Судове рішення #12618275

     Справа № 2-899/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

30 листопада  2010 року Нижньогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

                        Головуючого                  – судді Чернецької В.В.

                        при секретарі                                   - Яновій Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с. Нижньогірський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогригорівської сільської ради Нижньогірського району Автономної Республіки Крим, треті особи: Нижньогірська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

            Позивачка  звернулася до суду із позовом про визнання права власності  на житловий будинок АДРЕСА_1 з господарським прибудовами: погрібом Б, сараєм Г, курніком Д, вбиральнею Е, спорудами 1-2.

 Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1  року померла ОСОБА_3, яка є матір’ю позивачки. Після її смерті відкрилася спадщина на вказаний житловий будинок земельний пай, які належали їй на праві власності. Спадкоємцем за законом після померлої  є її син та брат позивачки ОСОБА_4, оскільки  він на момент смерті матері разом проживав разом з нею, фактично прийняв спадщину, але оформити право на спадкове майно не встиг у зв’язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 року.  У встановлений законом строк позивачка звернулась до Держнотконтори за оформленням права на спадщину на зазначений житловий будинок після смерті брата, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину оскільки свідоцтво про право власності на спірний будинок на ім’я ОСОБА_3 було видане 15.11.2010 року, тобто після його смерті.

            Позивачка та її представник в судове засідання не з’явились, представник позивача на адресу суду надав заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

             Представник відповідача – Новогригорівської сільської ради Нижньогірського району Автономної Республіки Крим у судове засідання не з’явився, надав заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутністю, не заперечує проти задоволення позову.

              Третя особа – ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги визнала в повному обсязі, проти задоволення позову не заперечувала.

 Третя особа – представник Нижньогірської держнотконтори у судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій просить слухати справу за його відсутністю та вирішити спір  на розсуд суду.

               Дослідивши матеріали справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін за матеріалами справи.

               Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

               Відповідно до ст..1268 ч.3 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку він не заявив про відмову від неї.

  Так, згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_3  померла ІНФОРМАЦІЯ_1  року. Спадкоємцем за законом  після смерті ОСОБА_3 є  ОСОБА_4, оскільки згідно із свідоцтвом народження є її сином та згідно із довідкою Новогригорівської сільської ради від 09.06.2010 року проживав разом з нею  по день її смерті у будинку АДРЕСА_1

                Згідно із свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.              Згідно із витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб  від 03 листопада 2010 року та 13 листопада 2010 року дошлюбне прізвище позивачки ОСОБА_4. Згідно із свідоцтвами про народження матір’ю позивачки та ОСОБА_4 є ОСОБА_3.

 Спірний будинок  належав померлій ОСОБА_3  на праві власності, про що свідчить наступне.

                 Згідно із договором від 10 вересня 1980 року ОСОБА_3 купувала в колгоспу імені Войкова  житловий будинок АДРЕСА_1 за 2800 руб. Довідкою  правління колгоспу імені Войкова  від 29.12.1997 року ОСОБА_3 повністю  сплатила вартість  будинку.  Згідно із рішенням виконкому Новогригорівської сільської ради   Нижньогірського района АР Крим №79 від 29.12.1997 року ОСОБА_3 виділена в приватну власність  земельна ділянка площею 0,25 га під обслуговування житлового будинку АДРЕСА_1. Згідно із рішенням №30 виконкому Новогригорівської сільскої ради від 18.08.2010 року право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 закріплене за ОСОБА_3  Також право власності померлої ОСОБА_3 на вказаний будинок підтверджується технічним паспортом, записами по господарських книг.

Згідно постанови від 15.11.2010 року, нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальних дій, оскільки свідоцтво про право власності на нерухоме майно було видане  ОСОБА_3 20.09.2010 року, тобто після її смерті.

                    Згідно із довідкою Нижньогірської державної нотаріальної контори №01-14/1121 від 29.11.2010 року після смерті ОСОБА_4  із заявою про прийняття спадщини за законом на житловий будинок со спорудами під АДРЕСА_1 звернулась сестра померлого ОСОБА_1, вона же отримала свідоцтво про право на спадщину законом на земельну частку (пай). Інші особи після смерті ОСОБА_4 до нотаріальної контори з заявами не звертались.

                    Таким чином ОСОБА_1 завчасно звернулась до держнотконтори за отриманням спадщини, але згідно постанови від 15.11.2010 року, нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальних дій оскільки свідоцтво про право власності було видане  ОСОБА_3 після його смерті.

      Згідно роз’яснень, що містить п. 23 Пленуму Верховного Суду АР Крим «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

      Відповідно до положень ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

       Згідно 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

        Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

     Згідно ст. 1296 ч.3 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.  

                   За таких обставин суд вважає, що в порядку спадкування за законом за позивачем може бути визнано право власності на спадкове майно – домоволодіння АДРЕСА_1 з господарським прибудовами: погрібом Б, сараєм Г, курніком Д, вбиральнею Е, спорудами 1-2.

                   На підставі ст.ст.  1216,  1296 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 213-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

                    позов задовольнити.

                     Визнати право власності за ОСОБА_1   на житловий будинок АДРЕСА_1 АР Крим з господарським прибудовами: погрібом Б, сараєм Г, курніком Д, вбиральнею Е, спорудами 1-2; успадкований після ОСОБА_4, померлого  ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

                     Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги  до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в м. Феодосія протягом десяти днів з дня його проголошення через Нижньогірський районний суд . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

          Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.

Головуючий:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація