Судове рішення #12623619

                                                                                                              Справа № 2-а-2316/2010р.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М           У К Р А Ї Н И

(в порядку письмового провадження)

 25 листопада 2010 року                                                  м. Лубни

Суддя Лубенського міськрайонного суду   Полтавської області Чабаненка В.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до  УПФУ в м. Лубни про визнання дій неправомірними  та перерахунок пенсії,  -  

                                                                В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду до УПФУ  в м. Лубни про визнання дій неправомірними  та перерахунок пенсії.

У позовній заяві вказав, що він з 07.06.2010р.  є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності через УПФУ в м. Лубни   з розміром якої не погоджується.

З 08.04.2009р. по 06.07.2010р. ОСОБА_1 був інвалідом 3 групи. Згідно Постанови Лубенського міськрайонного суду від 12.08.2009р. отримував пенсію по інвалідності  згідно  ст.ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Але пенсія  позивачу виплачувалась без врахування ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_1 звернувся 02.11.2010р. з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Лубни  п ро перерахунок своєї пенсії по 2 групі інвалідності  згідно  ст.ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а по 3 групі інвалідності згідно ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що одержав  відмову.

Прохає:

-   визнати дії  відповідача неправомірними, щодо відмови в проведенні позивачу перерахунку пенсії;

-   зобов’язати відповідача провести перерахунок державної пенсії позивачу у відповідності до ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07.06.2010р. у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком;

-   зобов’язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії позивачу у відповідності до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07.06.2010р. у розмірі  75% мінімальної пенсії за віком;

-   зобов’язати відповідача проводити перерахунок пенсії у відповідності до ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08.04.2009р.

В судове засідання позивач не з’явився, надав суду листа з проханням справу слухати без його участі.

    Представник відповідача – УПФУ в м. Лубни  в судове засідання не з”явився, надав суду листа, в якому прохають справу розглянути без його участі, позов не визнають в повному обсязі.

    Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено,  що позивач  з 07.06.2010р.  є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності через УПФУ в м. Лубни   з розміром якої не погоджується.

З 08.04.2009р. по 06.07.2010р. ОСОБА_1 був інвалідом 3 групи. Згідно Постанови Лубенського міськрайонного суду від 12.08.2009р. отримував пенсію по інвалідності  згідно  ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Але пенсія  позивачу виплачувалась без врахування ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_1 звернувся 02.11.2010р. з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Лубни  п ро перерахунок своєї пенсії по 2 групі інвалідності  згідно  ст.ст. 50, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а по 3 групі інвалідності згідно ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що одержав  відмову.

Суд вважає відмову відповідача, в частині перерахунку пенсії по 3 групі інвалідності згідно ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто   за період з  08.04.2009р. по 07.06.2010р. – правомірною.  Оскільки   ст. 99 КАСУ передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом свобод, прав та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

В позовній заяві ОСОБА_1 не прохає поновити пропущений строк для звернення до суду, відсутні  обґрунтування поважності причин  такого пропуску .

Отже, позовні вимоги позивача в частині перерахунку пенсії по 3 групі інвалідності згідно ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  за період з  08.04.2009р. по 07.06.2010р. залишити без розгляду.

Що стосується відмови відповідача в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по 2 групі інвалідності  згідно  ст.ст. 50, 54, 67  ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає таку відмову не правомірною, а позовні вимоги в цій частині, -  обгрунтованими.

    Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ч.1 ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 2 – ї групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі – 75% мінімальної пенсії за віком.

    Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст.28 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

    У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не   допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Основні положення   щодо   реалізації  конституційного  права громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону  їхнього  життя  і  здоров'я,  створення  єдиного  порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій,  умов проживання  і  трудової  діяльності  на  них,  соціального захисту потерпілого населення визначені та  закріплені  в  Законі  України "Про   статус   і  соціальний  захист  громадян,  які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

За  ст.19, ст.18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

Крім цього, Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  Закон України “Про державний бюджет України на 2010р   мають вищу юридичну силу.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС застосуванню підлягають ч.1ст. 50 та ч.4 ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи', а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав і на які посилається відповідач в своїх листах позивачу.

Також при розгляді даної справи суд взяв до уваги принцип верховенства права передбачений ст. 8 Конституції України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії  за  віком визначається  лише  за  правилами,  передбаченими  ч.1 ст.  28  ЗУ  "Про  загальнообов'язкове   державне пенсійне  страхування",  іншого нормативно-правового акта,  який би визначав цей розмір або встановлював інший  розмір,немає.

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що відповідача слід зобов’язати здійснити призначення та  перерахунок пенсії позивачу  по 2 групі інвалідності , відповідно до ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 07.06.2010р., тобто з моменту встановлення 2 групи інвалідності.

Позивач при подачі позову як і відповідач звільнені від оплати судового збору, тому судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.  

Керуючись  ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст.28 ЗУ "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" ст.1 ЗУ “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст. ст.49, 67, 71  ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС”, ст.ст.18,19 ЗУ “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” , ст.ст. 8-11, 71, 86 ,122,160 –163 КАС України, суд ,-

                                                          П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1  задовольнити  частково.

Визнати дії  управління Пенсійного фонду України в м. Лубни неправомірними, щодо відмови в проведенні ОСОБА_1  перерахунку пенсії.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Лубни провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_1   у відповідності до ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07.06.2010р. у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком;

З обов’язати управління пенсійного фонду України в м. Лубни  провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1    у відповідності до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07.06.2010р. у розмірі  75% мінімальної пенсії за віком.

Зобов’язати управління пенсійного фонду України в м. Лубни  проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1    у відповідності до ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07.06.2010р.

Іншу частину позовних вимог залишити без розгляду.

Судові витрати щодо сплати судового збору компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного  суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

        Суддя Лубенського міськрайонного суду                                          В.О.Чабаненко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація