Судове рішення #12651558

Справа №2а-5354/10

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

   20 грудня   2010 року  Ворошиловський районний  суд м. Донецька у складі:

головуючого  судді Крупко   О.Г.

розглянувши  в порядку письмового провадження в м. Донецьку справу адміністративного судочинства за позовом  ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання  дій  неправомірними, -

 ВСТАНОВИВ:

Позивачка    ОСОБА_1 звернулась  до  Ворошиловського районного суду міста Донецька  з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про   визнання  дій  неправомірними, посилаючись на наступні обставини:

вона  перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі  м. Донецька з 1998р., отримує пенсію за віком та продовжує працювати. У 2010 році у неї виникло право на перерахунок пенсії за стажем роботи та заробітній платі. Вона звернулась з відповідною заявою до управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про перерахунок призначеної пенсії. Управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька виконало перерахунок пенсії на підставі  пп.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України  від 28.05.2008р. № 530 та застосувало показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, просить визнати їх такими та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька здійснити їй перерахунок та виплату призначеної пенсії у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до п.11 Постанови від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», з урахуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, який складає 1650 грн.43коп., починаючи  з 01.01.2010 року.  

В судове засідання позивачка не з’явилася, була належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, надала заяву слухати справу за її відсутності, просила  ухвалити постанову, якої задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача не з’явився, був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи та надав заяву слухати справу за його відсутності, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. У запереченні проти позову представник відповідача вказує, що у зв’язку з відсутністю законодавчого врегулювання застосування показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.  

Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, де отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням виданим на ім’я позивачки.

Згідно до заяви позивачки проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Листом управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька від 29.10.2010р. № 623/П-01-01-04 позивачка повідомлена про порядок фактично виконаного перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 Закону „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Відповідач вказує, що у зв’язку з відсутністю законодавчого врегулювання питання визначення показника середньої плати по Україні перерахунки пенсії проводяться відповідно до підпункту з п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 із застосуванням показника заробітної плати, який діяв на момент прийняття Постанови – 1197,91г. (за 2007г.). Суд критично відноситься до цієї позиції відповідача у зв’язку з тім, що відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Закон України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” N1058-IV ухвалений  9 липня 2003 року. Відповідно до п. 1 розділу XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ набирав чинність з 1 січня 2004 року.

Редакція п. 4 ст. 42 Закону N 1058-IV з моменту прийняття була наступна: «4. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.»

Частина перша статті 40 зазначеного закону була прийнята у наступної редакції:

 «1. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.  Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.»

У подальшому  Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI були внесені зміни до викладених вище норм, щодо виконання перерахунку пенсії з застосуванням середньої заробітної плати по Україні за рік, що передує року звернення.  Але, ці зміни, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008). Зазначене рішення суду вступило в дію у момент оголошення, тобто 22 травня 2008р.

28 травня 2008 року, тобто після ухвалення Конституційним Судом України зазначеного рішення, з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

На підставі п.15 Постанови №530 ця постанова набирає чинності починаючи з 22 травня 2008 року, тобто з дня відміни законодавчого посилання на застосування показника середньої заробітної плати за рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до пп.3 п.11 Постанови №530  у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Згідно з статтею 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Тобто норми постанови №530 є обов’язковими для відповідача. При цьому відповідач фактично виконав зазначений пп.3 п. 11 постанови №530, що підтверджується його листом, наявним у матеріалах справи. Але відповідач самочинно застосував показник заробітної плати за 2007 рік, замість показника за року, що передує року звернення.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003р. N 1058-I законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

За ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень  у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.  

Статтею 58 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових    внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.  

При перерахунку пенсії позивачки управління ПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька   не дотримувалося норми п. 4 ст. 42 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та п. 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008р., у зв’язку з чим для перерахунку розміру пенсії була прийнята не  середня заробітна плата за  2009 рік, а середня заробітна плата за 2007 рік, що суперечить вищевказаному Закону.  

На підставі викладеного, суд вважає неправомірними дії відповідача з приводу проведення перерахунку пенсії позивача, проведеного у 2010 році, з застосуванням   показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197 грн.91 коп.), оскільки це прямо протирічить нормам ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.11 Постанови від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де встановлено, що  при проведенні перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.  

Позивачка звернулась до відповідача за перерахунком призначеної її пенсії у 2010 році, а тому при проведенні перерахунку призначеної пенсії повинен застосовуватися показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії,  тобто за 2009 рік, який складає 1650грн.43коп. Таким чином суд приходить до висновку  про необхідність зобов’язання відповідача здійснити належний перерахунок з 01  січня 2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 117 Конституції України, ст.ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п.11 Постанови КМУ України від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст.ст. 7, 8, 18, 99, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -  

  ПОСТАНОВИВ :  

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі  м. Донецька, щодо перерахунку та виплати призначеної     ОСОБА_1  пенсії з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2007 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька здійснити  ОСОБА_1   перерахунок та виплату призначеної пенсії у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до п.11 Постанови від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», з урахуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, який складає 1650 грн.43коп., починаючи  з  01 січня  2010 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана  протягом десяти  днів   з дня   отримання копії постанови до  Донецького Апеляційного адміністративного суду через даний  суд.

Суддя Ворошиловського

районного суду м. Донецька                                                                      О.Г.Крупко

20.12.2010р.                         ОСОБА_1, АДРЕСА_1

                            Копія:             УПФУ у Ворошиловському

р-ні м. Донецька, м. Д-15, пр. Миру, 10

            Ворошиловський районний суд м.   Донецька надсилає до Вашої адреси к/постанови, для відома.

ДОДАТОК: к/постанови.


Суддя Ворошиловського

районного  суду м. Донецька                         О.Г. Крупко

05.01.2011р.                         ОСОБА_1, АДРЕСА_1

                            Копія:             УПФУ у Ворошиловському

р-ні м. Донецька, м. Д-15, пр. Миру, 10

            Ворошиловський районний суд м.   Донецька надсилає до Вашої адреси к/постанови, для відома.

ДОДАТОК: к/постанови.


Суддя Ворошиловського

районного  суду м. Донецька                         О.Г. Крупко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація