Судове рішення #12574805

                                                                                                                             Справа №2а-5313//10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2010 Ворошиловський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого – судді Алтухової О.С.,

при секретарі – Ніколенко Д.М.,

за участі – позивача ОСОБА_1, представника відповідача Гнатенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача зазначивши, що він має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 3 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Перебуває на обліку в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька, отримує пенсію по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, проте вважає, що право на отримання основної та додаткової пенсії він здобув з 12.01.2005 року. Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановлених законодавством. Ст.42 цього Закону в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшується розмір пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Законами України про державний бюджет України на 2005р. та 2006р. встановлюється розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який складався: на 2005р. в розмірі 332 грн., на 2006 р.: з 01.01.2006р. в розмірі 350 грн., з 01.04.2006р. в розмірі 359 грн., з 01.10.2006р. в розмірі 366 грн. Вважає, що відповідач повинен був самостійно провести перерахунок пенсії в зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність з дня його збільшення, тобто з 12.01.2005 року по 01.11.2006 року, не залежно від звернення пенсіонера з заявою про перерахунок. Тому просить визнати неправомірними дії УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити основну пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком по 3 групі інвалідності та додаткову державну пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 12.01.2005 р. по 01.11.2006 р., у відповідності зі ст.ст.49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком, встановлених ч.1 ст. 28 цього Закону з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У судовому засіданні позивач підтримував позовні вимоги, надав пояснення аналогічні, викладеним у позові.

Представник відповідача Гнатенко О.В., діючий на підставі довіреності, у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що будь-яких порушень законодавства з боку управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька немає.

Просить у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Суд вважає, що оскільки предметом спору є виплата пенсії  інваліду 3 групи внаслідок аварії на ЧАЕС, до спірних правовідносин застосовуються приписи частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду. Так, пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про статус і соціальний захист, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Частиною 1 статті 76 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 8 лютого 1995 року № 39/95-ВР передбачено, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров'ю особи, не обмежується строком давності. Пунктом 3 частини 1 статті 268 Цивільного кодексу України передбачено, що позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю. У зв’язку з тим, що позивачу завдана шкода ушкодженням здоров’я, внаслідок чого він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, а спірні грошові кошти йому виплачуються у зв’язку з ушкодженням здоров’я, тому позовна давність на ці правовідносини не поширюється.

В судовому засіданні встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 дійсно віднесений до 1 категорії як особа, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 с від 09.03.2010 року та є інвалідом 3 групи з 30.03.1999 року, що також підтверджується довідкою МСЕК від 30.03.1999 року.

Відповідно до   ст. 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Згідно з ч. 7 ст. 9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Частиною 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону № 231-У від 05 жовтня 2006 року, закон чинний з 31.10.2006 року) передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, З, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму".

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію по інвалідності в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності ст. 49, 50, 54, ч. З ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.01.2005р. по 01.11.2006р.

Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 82 ЦПК України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2-15, 17,18, 33-35, 41,42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 88, 94 99, 104-107, 110, 111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії по інвалідності - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст. ст. 50, 54 ч. 4, 67 ч. 3  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.01.2005 року по 01.11.2006 рік із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду  через Ворошиловський районний суд  м. Донецька  протягом  десяти днів з дня її проголошення, копія апеляційної скарги надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова надрукована у нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Ворошиловського районного суду

м. Донецька                                                                                           О.С.Алтухова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація