Судове рішення #12662709

                                                                                                                               Справа  2-а-1452/10рік    

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ       УКРАЇНИ

25 листопада 2010 року                                                                                             Ямпільський райсуд

                                                                                                                                   Сумської області        

Суддя Ямпільського райсуду, Сумської області- Філонова Ю.О.

розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Ямпільського райсуду в сел. Ямпіль справу за адміністративним  позовом ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги  «Дітям війни» за 2006-2009 р.р. та поновлення пропущеного строку для звернення до суду , суд, -

                                                                   В С  Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1  звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , в якому   просить суд зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити йому , як дитині війни , недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу ( або доплату до пенсії) за 2006-2009 р.р. в сумі 5117,10 грн. та поновити пропущений строк для звернення до суду Свої вимоги мотивує тим, що він є дитиною війни та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року повинна виплачуватись щомісячна державна  соціальна допомога  в розмірі  30% мінімальної пенсії за віком , з урахуванням положень  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але вона з 1.01.2007 року отримував лише 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили непрацездатність .

Суддя, розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ст. 183-2  Кодексу адміністративного судочинства України, і оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дійшов до висновку про  задоволення позову з наступних підстав.  

             Згідно письмових заперечень відповідача, позивач дійсно є дитиною війни і має право  на отримання щомісячної державної соціальної допомоги , як дитина війни, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».В той же час зазначеним законом передбачено, що фінансування виплат по даному Закону проводиться із Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України , відповідно до ст.  6,19 Конституції України , повинні діяти на підставі своїх повноважень та відповідно  до Законів України , ніхто не може бути вимушений  робити те , що не передбачено законодавством. Після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008рік, постановою КМ України від 28.05.08 р. №530(п.8) встановлено , що дітям війни до пенсії проводиться підвищення у встановленому Законом розмірі відповідно до періоду виплат.  Вказане  і було проведено. Вважає , що Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області діяло на підставі  діючого законодавства та не допускало  порушення прав людини.

Згідно матеріалів справи позивач має статус «Дитини війни» , що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.8), та згідно довідки   Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу у 2007-2009 р.р. здійснювалася виплата державної соціальної допомоги  як дитині війни у розмірі 10 % прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність (а.с.9).

  Розглядаючи справу, суд керувався наступними положеннями чинного законодавства:  

-  ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої - дітям війни повинна виплачуватися надбавка до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком;  

-  ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» , який визначає розмір мінімальної пенсії за віком;

-  Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік» від 20.12.2005 року дію ст.6 зазначеного Закону на 2006 рік було  зупинено. Таким чином, у відповідача не було підстав нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки до 15.03.2006 року дію зазначеної норми було зупинено, а потім передбачені нею виплати не запроваджені.

-  п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст.111 цього Закону, було зупинено.Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 за №6-рп2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 цього Закону.

-   п.п.41 розділу 2 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”

-   Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 за №10-рп2008 року

-   Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» яким , дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено.    Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 році), «дітям війни» пенсія або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30%мінімальної пенсії за віком.

-   ч. 3 ст.22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

-   ст. 46 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають право на соціальний захист, зокрема у старості.

 При цьому, суд не бере до уваги доводи відповідача про неможливість  забезпечення  доплати до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком через відсутність коштів, так як відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, а реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах  законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.  

Згідно ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний  строк . Позивачем заявлено про поновлення пропущеного строку. Враховуючи те,  що до Рішення Конституційного Суду України від 09.09.2010 року позови щодо стягнення державної соціальної підтримки дітям війни розглядалися в порядку цивільного судочинства з розрахунком позовної давності  на три роки, суд дійшов висновку про поновлення позивачу строку на звернення до суду з адміністративним позовом.

Між тим , виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивач, за захистом  яких він  звернувся  до суду , суд вважає необхідним  , на підставі ч.2 ст.11 КАС України , вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області , по невиконанню приписів  ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування на отримання доплати до пенсії.

            Керуючись ст.64 Конституції України, ст.3,6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» , Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України  від 09.07.07 р. №6-рп/2007 рік, Рішенням Конституційного суду України  від 22.05.08 р. №10-рп/2008 рік, ст.6-14, 69-71,158-163, 183-2 КАС України , -

                                                         П О С Т А Н О В И В:

             Позовні вимоги ОСОБА_1  задовольнити частково.

             Поновити  пропущений строк для звернення до суду.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області .

 Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням  її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести виплати несплачених сум за період з 9 липня 2007р. по 31 грудня 2007р. , з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2008 року, та 1 січня 2009 року по 31 грудня  2009 року, з урахуванням виплачених сум.  

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського  апеляційного адміністративного  суду через Ямпільський районний суд  шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії  постанови.  

 

          Суддя                                                                                                                Ю.О.Філонова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація