Судове рішення #12574237

Справа № 2-2620/2010

Старобешівський районний суд Донецької області

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

09 серпня 2010  року                                                                                                                                     смт.Старобешево

Старобешівський  районний суд  Донецької області  у складі: головуючої–судді Сазонової М.Г., при секретарі Гончаровій Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешево цивільну справу за позовом прокурора Старобешівського району в інтересах ОСОБА_2  до управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком ОСОБА_2 , відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01 січня  2008 року по день розгляду справи, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Старобешівського району звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з цивільним позовом до управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком   ОСОБА_2, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01 січня 2008 по день розгляду справи. В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що ОСОБА_2 має статус «дитини війни», виплачувана їй пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вважає, що положення Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в частині зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись. Просить визнати неправомірними дії УПФУ в Старобешівському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_2 щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2008 року та зобов’язати УПФУ в Старобешівському районі здійснити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком ОСОБА_2, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01 січня 2008 року по день розгляду справи.

    Прокурор Старобешівського району та ОСОБА_2 у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Надали заяву про розгляд справи за їх відсутності, просять задовольнити позовні вимоги.

    Представник відповідача у судове засідання не з’явилась, про місце, дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, просить розглянути справу в її відсутність.

    Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволення з наступних підстав:

Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилась у 1934 році.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про соціальний  захист дітей війни»  дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої  світової війни було менше  18 років, отже,  є дитиною війни  в розумінні  цього Закону, що також підтверджено копією посвідчення (а.с.4), із відміткою про статус «дитини війни». Тому суд вважає, що на неї повністю  розповсюджуються  всі пільги  та соціальні гарантії передбачені Законом України «Про соціальний  захист дітей війни», в тому числі  й право  на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії  за віком, як передбачено  статтею 6 Закону.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про соціальний  захист дітей війни»  дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої  світової війни було менше  18 років, отже, позивач є дитиною війни  в розумінні  цього Закону, що також підтверджено її посвідченням (а.с. 4), із відміткою про статус «дитини війни». Тому суд вважає, що на неї повністю  розповсюджуються  всі пільги  та соціальні гарантії передбачені Законом України «Про соціальний  захист дітей війни», в тому числі  й право  на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії  за віком, як передбачено  статтею 6 Закону.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року N 107-VI, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладена в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому зміни

Зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008. У вказаному рішенні Конституційним судом України було зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.  

Статтею 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  Таким чином, наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 22 травня 2008 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням фактично здійснений виплат.

 

Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача при нарахуванні пенсії з 1 січня 2009 року виплату підвищення до пенсії як дитині війни здійснювати відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд зазначає наступне.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» надано  право   Кабінету  Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат,  які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної  плати,  в  абсолютних  сумах   у   межах   асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названі норми передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, їх дії не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835 – VI встановлено що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст.52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від N 2154-VI від 27.04.2010 року визначено, що Розміри державних  соціальних  гарантій  на  2010   рік, що визначаються  залежно  від  прожиткового мінімуму,  встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Отже, нарахування та виплата у 2009 та 2010 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

Таким чином, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 1 січня 2009 року по дійсний час є діючою в наступній редакції: «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.»

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2009 року по 09.08.2010 року, тобто по день розгляду справи, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Суд вважає за необхідне зазначити, що загальносуспільні потреби-це потреби, направлені на задоволення всього суспільства, а у цьому випадку спірні виплати направлені на задоволення потреб обмеженого кола споживачів, зокрема визначених Законом  України "Про соціальний захист дітей війни".  

 Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема зазначено у Рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.  До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.  

 

 Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить  з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3 частиною 2 ст. 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого статтею 8 Конституції України.  

Відповідно до ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони, які беруть участь у справі мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.  

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що є достатньо підстав про визнання неправомірними дій УПФУ в Старобешівському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_2  щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 09 серпня 2010 року.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 88,  212 - 215 ЦПК України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішенням Конституційного суду України№10 –рп/2008 від 22.05.2008 року, Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік»  суд ,-  

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги прокурора Старобешівського району в інтересах ОСОБА_2  до управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком  ОСОБА_2 , відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 01 січня 2008 року по 09.08.2010 року (день розгляду справи) – задовольнити частково.

   

    Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі щодо відмови ОСОБА_2  у здійсненні перерахунку щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як дитині війни відповідно до статті 6 Закону України від 18.11.2004р. № 2195–ІV «Про соціальний захист дітей війни» з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 09 серпня 2010 року.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2  підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як дитині війни відповідно до статті 6 Закону України від 18.11.2004р. № 2195–ІV «Про соціальний захист дітей війни» з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 року по 09 серпня 2010 року з урахуванням фактично здійснених виплат.

У решті позовних вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржене  в апеляційному порядку  до Апеляційного суду Донецької області  шляхом   подачі апеляційної скарги  протягом  десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення .

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація