УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ справа № 2а-618/2010 р.
14 грудня 2010 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі:головуючого -судді: Вінтоняк М.Б..
секретаря: Скоблей О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання неправомірною відмову у перерахунку і виплаті призначеної пенсії по втраті годувальника та зобов’язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання неправомірною відмову у перерахунку і виплаті їй пенсії по втраті годувальника та зобов’язання зробити вказані дії.
Свої вимоги мотивує тим, що вона є дружиною ОСОБА_2 - учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії, його було визнано інвалідом 1 групи. Крім того, ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, його було віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. ЇЇ чоловік ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно з експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії захворювання, що призвело до його смерті, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» її віднесено до категорії 1. На пенсійному обліку вона перебуває в Управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі. У липні 2010 року вона звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 52, 53, 54 ч.4, ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак отримала відмову, яку вважає незаконною.
Окрім того зазначила, що відповідно до ст. 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має право отримувати щомісячно компенсацію за втрату годувальника в розмірі 100% від мінімальної пенсії за віком, незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50% пенсії померлого годувальника. Крім того, відповідно до ст.ст. 5,6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», розмір її пенсії повинен збільшуватися на 20 %.
Просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі Івано-Франківські області в перерахунку їй пенсії по втраті годувальника, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, у відповідності до вимог ст.ст. 49, 50, 52-54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, починаючи з 11.02.2010 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату вказаної призначеної їй пенсії по втраті годувальника, смерть якого пов’язана Чорнобильською катастрофою, за вказаний період, починаючи з 11.02.2010 року та з врахуванням ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні».
Крім цього позивач подала заяву про поновлення строку звернення до суду в якій вона посилається на те,що строк звернення до суду пропустила з поважних причин,так як зверталася до суду з аналогічним позовом в порядку цивільного судочинства і ухвалою Надвірнянського районного суду від 28.10.2009 року провадження по справі було закрито.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що клопотання підлягає до задоволення так як воно відповідає вимогам закону .
У відповідності із ст.99,102 Кодексу Адміністративного судочинства України для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає, що строк звернення до суду позивачу слід поновити ,оскільки він пропущений з поважних причин, та як встановлено,що позивач зверталася до суду з аналогічним позовом в порядку цивільного судочинства в межах строку,визначеного ЦК України і ухвалою Надвірнянського районного суду від 28.10.2010 року провадження по справі закрито і рекомендовано звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.99,100,101,102 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задоволити.Строк звернення до суду по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання неправомірною відмову у перерахунку і виплаті призначеної пенсії по втраті годувальника та зобов’язання до вчинення дій поновити з 11.02.2010 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя підпис Вінтоняк М.Б.
З оригіналом згідно:
Суддя Вінтоняк М.Б.