АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого: Щолокової О.В.
Суддів: Міхасішина І.В., Іващука В.А.,
При секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області справу за апеляційними скаргами Державного казначейства України та управління Пенсійного фонду України в м. Могилеві-Подільському Вінницької області на рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 28 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Могилеві-Подільському Вінницької області, Державного казначейства України про стягнення суми невиплаченого підвищення до пенсії дітям війни,-
в с т а н о в и л а :
В квітні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до УПФУ у м. Могилеві-Подільському про визнання дій відповідача щодо ненарахування та невиплати підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» неправомірними, зобов’язання нарахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2007 року по дату постановлення рішення в справі.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 31 травня 2001 року провадження в частині позовних вимог про визнання дій управління Пенсійного фонду України у м. Могилів-Подільському щодо ненарахування та невиплати підвищення до пенсії неправомірними закрито.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 14 червня 2010 року до участі в справі як співвідповідача залучено Державне казначейство України.
Рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 28 липня 2010 року позов задоволено. Зобов’язано УПФУ в м. Могилів-Подільському Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та 22 травня 2008 року по липень 2010 року включно з урахуванням фактично отриманих сум. Зобов’язано Державне казначейство України виділити та перерахувати управлінню Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області необхідні кошти для виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії як дитині війни за період з 09 липня 20097 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по липень 2010 року включно.
В апеляційній скарзі Державне казначейство України просить рішення суду в частині зобов’язання Державного казначейства України виділити та перерахувати управлінню Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області необхідні кошти для виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії як дитині війни скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову до Державного казначейства України, посилаючись на неповне з’ясування судом обставин, які мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільський Вінницької області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на неповне з’ясування судом обставин, які мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, вважає, що апеляційна скарга Державного казначейства України підлягає до задоволення, а апеляційна скарга УПФУ в м. Могилів-Подільський - до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільський Вінницької області, отримує пенсію за вислугою років, та належить до категорії осіб, яким визначено статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням №НОМЕР_1 (а.с. 8).
Положенням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України від 19 грудня 2006 р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. зупинено на 2007 р. із урахуванням ст. 111 названого вище закону, якою встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 12 ст. 71 Закону України від 19 грудня 2006 р. «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 р. дію ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. із урахуванням ст. 111 цього ж Закону.
При цьому, підпунктом 2 пунктом 41 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» норми ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р. щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни викладено в новій редакції. А саме дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни, внесені підпунктом 2 пунктом 41 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених ст. 6 Закону від 18 листопада 2004 р., мають діти війни з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Аналогічне положення викладене в ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
Отже, нарахування та виплата у 2009-2010 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У 2007 році підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 не виплачувалося, а в 2008-2010 роках виплачувалося у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що підтверджується довідками управління Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільський Вінницької області від 28 травня 2010 року (а.с. 26-31).
Таким чином, відповідач в порушення норм матеріального права, не здійснив відповідне підвищення до пенсії ОСОБА_1 як дитині війни за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та не здійснював таке підвищення з 01 січня 2010 року по липень 2010 року включно, а тому така бездіяльність відповідача та відмова у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 30% підвищення до пенсії як дитині війни є неправомірними.
Розмір мінімальної пенсії за віком згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (№1058-IV) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Законом, який визначає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у даному випадку є Закон України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини для обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 ст. 28 зазначеного закону мінімального розміру пенсії за віком.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, дійшов обґрунтованого висновку про зобов’язання УПФУ в м. Могилів-Подільський Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Законну України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .
Проте, висновок суду в частині зобов’язання Державного казначейства України виділити та перерахувати управлінню Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області необхідні кошти для виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії як дитині війни є необґрунтованим, до якого суд дійшов з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001, Закону України «Про пенсійне забезпечення» (ст.8), Пенсійний фонд України здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Державне казначейство України здійснює платежі за дорученням розпорядників бюджетних коштів та відповідно до своїх повноважень встановлених бюджетним кодексом України, Законом України «Про Державний бюджет» та Положенням про Державне казначейство України не виділяє кошти, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а тому не є належним відповідачем у справах даної категорії.
За таких обставин, судом першої інстанції при вирішенні даної справи було порушено норми матеріального права, а тому рішення суду в частині зобов’язання Державного казначейства України виділити та перерахувати управлінню Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області необхідні кошти для виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії як дитині війни підлягає до скасування з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 304-1, 307, п.4 ч.1 ст. 309, 314, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу Державного казначейства України задовільнити.
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільський Вінницької області задовольнити частково.
Рішення Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 28 липня 2010 року в частині зобов’язання Державного казначейства України виділити та перерахувати управлінню Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області необхідні кошти для виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії як дитині війни за період з 09 липня 20097 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по липень 2010 року включно скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні цих позовних вимог.
Виключити з резолютивної частини рішення суду абзац третій про зобов’язання Державного казначейства України виділити та перерахувати управлінню Пенсійного фонду України в м. Могилів-Подільському Вінницької області необхідні кошти для виплати ОСОБА_1 нарахованої доплати до пенсії як дитині війни за період з 09 липня 20097 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по липень 2010 року включно.
В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: