АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючої: Щолокової О.В.
Суддів: Міхасішина І.В., Войтка Ю.Б.
При секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області на рішення Барського районного суду Вінницької області від 06 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області про перерахунок призначеної пенсії за віком, стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «дітям війни»,-
в с т а н о в и л а :
Рішенням Барського районного суду Вінницької області від 06 жовтня 2010 року зобов’язано управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії 1573, 99 грн., починаючи з 1 березня 2009 року та провести відповідні виплати. В іншій частині позов залишено без розгляду.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Барському районі Вінницької області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що дана скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач отримує державну пенсію за віком, призначену управлінням Пенсійного фонду України в Барському районі Вінницької області та після призначення пенсії продовжує працювати.
При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в Барському районі застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в сумі 1197, 901 грн.
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10% тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Згідно з ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 року №107-IV), в тому разі якщо застрахована особа після призначення пенсії, продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно з абз. 3 ч.1 ст. 40 цього закону.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ст. 67 розділу I , п.п. 2-4,6-8,10-18, підпункту 7 п. 19, п.п. 20-22, 24-34, підпунктів 1-6,8-12 п.35, п.п. 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно підпункту 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, в тому разі, коли застрахована особа після призначення пенсії, відповідно до закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 Закону, із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За таких обставин, для перерахунку пенсій повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії.
Інструктивними роз’ясненнями Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України неправомірно змінено діючий порядок перерахунку пенсії за віком та істотно обмежено права позивача як працюючого пенсіонера.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії позивачу у 2009 році за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, а не за 2007 рік, а тому обґрунтовано задоволив позов.
Доводи відповідача про те, що рішення щодо відновлення дії ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в попередній редакції не приймалось, є такими ,що не ґрунтуються на законі, та не можуть бути взяті судом до уваги.
З огляду на викладене, судом першої інстанції повно та всебічно з’ясовано обставини справи, надано належну оцінку доказам у справі, а тому рішення суду є законним та обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 304-1, 307, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області відхилити.
Рішення Барського районного суду Вінницької області від 06 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набуває законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: