Судове рішення #12635882

А П Е Л Я Ц І Й Н И Й  С У Д  В І Н Н И Ц Ь К О Ї  О Б Л А С Т І

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2010 року                                                           м. Вінниця

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:

головуючого: Щолокової О.В.,

суддів: Міхасішина І.В., Іващука В.А.,

при секретарі: Зозулі Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м . Вінниці апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 травня 2009 року  у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області про стягнення щомісячної грошової допомоги, -

                                       в с т а н о в и л а :

          В лютому 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної  грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 4100, 51 грн. за 2007 рік.

         Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 15 травня 2009 року позов задоволено частково. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради  Вінницької області недоплачені кошти щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно на користь ОСОБА_1 в сумі 1896, 40 грн.

         В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права, неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи.

          Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги,  вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

           Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір’ю малолітньої дитини, ОСОБА_2,  ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 8) та здійснює догляд за нею.

          Згідно з довідкою (ЛС420089 ЦБ/ПБ 302) від 01 лютого 2008 року, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За період 2007 року останньою отримано допомогу розмірі 1203, 49 грн. (а.с. 9).

         Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та законами України.        

         Допомога по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку виплачувалась позивачці з врахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

          Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

         Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року №489-V, зокрема п.14 ст. 71 було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».

         Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Виплата проводиться у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого  для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового  мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

            Згідно із ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

           Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі №1-29/2007 визнані неконституційними положення п.7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», отже, з цього часу відновлено дію ст.12, ч.1 ст. 15, п.3 розділу  8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

           Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

          Відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01 січня – 434 грн., з 1 квітня – 463 грн. з 1 жовтня – 470 грн.

            За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивачка ОСОБА_1  має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

            Проте, висновок суду першої інстанції про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 суми недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 1896, 40 грн. є необгрунтованим, оскільки  відповідно до ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

            Згідно із ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється територіальними органами Міністерства праці та соціального захисту населення України.

            Ураховуючи наведене, при вирішенні спорів даної категорії, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій – зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.        

           За таких обставин, оскільки судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, постанова суду від 15 травня 2009 року підлягає зміні.

            Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 304-1, 307, 309, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

                                          в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради Вінницької області задовольнити частково.

         Постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від

15 травня 2009 року змінити.

         Абзац другий резолютивної частини постанови суду викласти в такій редакції:

          Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Козятинської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу до  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до  ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» виходячи з розміру встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням проведених виплат.

          В решті постанову суду залишити без змін.

Рішення набуває законної сили з моменту його проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: /підпис/                

Судді:          /підписи/

 З оригіналом вірно:  

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація