Справа № 2а-3718/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 року 9 година 58 хвилин м. Кіровське
Кіровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Назаренко Г.В.
при секретарі Крамар В.М.
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області про визнання дій по перерахунку пенсії протиправними та зобов’язання зробити перерахунок пенсії відповідно до вимог закону, -
ВСТАНОВИВ:
6 грудня 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське. В обґрунтування позовних вимог послався на те, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 22 грудня 1997 року, після призначення пенсії продовжує працювати. 25 лютого 2010 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) за стажем та заробітком після призначення пенсії. В отриманому ним розрахунку заробітної плати, яка застосована для розрахунку пенсії, в якій зазначений середній заробіток за минулий рік в розмірі 1197,91 грн. (за повний 2007 рік). Вважає, що відповідач повинен був при обчисленні заробітку врахувати середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме – 2009 рік, яка дорівнює 1650,43 грн., і при такому розрахунку розмір пенсії його був би більшим, ніж отриманий ним, а врахував показник середньої заробітної плати за 2007 рік, чим порушив його права.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю, просив їх задовольнити.
Відповідач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, до початку розгляду справи надав письмові заперечення проти позову, просив справу розглянути за відсутності свого представника.
В наданих до суду письмових запереченнях проти позову відповідач посилається на невизначеність на законодавчому рівні порядку перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру у випадку продовження ним роботи протягом не менше 24 місяців після призначення пенсії, оскільки зміни та доповнення, внесені до статей 40, 42 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, а тому втратили чинність. За думкою відповідача, після визнання змін до Закону неконституційними попередня редакція Закону не відновлює свою думку, а тому підстави для застосування при перерахунку пенсії позивачу середньої заробітної плати працівників за 2009 рік, відсутні, і ними правомірно застосований цей показник за 2007 рік відповідно до спільного рішення Мінпраці та Пенсійного фонду. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.
Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.
Позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 22 грудня 1997 року , після призначення пенсії продовжив працювати, має додатково 24 місяці стажу після перерахунку пенсії, 25 лютого 2010 року звернувся із заявою про перерахунок призначеної пенсії за стажем та заробітком.
При розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивачеві відповідачем застосований показник середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2007 рік - 1197,91 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст.5 Закону він регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. Відповідно до ст.8 Закону громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. За преамбулою Закону саме він визначає принципи, засади і механізм призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в редакції, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону в редакції, що діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
При перерахунку пенсії позивачу враховано страховий стаж після призначення пенсії за 24 місяці роботи.
З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 25 лютого 2010 року здійснено із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як вбачається з чистини 2 статті 40 Закону заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 статті 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де
Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс – середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск – сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзп);
К – кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.
Отже, розрахунок заробітної плати позивачу, з якої обчислюється пенсія, як встановлено судом з розрахунку відповідача, був проведений з порушенням вимог ст.40 Закону в частині незастосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік, яка складає 1650,45 грн., але із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2007 рік – 1197,91 грн., а тому дії відповідача по перерахунку пенсії є неправомірними.
Посилання відповідача на відсутність законодавчого врегулювання порядку перерахунку пенсії безпідставні, виходячи з наступного.
Дійсно, згідно підпункту „б” підпункту 10 пункту 35 розділу П „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-У1 частина 4 статті 42 Закону була викладена в новій редакції, але рішенням Конституційного Суду України від 28 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом „б” підпункту 10 пункту 35 розділу П Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Рішення Конституційного Суду набуває чинності негайно і підлягає виконанню на всій території України. Отже, починаючи з 22 травня 2008 року і станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та час здійснення відповідачем перерахунку пенсії діяли ст.40 та ч.4 ст.42 Закону в редакції від 9 липня 2003 року, які і підлягали застосуванню.
Законом України не передбачено право відповідача при здійсненні в 2010 році перерахунку пенсії за стажем і заробітком застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік.
Лист Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, 4096/02-01 „Щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії”, на який посилається відповідач, не може бути застосований до спірних правовідносин, оскільки суперечить Закону.
Згідно п.п.7 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомоги на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.
Отже, відповідач є органом, якому делеговано повноваження щодо призначення, перерахунку і виплаті пенсії, а тому повинен був діяти у відповідності з вимогами статей 40, 42 ч.4 Закону і здійснити позивачу відповідний перерахунок із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, і за результатами такого перерахунку, якщо розмір пенсії, обчислений з дотриманням вимог Закону, був би меншим, ніж позивач отримує, але у порушення вимог Закону застосував показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії, за 2007 рік, що потягло визнання дій неправомірними.
Оскільки Законом обов’язок про перерахунок пенсії покладено на відповідача, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі для відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України підлягають присудженню на користь позивача здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, що складаються з судового збору в розмірі 3,40 грн.
Відповідно до ст. ст.5, 8 40, 42 ч.4 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст. ст. 6, 94, 159-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_1 по стажу та заробітку за період страхового стажу, зазначеного в частині 1 статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки за 2007 рік протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2010 року по стажу та заробітку за період страхового стажу, зазначеного в частині 1 статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме, 2009 рік, відповідно до статей 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 (трьох) гривень 40 копійок.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Кіровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженню апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньої в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Встановити строк для подання суб’єктом владних повноважень – відповідачем до суду звіту про виконання постанови три місяці, перебіг якого починається з дня набрання постановою законної сили.
Суддя: