та проаналізувавши їх у сукупності із дослідженими у судовому засіданні матеріалами справи встановив наступні факти і відповідно ним правовідносини. Мати позивачки ОСОБА_3 та батько відповідачки ОСОБА_2. – ОСОБА_4 (ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є рідними сестрою та братом) отримали в подарунок по Ѕ частині житлового будинку по вулиці АДРЕСА_1 Житомирського району та області на підставі договору дарування від 11.11.1993 року. ОСОБА_3 відповідно до рішення виконавчого комітету Левківської сільської ради за № 30 від 21.12.1997 року отримала у власність земельну ділянку розміром 0,5813 га в тому числі 0,25 га для обслуговування житлового будинку та 0,3313 га для ведення особистого підсобного господарства. В судовому засіданні було встановлено, що остання земельна ділянка розташована по вулиці АДРЕСА_1. В подальшому ОСОБА_4. за договором дарування від 2.11.2007 року подарував належну йому Ѕ частину зазначеного будинку своїй дочці і відповідачці по справі ОСОБА_2. Остання з метою оформлення на себе частини земельної ділянки необхідної для обслуговування зазначеного будинку за вказаною адресою та ведення селянського господарства звернулась до Левківської сільської ради. Рішенням Левківської сільської ради від 22.02.2008 року про передачу земельних ділянок у приватну власність було вирішено передати безкоштовно в приватну власність земельні ділянки ОСОБА_2. в с. Клітин по вул. Радянській в розмірах 0,25 га для будівництва та обслуговування будинку, господарських будівель та споруд та 0,04 га для ведення особистого селянського господарства. З витягу протоколу до зазначеного рішення ради зазначено, що земельна ділянка розміром 0,25 га надається для обслуговування Ѕ частини житлового будинку по вулиці АДРЕСА_1. В судовому засіданні
справа №2а-305/10 -2-
також було встановлено, що житловий будинок по вулиці АДРЕСА_1 розташований на земельній ділянці за тією ж адресою і призначеній для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд розміром 0,25 га. Зокрема зазначене підтвердила в своїх поясненнях відповідачка ОСОБА_2. та Левківський сільський голова. Крім цього відповідачка в своїх поясненнях погодилась із тим, що наданням всієї землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в розмірі 0,25 га позбавила можливості користуватись частиною житлового будинку ОСОБА_5
В свою чергу позивачка у справі після смерті матері ОСОБА_3 з метою отримання свідоцтва про право на спадщину звернулась до державної нотаріальної, однак не змогла отримати всіх необхідних документів, які вимагав нотаріус, оскільки земля на якій розташований будинок та земля навколо будинку належить іншій особі. В зв'язку з викладеним позивачка звернулась до суду і просила скасувати прийняте сільською радою рішення. До звернення в суд позивачка зверталась із заявою до природоохоронного прокурора Житомирської міжрайонної природоохоронної прокуратури, з метою провести перевірку законності прийнятого сільською радою і оспорюваного рішення на що була надана наступна відповідь. За наслідками проведеної перевірки природоохоронним прокурором було встановлено порушення норм чинного законодавства при прийнятті рішення сільською радою від 22.02.2008 року. Зокрема, сільська рада прийняла рішення про передачу безкоштовно у приватну власність земельних ділянок загальним розміром 0,29 га (0,25 та 0,04 га) ОСОБА_2. належні померлій ОСОБА_3 без попереднього визнання спадщини відумерлою та/або без переведення зазначених земельних ділянок у комунальну власність, чим були порушені права позивачки по спадкуванню як часини житлового будинку який розташований на зазначеній ділянці так і земельних ділянок належних померлій. Обґрунтованість і правильність направленої відповіді природоохоронною прокуратурою в судовому засіданні підтвердив Левківській сільський голова.
Проаналізувавши досліджене суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість позову і необхідністю скасування рішення сільської ради та державних актів на право власності на земельні ділянки належні ОСОБА_2. і розташовані по вулиці АДРЕСА_1 в с. Клітчин з огляду на наступне. Як було встановлено в судовому засіданні належні ОСОБА_3 земельні ділянки загальним розміром 0,5813 га по вулиці АДРЕСА_1 без попереднього визнання спадщини відумерлою та без прийняття рішення про перехід таких земельних ділянок у комунальну власність були знову передані безкоштовно у приватну власність, що вимагає беззаперечно скасувати таке рішення сільської ради, яким було порушено визначений Законом порядок. Похідні вимоги про скасування державних актів на право приватної власності на земельні ділянки загальним розміром 0,29 га також підлягають до задоволення, оскільки були видані на підставі не законного рішення. В свою чергу інша вимога про зобов’язання відповідача ОСОБА_2. усунути перешкоди в користуванні Ѕ частиною будинку та земельною ділянкою позивачем була не доведена в судовому засіданні не обґрунтована певними доказами і тому не підлягає до задоволення.
Представником позивача в судовому засіданні було заявлено клопотання про стягнення з відповідачів судових витрат в розмірі однієї тисячі гривень за розгляд даної адміністративної справи, що понесла позивачка оплативши послуги адвоката, який представляв її інтереси в суді. Розглянувши таке клопотання суд приходить до висновку про відсутність підстав його задовольняти і стягувати з відповідачів такі судові витрати, оскільки такі витрати не були підтверджені в судовому засіданні наданням відповідного платіжного документу про обсяг заявлених витрат. Крім цього заявлена сума витрат на правову допомогу не була обґрунтована позивачем або представником в судовому засіданні, що в свою чергу вимагає Постанова Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 року № 590.
Зазначені правовідносини врегульовані наступними нормативними актами. Завданням адміністративного судочинства, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів вланиз повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (пункти 1 та 3 ч. 3 ст. 2 КАС України). У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність
справа №2а-305/10 -3-
територіальної громади за місцем відкриття спадщини (частини 1 та 3 ст. 1277 ЦК України). Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом. (частини 1 та 5 ст. 116 ЗК України). Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної сільської ради за місцем знаходження земельної ділянки (ч. 1 ст. 118 ЗК України). До особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. якщо договором про відчудження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчудження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування (ст. 120 ЗК України). Підставами припинення права власності на земельну ділянку є добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчудження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на змелену ділянку на вимогу кредитора; відчудження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду та не відчудження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених ЗК України (ст. 140 ЗК України).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 158 - 163, 167, 181, 254 КАС України, суд, --
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Рішення 20 сесії 5-го скликання Левківської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 22 лютого 2008 року про передачу земельних ділянок у приватну власність скасувати в частині передачі безкоштовно в приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки розміром 0,29 га (0,25 га для будівництва та обслуговування будинку та господарських будівель та 0,04 га для ведення особистого селянського господарства) за адресою АДРЕСА_1.
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 162385 на ім'я ОСОБА_2 розміром 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 Житомирського району та області – скасувати.
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 162386 на ім'я ОСОБА_2 розміром 0,04 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 Житомирського району та області – скасувати.
В решті вимог відмовити за безпідставністю.
Рішення вступає в законну силу після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.О. Грубіян