А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого: Щолокової О.В.
суддів: Міхасішина І.В., Войтка Ю.Б.,
при секретарі: Зозулі Н.Р. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Крижопільського районного суду Вінницької області від 14 червня 2010 року у справі за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу ,-
в с т а н о в и л а:
В травні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу з гр. ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року з 1978 року по час її смерті в зв’язку з необхідністю оформлення права на спадщину.
Рішенням Крижопільського районного суду Вінницької області від 14 червня 2010 року заяву ОСОБА_2 задоволено. Встановлено факт, що ОСОБА_2 проживав з громадянкою ОСОБА_3, яка померла в АДРЕСА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, однією сім’єю без шлюбу з 1978 року по час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2
В апеляційній скарзі, особа, яка не брала участі у справі – ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції та залишення заяви ОСОБА_2 без розгляду, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Задовольняючи заяву, суд першої інстанції визнав доведеним факт проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 однією сім’єю без реєстрації шлюбу, посилаючись на свідоцтво про смерть, довідку селищної ради, трудові книжки, паспорт заявника та покази свідків.
Проте такі висновки суду є помилковими, до яких суд дійшов з порушенням норм процесуального права.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, ОСОБА_2 звернувся із заявою про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу з метою оформлення права на спадщину після смерті ОСОБА_3
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 24 липня 2009 року, посвідченого державним нотаріусом Крижопільської державної нотаріальної контори ОСОБА_4, та зареєстрованого в реєстрі за №1-1093, спадкоємцем майна після смерті ОСОБА_3 є її дочка ОСОБА_1 (а.с. 35).
Також, відповідно до ст. 1261 ЦК України, ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги після смерті ОСОБА_3
Таким чином, право ОСОБА_2 на спадщину, після смерті ОСОБА_3, з метою оформлення якого останній звернувся до суду із вищевказаною заявою в порядку окремого провадження, не є безспірним, а з даного звернення вбачається спір про право.
Відповідно до ч.4 ст. 256 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи – залишає заяву без розгляду.
Суд першої інстанції неповно з’ясував обставини справи, зокрема, не з’ясував коло осіб, які повинні брати участь у справі та права та обов’язки яких будуть вирішені при ухваленні рішення судом, в зв’язку з чим допустив порушення норм процесуального права, які регулюють порядок розгляду справ в порядку окремого провадження.
За таких обставин, рішення Крижопільського районного суду від 14 червня 2010 року суду підлягає скасуванню, а заява ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу - залишенню без розгляду.
Враховуючи наведене, керуючись ч. 4. ст. 256, ст. 307, ч.1 ст. 310, ст.ст. 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Крижопільського районного суду Вінницької області від 14 червня 2010 року скасувати, а заяву ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу залишити без розгляду.
Ухвала набуває законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: