справа № 2-3530/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2010 року м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді Щербіни Д.С.,
при секретарі Шабелян О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кримської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на житловий будинок спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовною заявою до Кримської сільської ради Сакського району АР Крим про визнання права власності на житловий будинок з надвірними спорудами у порядку спадкування, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті її батька залишилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 який належав батьку на підставі акту від 20.10.1973р. складеного між батьком позивачки – ОСОБА_2 та Кримським племптахозаводом, затвердженого Кримською сільською радою. За життя батько залишив заповіт, в якому вказав, що все своє майно залишає ОСОБА_1 (заповіт від 24 вересня 2007 року). Після смерті батька позивачка звернулась до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, але нотаріус постановою від 21.10.2010р. їй відмовив, оскільки правовстановлюючий документ на вказаний будинок пошкоджений, порваний, має незастережені дописки, реєстраційне посвідчення до акту викладене на окремому аркуші, який не прошнурований з актом, не пронумерований і кількість прошнурованих аркушів не завірено підписом посадової особи та печаткою юридичної особи.
Позивачка в судове засідання не з’явилась, повідомлена належним чином, надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила заяву задовольнити.
Від відповідача – Кримської сільської ради Сакського району – надійшов лист з проханням розглядати справу за відсутністю свого представника, просив позов задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи позовної заяви, прийнявши до уваги пояснення позивачки та заяву відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Житловий будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, належав ОСОБА_2 на підставі акту від 20.10.1973р. складеного між батьком позивачки – ОСОБА_2 та Кримським племптахозаводом, затвердженого Кримською сільською радою. На підставі реєстраційного посвідчення вказаний житловий будинок зареєстрований 27.05.1998р. Євпаторійським бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі № 64 під реєстровим № 5707.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що 21.12.2009р. зроблений запис акту про смерть № 1884 відділом ЗАГС адміністрації Октябрьського району м. Ростов-на-Дону Росія. Мати позивачки – ОСОБА_3 – померла ІНФОРМАЦІЯ_2
Позивачка є дочкою ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1
У встановлений строк позивачка звернулась до нотаріуса для оформлення спадщини. Але, приватний нотаріус Сакського районного нотаріального округу постановою від 21.10.2010р. відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки правовстановлюючий документ на вказаний будинок пошкоджений, порваний, має незастережені дописки, реєстраційне посвідчення до акту викладене на окремому аркуші, який не прошнурований з актом, не пронумерований і кількість прошнурованих аркушів не завірено підписом посадової особи та печаткою юридичної особи, посилаючись на ст. 47 Закону України «Про нотаріат» та п. 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Відповідно до технічного паспорту на будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, складається з житлового будинку літер «А», загальна площа 48,0 м2, житлова площа 26,2 м2, веранда літер «а», літня кухня літер «Б», сарай літер «В», гараж літер «Г», горловина погребу літер «П», огорожі № 1, 2.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п. 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004р. № 20/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004р. за № 283/8882, нотаріуси не приймають для вчинення нотаріальних дій документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем. Дописки, закреслені слова чи інші виправлення, які є в документах, що подаються для вчинення нотаріальних дій, повинні бути застережені підписом посадової (уповноваженої на те) особи і печаткою установи, підприємства або організації чи особи, яка видала документ. При цьому виправлення повинні бути зроблені таким чином, щоб можна було прочитати як виправлене, так і помилково написане, а потім виправлене чи викреслене. Не приймаються для вчинення нотаріальних дій документи, у яких не можна прочитати все в них написане в первісному написанні, як, наприклад, документи, залиті чорнилом, потерті та ін. Не приймаються порвані документи та документи, викладені на двох і більше окремих аркушах, якщо аркуші не прошито у спосіб, що унеможливлює їх роз'єднання без порушення цілісності, а аркуші не пронумеровано і не скріплено підписом посадової (уповноваженої на те) особи та печаткою юридичної особи, яка видала документ.
Згідно зі ст. 47 Закону України «Про нотаріат» документи, викладені на двох і більше аркушах, що подаються для вчинення нотаріальної дії, повинні бути прошиті у спосіб, що унеможливлює їх роз'єднання без порушення цілісності, а аркуші пронумеровані і скріплені печаткою юридичної особи, яка видала документ. Тексти нотаріально посвідчуваних правочинів, заяв, засвідчуваних копій (фотокопій) документів і витягів з них, тексти перекладів та заяв повинні бути написані зрозуміло і чітко, дати, що стосуються змісту посвідчуваних правочинів, повинні бути позначені хоча б один раз словами, а назви юридичних осіб та їх ідентифікаційний код за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - без скорочень із зазначенням їх місцезнаходження. Прізвища, імена та по батькові фізичних осіб, їх місце проживання та ідентифікаційний номер за даними Державного реєстру фізичних осіб платників податків, крім уповноважених представників юридичних осіб, повинні бути написані повністю, а у випадках, передбачених законами, - із зазначенням дати їх народження. Для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережні виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи, доведеність обставин, на які позивач посилався в обґрунтування своїх вимог та відсутність іншого способу захисту прав позивачки , суд дійшов висновку про задоволення позову.
З урахуванням викладеного, на підставі ст.ст. 316, 392, 1217, 1268 ЦК України керуючись статтями 10, 60, 61, 208, 209, 212 – 215 Цивільного процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме: на житловий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, що складається з житлового будинку літер «А», загальна площа 48,0 м2, житлова площа 26,2 м2, веранда літер «а», літня кухня літер «Б», сарай літер «В», гараж літер «Г», горловина погребу літер «П», огорожі № 1, 2.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Д.С. Щербіна