Справа № 2а-251/10
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13 грудня 2010 року м. Козятин
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
В складі головуючого судді Навроцького А. П.
при секретарі Мишолов І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятин
справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі про визнання неправомірною відмови у виплаті щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов’язання відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком,
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі про визнання неправомірною відмови у виплаті їй щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов’язання відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої їй як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по день набрання постановою суду законної сили.
В обгрунтування позовних вимог позивачка вказала в заяві, що відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» вона має статус дитини війни. Згідно ст. 6 цього Закону їй повинна нараховуватись щомісячна державна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. В 2007-2010 роках їй така допомога виплачувалась у неповному обсязі.
Згідно п. 12 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію статті 6 Закону України року «Про соціальний захист дітей війни».
Проте, Рішенням Конституційного суду України № 6-РП/2007 від 09.07.2007 року зупинення дії ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» було визнано неконституційним.
ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було викладено в іншій редакції.
Проте, Рішенням Конституційного суду України № 10-РП/2007 від 22.05.2008 року зміни, внесені до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни були визнані неконституційними.
Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів в часі, положення ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» у редакції 2004 року поновили свою дію в 2007 році з 09 липня 2007 року, а в 2008 році з 22 травня 2008 року. Отже право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», діти війни мають за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по даний час, оскільки в 2009 та 2010 роках законодавцем дія положень ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не обмежувалась.
Невиконання державою в особі Пенсійного фонду України своїх зобов’язань щодо виплати їй державної допомоги в розмірах, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», порушує її (позивачки) конституційні права, оскільки згідно ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті інших, або нових законів, або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу прав і свобод.
При цьому, позивачка посилається на положення ст.ст. 3,6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 22, 64, 152 Конституції України та ст.ст. 104-106 КАС України.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду від 29 листопада 2010 року відмовлено позивачці в поновленні пропущеного шестимісячного строку на звернення до суду в частині позовних вимог щодо виплати щомісячної державної соціальної допомоги за період з 2007 року по кінець квітня 2010 року включно і позовну заяву в частині зобов’язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 2007 року по кінець квітня 2010 року включно залишено без розгляду.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримала в частині позовних вимог за період з 01 травня 2010 року підтвердила обставини, що вказані в позовній заяві.
На запитання суду представник позивачки вказала, що у неї немає даних, які свідчили б про те, що відповідачу державою були фактично виділені кошти для виплати дітям війни зазначеної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав в суд заяву з просьбою розглянути справу у відсутності представника управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі.
В наданих суду письмових запереченнях проти позову начальник управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі зазначив, що відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З огляду на Рішення Конституційного суду України від 09.07.07 №6-рп/2007 ці положення ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» на даний час є діючими з 9 липня 2007 року.
У відповідності до ст. 7 цього Закону, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п.15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України, при цьому, згідно з п. 10 Положення, кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України .
У відповідності до ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Законом «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат на виконання цього Закону здійснюється із коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. А тому, управління Пенсійного фонду України у м. Козятин не має законних підстав для проведення виплат, передбачених ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
Так, судом встановлено, що позивачка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року і відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни.
(а.с.8,9)
Відповідно до ст. 6 цього Закону дітям війни пенсії або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до п. Прикінцевих положень цього Закону він набирає чинності з 1 січня 2006 року.
Проте, позивачці вказане підвищення до пенсії в 2010 році виплачувалось в значно меншому розмірі, а саме, - в розмірі 49 грн. 80 коп. .
(а.с.6)
Відповідно до ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» джерелами формування коштів Пенсійного фонду України є кошти Державного бюджету, що перераховуються до Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим законом.
Ця норма Закону кореспондується із п. 8 «Положення про Пенсійний фонд України», відповідно до яких серед джерел формування коштів Пенсійного фонду України є кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством.
Законом України «Про Державний бюджет України» на 2010 рік було передбачено лише часткове фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, і відповідачем, відповідно частково, - в розмірі 49 грн. 80 вказане підвищення до пенсії було позивачці виплачено.
Частиною 2 статті 95 Конституції України передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Управління Пенсійного Фонду України в Козятинському районі здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного Фонду України шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного Фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету.
Відповідно до ч.2 ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Позивачкою і її представником не наведено фактів які свідчили б про те, що відповідачу державою були фактично виділені кошти для виплати дітям війни зазначеної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи, що згідно ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України , який затверджує Верховна Рада України, а не за рахунок Пенсійного Фонду України, бюджет якого затверджує Кабінет Міністрів України, суд не вбачає протиправності в діях відповідача і не вбачає підстав для задоволення вимоги позивачки про зобов’язання відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з травня 2010 року по даний час, оскільки управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі, як окремий структурний підрозділ Пенсійного фонду України, що має статус юридичної особи, не може нести відповідальності по зобов’язаннях держави, фінансування яких держава не здійснювала.
Керуючись 158 - 163 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі про визнання неправомірною відмови у виплаті щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов’язання відповідача провести нарахування та виплату недоплаченої як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з травня 2010 року по день винесення даної постанови.
Повний текст постанови буде складено до 20 грудня 2010 року включно.
Копію постанови протягом трьох днів з дня її складання в повному обсязі надіслати відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: підпис:
З оригіналом вірно:
Суддя: Секретар: