Справа № 2-11979/10
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27 жовтня 2010р. Краснолуцький міський суд Луганської області
у складі: головуючого – судді Бойко С.Л.
при секретарі Волковій С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Красний Луч справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Донуголь-Альянс, треті особи Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області, ДП Донбасантрацит, про зобов’язання включити до списку осіб, що користуються правом надання безоплатного побутового палива та стягнення заборгованості по побутовому паливу,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з дійсним позовом і в його обґрунтування пояснила, що вона працювала на ГЗФ “Міусинська” з 1993р. по 2010р. у якості апаратника установки вуглезбагачення. Позивач мешкає за адресою: АДРЕСА_1 і на підставі ст.43 Гірничого Закону України користується правом на отримання безоплатного побутового палива, оскільки має пічне опалення. До першого кварталу 2010р. на підставі ст.43 Гірничого Закону України та на умовах колективного договору забезпечення позивача безоплатним побутовим паливом здійснювалося ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА”. У січні 2010р. позивач дізналася, що ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА” не надає вугілля, оскільки цілісний майновий комплекс ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА” передано в оренду ТОВ Донуголь-Альянс. 12.01.2010р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ Донуголь-Альянс був укладений договір оренди державного майна № 003350/09, згідно з яким орендодавець передає, а орендатор приймає у строкове платне користування на 20 років цілісний майновий комплекс ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА” у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу. Орендатор стає правонаступником прав та обов’язків підприємства відповідно до договору оренди, а у разі оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу – правонаступником прав та обов’язків підприємства, пов’язаних з діяльністю цього структурного підрозділу. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 19.01.2010р. № 2 припинено діяльність ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА”, цілісний майновий комплекс якого передано в оренду шляхом виділення його із складу ДП “ДА” з наступним приєднанням до орендаря - ТОВ Донуголь-Альянс. Згідно з вищевказаним наказом, ТОВ Донуголь-Альянс визнано правонаступником ДП “ДА” у частині прав та обов’язків, пов’язаних з діяльністю ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА”. Пунктом 5.12 договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р. встановлено, що орендатор, тобто ТОВ Донуголь-Альянс, зобов’язаний забезпечувати соціально-правові гарантії працівників, передбачені чинним законодавством України, зокрема, забезпечувати пенсіонерів побутовим паливом відповідно до ст.48 Гірничого закону України. Позивач вважає, оскільки правонаступником ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА” є ТОВ Донуголь-Альянс, то він і повинен надавати їй вугілля у встановлених законом розмірах. Позивач вимушена звернутися до суду з дійсним позовом і просить зобов’язати ТОВ Донуголь-Альянс включити її до списку осіб, що користуються правом надання підприємством безоплатного побутового палива та здійснити виписку побутового палива на поточний 2010р., а саме 1-2 півріччя, шляхом видачі талонів на отримання вугілля встановленого зразку та здійснити підвіз палива.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 уточнила свої позовні вимоги, надала аналогічні позову пояснення і просить зобов’язати відповідача включити її у списки отримувачів побутового вугілля і стягнути з відповідача на її користь заборгованість по побутовому вугіллю за 2010р. у кількості 5900кг.
Представник відповідача - ТОВ Донуголь-Альянс Волинчук М.М. позовні вимоги позивача не визнала і суду пояснила, що у процесі виконання договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р. склалась ситуація, при умовах котрої між сторонами була виявлена невизначеність буквального значення слів, понять та термінів частини угоди, котра не дає можливості вияснити дійсний зміст п.5.12 договору оренди. ТОВ Донуголь-Альянс при проведенні процедури отримання в оренду державного майна не був і не міг бути проінформований про існування будь-якої необхідності здійснювати додаткові витрати на соціальну допомогу пенсіонерам ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА”, так як ні кількість пенсіонерів, ні які інші необхідні відомості про існування пенсіонерів ТОВ Донуголь-Альянс не передавалось. Поняття “пенсіонери”, яке існує в п.5.12 договору, не може охоплювати усі категорії, а розповсюджується тільки на тих, хто отримує пенсійне забезпечення з часу, коли ТОВ Донуголь-Альянс стало орендатором державного майна. У дійсний час ТОВ Донуголь-Альянс звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою для роз’яснення змісту договору, котрий існує в п.5.12 договору державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ Донуголь-Альянс. Просить відмовити позивачу у задоволенні вимог.
Представник третьої особи – Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області Кустовський О.С. не заперечує проти задоволення позовних вимог позивача і суду пояснив, що на виконання наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області від 11.01.2010р. № 11 та ТОВ Донуголь-Альянс 12.01.2010р. укладено договір оренди державного майна № 003350 – цілісного майнового комплексу ВП Групова збагачувальна фабрика Міусинська ДП ДА, що розташований у м.Красний Луч-8. Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України Про оренду державного та комунального майна орендатор стає правонаступником прав та обов’язків підприємства відповідно до договору оренди, а у разі оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу – також правонаступником прав та обов’язків підприємства, пов’язаних з діяльністю цього структурного підрозділу. Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює відносини з оренди державного майна, є Наказ Фонду державного майна України від 28.08.2000р. № 1774, зареєстрований у Міністерстві юстиції 21.12.2000р. за № 930/5151, яким затверджено Типовий договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства). Відповідно до п.1.6 Типового договору орендатор виступає правонаступником усіх прав та обов’язків реорганізованого підприємства. У разі оренди структурного підрозділу орендар виступає правонаступником прав та обов’язків державного підприємства у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу підприємства. Ця норма прийнята на виконання ст.15 Закону України Про оренду державного та комунального майна і роз’яснює, що саме включається до поняття прав та обов’язків підприємства, пов’язаних з діяльністю цього структурного підрозділу, і яким чином вони визначаються. Відповідно до ст.184 Господарського кодексу України не можна відступати від правил типового договору. На виконання вищевказаних вимог законодавства, згідно п.1.6 договору оренди державного майна від 12.01.2010р. № 003350, укладеного між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ Донуголь-Альянс, орендатор виступає правонаступником усіх прав та обов’язків ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА” у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу. Вважає, що відповідно тлумачення п.5.12 договору оренди державного майна № 003350 від 12.01.2010р., орендатор має забезпечувати побутовим паливом колишніх працівників ВП “ГЗФ “Міусинська” ДП “ДА”, які отримали статус пенсіонерів та право на забезпечення їх побутовим паливом до передачі фабрики в оренду, з моменту укладення договору оренди. Повернення пенсіонерам фабрики заборгованості з побутового палива за минулі роки, якщо ця заборгованість не була включена до розподільчого балансу, не є обов’язком орендаря.
Представник третьої особи - ДП Донбасантрацит Дрьоміна О.О. не заперечує проти задоволення позовних вимог позивача і суду пояснила, що згідно договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ Донуголь-Альянс, цілісний майновий комплекс ВП ГЗФ Міусинська ДП ДА був переданий в оренду ТОВ Донуголь-Альянс і таким чином, ВП ГЗФ Міусинська був виведений із складу ДП ДА та його діяльність припинена. Пунктом 5.12 розділу 5 вищевказаного договору встановлено, що орендар зобов’язується забезпечувати соціально-правові гарантії працівників, передбачені чинним законодавством України, зокрема, забезпечувати пенсіонерів побутовим паливом відповідно до ст.48 Гірничого Закону України, відповідно до вимог якої, після ліквідації або консервації гірничого підприємства, забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником. Пунктом 1.6 розділу 1 даного договору також встановлено, що орендар виступає правонаступником всіх прав та обов’язків ВП ГЗФ Міусинська у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу, де за актом передачі побутове вугілля за минулі роки окремим рядком не вказувалось, оскільки відповідно до п.1 ст.9 Закону України Про бухгалтерській облік та фінансову звітність України № 996 від 16.07.1999р., п.1.2 Положення про документальне забезпечення запасів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88, підставою для відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують та підтверджують факти здійснення господарської операції і ці документи повинні складатися при здійсненні господарської операції, а саме талон, який залишається на складі відокремленого підрозділу підприємства, в якому вказано дату вивезення, номер автомобіля та підпис вуглеотримувача; пропуск на вивезення вугілля; копія талону, що надається покупцеві, для вивезення побутового вугілля; корінець до талону, який залишається у вуглеотримувача. Вважає, що відображення такої господарської операції, як кредиторська заборгованість за побутове вугілля, не може бути включена до розподільчого балансу, як це було передбачено договором оренди № 003350/09 від 12.01.2010р., оскільки талон - це документ, який носить чисто дозвільний характер для реалізації права на безоплатне одержання вугілля відповідно до ст.ст.43, 48 Гірничого Закону України, фактично господарська операція не здійснена та визначити вартість вугілля можливо тільки під час його відпуску зі складу. Господарська операція знайде відображення у бухгалтерському обліку тільки у тому звітному періоді, у якому відбудеться фактичне вивезення побутового вугілля зі складу підприємства. Включення пункту 5.12 розділу 5 до договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р. в тексті пов’язане з вимогою листа Мінвуглепрому № 966/01/02-02 від 26.10.2009р., яким була дана згода на оренду цілісного майнового комплексу ВП ГЗФ Міусинська ДП ДА, а саме було зазначено про необхідність врахувати пункт в договорі оренди: забезпечувати соціально – правові гарантії працівників, передбачені чинним законодавством, зокрема, забезпечення пенсіонерів побутовим паливом відповідно до ст.48 Гірничого Закону України. Даною пропозицією орган управління мав на меті збереження соціальних гарантій для працівників та пенсіонерів збагачувальної фабрики, та виконання орендарем вимог Галузевої угоди, як це передбачено п.п.3.3, 12.11., де вказано обов’язок забезпечення паливом у зв’язку з ліквідацією виробничої структурної одиниці, покладається на правонаступника. Між адміністрацією ВП ГЗФ Міусинська ДП ДА та трудовим колективом в особі профспілкового комітету був укладений колективний договір на 2008-2010р.р., який зареєстрований в органах місцевого самоврядування 24.03.2008р. за № 31. Відповідно до вимог п.5 ст.17 КЗпП України у разі зміни власника чинність колективного договору зберігається протягом строку його дії, але не більше одного року. У цей період сторони повинні розпочати переговори про укладання нового чи зміну або доповнення чинного колективного договору. Згідно розділу 5 Колективного договору, передбачений обов’язок адміністрації забезпечувати побутовим паливом сорту АМ в кількості 5900кг. осіб, які мешкають в будинках з пічнім опаленням та 2950кг., які мешкають в негазофікованих будинках з центральним опаленням, робітників фабрики, пенсіонерів, які набули право на пенсію до прийняття Гірничого Закону України, та пенсіонерів, які набули право на пенсію після прийняття Гірничого Закону України. Вважає, що обов’язок орендаря забезпечувати побутовим паливом пенсіонерів підприємства, як це передбачено чинним на підприємстві колективним договором. У зв’язку зі зверненнями громадян з приводу забезпечення їх побутовим паливом, ДП Донбасантрацит зверталося до РВФДМУ в Луганський області з відповідним запитом і листом № 11-10-02246 від 12.05.2010р. було роз’яснено, що саме ТОВ Донуголь-Альянс має забезпечувати побутовим паливом з моменту укладання договору оренди цілісного майнового комплексу пенсіонерів, які отримали статус та право на забезпечення до передачі фабрики в оренду
Представник третьої особи - ДП Донбасантрацит Ошиєвська Н.Л. не заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, по скільки вважає, що вони є законними і обґрунтованими. Згідно договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ Донуголь-Альянс, цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу Групова збагачувальна фабрика Міусинська державного підприємства Донбасантрацит був переданий в оренду (строкове платне користування) товариству з обмеженою відповідальністю Донуголь-Альянс. Таким чином, ВП ГЗФ Міусинська був виведений зі складу ДП Донбасантрацит та його діяльність припинена. Пунктом 5.12 розділу 5 вищевказаного договору встановлено, що Орендар зобов’язується забезпечувати соціально-правові гарантії працівників, передбачені чинним законодавством України, зокрема, забезпечувати пенсіонерів побутовим паливом відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України. Пунктом 1.6 розділу 1 Договору встановлено, що Орендар виступає правонаступником всіх прав та обов’язків відокремленого підрозділу Групова збагачувальна фабрика Міусинська у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу. Ціну вугілля можна визначити тільки в момент його відпуску, виходячи із ціни вугілля, що знаходиться на вугільному складі, а без ціни вугілля неможливе зробити грошову оцінку господарської операції для її відображення у бухгалтерському обліку.
Суд, вислухавши сторони, перевіривши письмові матеріали справи, знаходить позовні вимоги законними, обґрунтованими і підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебувала у трудових відносинах з ВП “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” ДП “ДА” з 16.03.1993р. по 19.01.2010р., працюючи у якості апаратника установки вуглезбагачення.
Згідно наказу № 5 від 19.01.2010р. ОСОБА_1 була звільнена з підприємства за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію за віком.
Позивач мешкає за адресою: АДРЕСА_1 і на підставі ст.43 Гірничого Закону України користується правом на отримання безоплатного побутового палива, оскільки має пічне опалення.
Згідно ст.43 Гірничого Закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, категоріям осіб, у тому числі працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств.
Відповідно до п.12.10 Галузевої Угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001р. з доповненнями та змінами, безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на будинок або квартиру.
Згідно діючого законодавства України колективний договір – це локальний нормативно – правовий акт, який регулює на підприємстві трудові відносини, виробничі та соціально – економічні відносини між власником та робітниками підприємства. Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають права юридичної особи. Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства, установи, організації в межах компетенції цих підрозділів (ст.ст.10, 11 КЗпП України).
Між адміністрацією ВП ГЗФ Міусинська ДП Донбасантрацит та трудовим колективом в особі профспілкового комітету був укладений колективний договір на 2008р. – 2010р., який зареєстрований в органах місцевого самоврядування 24.03.2008р. за № 31.
Як вбачається із п.2 розділу 5 колективного договору ВП “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” ДП “ДА” на 2008р. – 2010р., укладеного між адміністрацією та трудовим колективом, забезпечувати робітників підприємства побутовим вугіллям сорту АМ в кількості 5900кг, які проживають у будинках з пічним опаленням та 2950кг, які проживають в не газифікованих будинках з центральним опаленням згідно ст.43 Гірничого Закону України. Згідно п.3 розділу 5 колективного договору пенсіонери, які вийшли на пенсію до прийняття Гірничого Закону України, забезпечуються побутовим паливом у кількості, визначеному для робітників. Згідно п.4 розділу 5 колективного договору пенсіонери, які вийшли на пенсію після прийняття Гірничого Закону України, забезпечуються побутовим паливом у кількості, встановленому п.2 дійсного колективного договору, при стажі роботи на вуглепереробних підприємствах: для чоловіків – 20 років, для жінок – 15 років. Дана категорія осіб забезпечується безоплатним побутовим вугіллям, якщо вони вийшли на пенсію з ГЗФ “Міусинська” або якщо останнім місцем роботи в вугільній промисловості була ГЗФ “Міусинська”.
Згідно договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р., укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ Донуголь-Альянс, цілісний майновий комплекс ВП Групова збагачувальна фабрика Міусинська ДП Донбасантрацит, який розташований за адресою: м.Красний Луч-8, був переданий в строкове платне користування ТОВ Донуголь-Альянс.
Як вбачається із листа державного реєстратора виконкому Краснолуцької міської Ради за № 9/3145 від 20.10.2010р., 04.06.2010р. до Єдиного державного реєстру внесено відомості про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи ДП “Донбасантрацит”: відокремлений підрозділ “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” державного підприємства “Донбасантрацит”, ід.код 26403272.
Пунктом 5.12 розділу 5 договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р. встановлено, що орендар зобов’язується забезпечувати соціально-правові гарантії працівників, передбачені чинним законодавством України, зокрема, забезпечувати пенсіонерів побутовим паливом відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України.
Відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України після ліквідації або консервації гірничого підприємства, забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником.
Згідно п.1.6 розділу 1 договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р. встановлено, що орендар виступає правонаступником усіх прав та обов’язків відокремленого підрозділу Групова збагачувальна фабрика Міусинська ДП “ДА” у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу.
Як вбачається із акту передачі цілісного майнового комплексу - відокремленого підрозділу “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” державного підприємства “Донбасантрацит” від 12.01.2010р. побутове вугілля за минулі роки окремим рядком не вказувалось, оскільки відповідно до п.1 ст.9 Закону України Про бухгалтерській облік та фінансову звітність України № 996 від 16.07.1999р., п.1.2 Положення про документальне забезпечення запасів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88, підставою для відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують та підтверджують факти здійснення господарської операції і повинні складатися при здійсненні господарської операції. Первинним документом для фіксування факту здійснення господарської операції безоплатного відпуску вугілля на побутові потреби особам, що мають на це право відповідно до норм Гірничого Закону України, за умови заповнення всіх обов’язкових реквізитів, а саме дати відпуску вугілля, підпис матеріально – відповідальної особи, що здійснила відпуск вугілля, кількість, ціна вугілля, є талон, який залишається на складі відокремленого підрозділу підприємства, в якому вказано дату вивезення, номер автомобіля та підпис вуглеотримувача; пропуск на вивезення вугілля; копія талону, що надається покупцеві, для вивезення побутового вугілля; корінець до талону, який залишається у вуглеотримувача.
Згідно п.5 ст.9 Закону України Про бухгалтерській облік та фінансову звітність України інформація, яка міститься у взятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Господарські операції повинні відображатися в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійсненні.
Згідно п.5 Положення бухгалтерського обліку № 11 зобов’язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує вірогідність зменшення економічних вигод у майбутньому у наслідок його погашення.
Як пояснив у судовому засіданні представник третьої особи - ДП Донбасантрацит, ціну вугілля можна визначити тільки в момент його відпуску, виходячи із ціни вугілля, що знаходиться на вугільному складі, а без ціни вугілля неможливе зробити грошову оцінку господарської операції для її відображення у бухгалтерському обліку.
Згідно Положення бухгалтерського обліку № 11 відображення у бухгалтерському обліку кредиторської заборгованості тільки на підставі виписаного та зареєстрованого талону є неможливим тому, що на цьому етапі талон - це документ, який носить чисто дозвільний характер для реалізації права на безоплатне одержання вугілля відповідно до ст.ст.43, 48 Гірничого Закону України, тобто кількість вугілля у натуральному вимірнику; фактично господарська операція не здійснена; визначити вартість вугілля можливо тільки під час його відпуску зі складу. Господарська операція знайде відображення у бухгалтерському обліку тільки у тому звітному періоді, у якому відбудеться фактичне вивезення побутового вугілля зі складу підприємства.
Згідно роз’яснення журналу Все про бухгалтерський облік від 21.10.2009г. № 1272, надання талонів на вугілля не формує кредиторську заборгованість перед одержувачем побутового вугілля у зв’язку з тим, що не можна достовірно визначити вартість вугілля, яке буде надано не по факту звернення працівника, а по факту наявності побутового вугілля на складі та часу його вивезення.
Відображення такої господарської операції, як кредиторська заборгованість за побутове вугілля, не може бути включена до розподільчого балансу, при цьому дана позиція була передбачена договором оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010 року.
Включення пункту 5.12 розділу 5 до договору оренди державного майна № 003350/09 від 12.01.2010р. пов’язане з вимогою листа Міністерства вугільної промисловості № 966/01/02-02 від 26.10.2009р., яким була дана згода на оренду цілісного майнового комплексу ВП ГЗФ Міусинська ДП ДА, а саме було зазначено про необхідність врахувати пункт в договорі оренди: забезпечувати соціально – правові гарантії працівників, передбачені чинним законодавством, зокрема, забезпечення пенсіонерів побутовим паливом відповідно до ст.48 Гірничого Закону України, даною пропозицією орган управління мав на меті збереження соціальних гарантій для працівників та пенсіонерів збагачувальної фабрики.
Згідно п.п.3.3, 12.11 Галузевої угоди обов’язок забезпечення побутовим паливом у зв’язку з ліквідацією виробничої структурної одиниці, покладається на правонаступника.
Відповідно п.5 ст.17 КЗпП України у разі зміни власника чинність колективного договору зберігається протягом строку його дії, але не більше одного року. У цей період сторони повинні розпочати переговори про укладання нового чи зміну або доповнення чинного колективного договору.
Згідно розділу 5 Соціальні гарантії, компенсації та пільги Колективного договору передбачений обов’язок адміністрації забезпечувати побутовим паливом сорту АМ в кількості 5900кг осіб, які мешкають в будинках з пічнім опаленням та 2950кг, які мешкають в не газифікованих будинках з центральним опаленням робітників фабрики, пенсіонерів, які набули право на пенсію до прийняття Гірничого Закону України, та пенсіонерів, які набули право на пенсію після прийняття Гірничого Закону України.
Тобто на орендаря - ТОВ Донуголь-Альянс покладений обов’язок забезпечувати побутовим паливом пенсіонерів, як це передбачено чинним на підприємстві колективним договором.
Листом регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області за № 11-10-02246 від 12.05.2010р. надане роз’яснення, що відповідно до ч.1 ст.15 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” орендар стає правонаступником прав та обов’язків підприємства відповідно до до говору оренди. Згідно п.1.6 договору оренди від 12.01.2010р. № 003350/096, орендар виступає правонаступником усіх прав та обов’язків ВП “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” ДП “ДА” у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу, складеного і підписаного посадовими особами ДП “Донбасантрацит” та затвердженого Міністерством вугільної промисловості України. Виходячи з викладеного, орендар - ТОВ Донуголь-Альянс має забезпечувати побутовим паливом колишніх працівників ВП “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” ДП “ДА”, які отримали статус пенсіонерів та право на забезпечення їх побутовим паливом до передачі фабрики в оренду, з моменту укладення договору оренди цілісного майнового комплексу. Повернення пенсіонерам фабрики заборгованості з побутового палива за минулі роки, якщо ця заборгованість не була включена до розподільчого балансу, не є обов’язком орендаря.
Як вбачається із листа прокуратури Луганської області № 07/1-7024-10 від 05.08.2010р., 30.07.2010р. внесено припис на адресу директора ТОВ Донуголь-Альянс в частині порушення умов договору оренди та вимог чинного законодавства Україні у незабезпеченні вуглеотримувачів підприємства побутовим паливом.
Згідно ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилюється, як на підставу свої вимог або заперечень, при цьому суд створив усі умови для змагального процесу, роз’яснив особам, які беруть участь у справі, їх права та обов’язки.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов’язання відповідача включити позивача у списки отримувачів побутового вугілля і стягнути з відповідача на її користь заборгованість по побутовому вугіллю за 2010р. у кількості 5900кг.
Згідно ст.79 ЦПК України судові витрати, які складаються з судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, підлягають стягненню.
Згідно ст.88 ЦПК України, якщо позивач, на користь якого ухвалено рішення, сплатив судові витрати, вони стягуються з відповідача на користь позивача.
Тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 8,50грн., а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37грн., а також на користь держави судовий збір у розмірі 42,50грн. і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справу у розмірі 83грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 10 ЦПК Україна, ст.17 КЗпП України, ст.ст.43, 48 Гірничого закону України, Законом України Про бухгалтерській облік та фінансову звітність України, Галузевою Угодою між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001р. з доповненнями та змінами, колективним договором ВП “Групова збагачувальна фабрика “Міусинська” ДП “ДА”, с у д
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ Донуголь-Альянс, треті особи Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області, ДП Донбасантрацит, про зобов’язання включити до списку осіб, що користуються правом надання безоплатного побутового палива та стягнення заборгованості по побутовому паливу задовольнити.
Зобов’язати ТОВ Донуголь-Альянс включити ОСОБА_1 у списки отримувачів побутового вугілля.
Стягнути з ТОВ Донуголь-Альянс на користь ОСОБА_1 :
- - заборгованість по побутовому вугіллю за 2010р. у кількості 5900кг.;
- - судовий збір у розмірі 8,50грн.;
- - витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37грн.,
а також на користь держави судовий збір у розмірі 42,50грн. і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справу у розмірі 83грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Краснолуцький суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Головуючий: