Справа № 2-1285/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20 грудня 2010 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Короїд Ю.М.,
при секретарі Божок А.О.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козелець Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, третя особа: ОСОБА_3, про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
до суду з позовною заявою про визнання права власності на 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 звернувся ОСОБА_2 до Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, третя особа: ОСОБА_3 .
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що після смерті батька позивача відкрилась спадщина, до складу якого входить 3/5 частини житлового будинку в АДРЕСА_1 За життя батько успадкував частину цього будинку після смерті своєї матері та дружини. Позивач на момент смерті батька проживав разом з ним та звернувся із заявою про прийняття спадщини.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином відповідач повідомлений про час і місце судового розгляду цивільної справи. При цьому, відповідачем до суду подана заява про визнання позовних вимог, а також клопотання про розгляд цивільної справи у відсутності представника відповідача.
Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог та пояснила, що вона також є спадкоємцем першої черги, а тому має право на половину спірного житлового будинку.
В ході судового розгляду встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла мати позивача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла баба позивача ОСОБА_5, а ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер батько позивача ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвами про смерть.
Після їх смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить 3/5 частки житлового будинку з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1
Згідно довідки Олексіївщинської сільської ради вказане домоволодіння станом на 15.04.1991 року відноситься до категорії колгоспного двору, до складу якого входили ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2.
Відповідно до довідки та по господарської книги на момент смерті ОСОБА_5 в будинку по АДРЕСА_1 проживали син ОСОБА_6, онук ОСОБА_2, онука ОСОБА_6, правнуки ОСОБА_7 та ОСОБА_8
На момент смерті ОСОБА_6 в будинку по АДРЕСА_1 проживали син ОСОБА_2, невістка ОСОБА_6, онуки ОСОБА_7 та ОСОБА_8
Згідно довідки сільської ради після смерті ОСОБА_4 в управління спадщиною вступили її чоловік ОСОБА_6 та син ОСОБА_2
Довідкою МБТІ підтверджено, що на 2/5 частини вказаного домоволодіння зареєстровано право власності за ОСОБА_2 та ОСОБА_3. На 3/5 частини домоволодіння право власності не зареєстровано.
3 серпня 2010 року винесено рішення реєстратора про відмову в реєстрації права власності на 3/5 частини домоволодіння у зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документа.
Відповідно до спадкової справи №607 після смерті ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини 25 жовтня 2007 року звернувся ОСОБА_6.
Відповідно до спадкової справи №608 після смерті ОСОБА_5 із заявою про прийняття спадщини 25 жовтня 2007 року звернувся ОСОБА_6, 16 липня 2010 року із заявою звернувся ОСОБА_2.
Відповідно до спадкової справи №392 після смерті ОСОБА_6 із заявою про прийняття спадщини 16 липня 2010 року звернувся ОСОБА_2.
Вислухавши пояснення представника позивача, третьої особи, дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає що позов ОСОБА_2 до Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, третя особа: ОСОБА_3, про визнання права власності на спадкове майно підлягає задоволенню.
Згідно ст. 11 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобо в”язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього кодексу.
Позивач в позовній заяві ставить вимоги про визнання права власності на 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в с. Олексіївщина, вул. Перемоги 7, Козелецького району, аргументуючи вимоги тим, що його батько був спадкоємцем після смерті своєї матері та дружини, звернувся із відповідними заявами до нотаріальної контори, однак не встиг оформити спадкові права, оскільки помер. Після смерті батька єдиним спадкоємцем є позивач, оскільки його сестра ОСОБА_2 не звернулась своєчасно із заявою про прийняття спадщини.
Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року №20 „Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», яка діяла на момент відкриття спадщини, до правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, ще регулювали власність цього двору, а саме: право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2 станом на 15 квітня 1991 року входили до складу колгоспного двору, розташованого в с. Олексіївщина, вул. Перемоги 7. Тому кожен з них мав право на 1/5 частину цього домоволодіння.
На даний час ОСОБА_3 та ОСОБА_2 отримали свідоцтва про право власності кожен на 1/5 частину спірного домоволодіння. Інші члени колгоспного двору право власності на свої частки за життя не оформили.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а тому перехід належного їй спадкового майна регулюється положеннями Цивільного кодексу України в редакції 1963 року
Відповідно до ст..529 ЦК України в редакції 1963 року спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 були її чоловік ОСОБА_6 та діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Відповідно до ст..549 ЦК України в редакції 1963 року в изнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно довідок сільської ради в управління спадковим майном вступив до 6 місяців після смерті ОСОБА_4 її чоловік ОСОБА_6. Він же звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Будь-яких доказів прийняття ОСОБА_3 спадщини після смерті матері в судовому засіданні не надано.
ОСОБА_5 померла в 2007 році а ОСОБА_6 помер в 2008 році а тому перехід належного їй спадкового майна регулюється положеннями Цивільного кодексу України в редакції 2003 року.
Відповідно до положень ст.1261 ЦК України в редакції 2003 року єдиним спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_5 був її син ОСОБА_6, а спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_6 є його діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Статтями 1268,1269 ЦК України в редакції 2003 року передбачено, що для прийняття спадщини спадкоємець, який постійно не проживав на момент смерті із спадкодавцем, має звернутися із заявою до нотаріальною контори. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_6 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5, оскільки постійно проживав з нею на день смерті та звернувся із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Таким чином, ОСОБА_6 прийняв спадщину після смерті дружини ОСОБА_4 та ОСОБА_5, яка складалась із їх часток в спірному домоволодінні, однак не оформив належним чином спадковим прав та помер.
Відповідно до ст..551 ЦК України в редакції 1963 року та ст..1276 ЦК України в редакції 2003 року якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_6, оскільки на момент смерті спадкодавця постійно з ним проживав та звернувся із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори.
Будь-яких доказів прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 суду не надано. Відповідно до по господарської книги ОСОБА_3 знята з реєстрації в с. Олексіївщина, вул. Перемоги 7 в 1998 році. Факт постійного проживання із спадкодавцем на момент смерті не встановлено. Згідно спадкової справи та пояснень третьої особи ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини не зверталась.
За таких умов підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання права власності на 3/5 частини спадкового майна за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.529,549, 551 ЦК України в редакції 1963 року ст.ст. 1258,1261,1266, 1268, 1269,1276 ЦК України в редакції 2003 року, п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року №20 „Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності”, ст.ст. 10.11, 60, 88, 209, 212, 215, 218, 223, 294, 295, 296 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_2 до Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, третя особа: ОСОБА_3, про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 3/5 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя :
- Номер: 6/188/137/2024
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1285
- Суд: Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Короїд Юрій Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.04.2024
- Дата етапу: 09.04.2024
- Номер: 6/188/137/2024
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1285
- Суд: Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
- Суддя: Короїд Юрій Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.04.2024
- Дата етапу: 26.04.2024
- Номер: 2/2407/3941/11
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1285
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Короїд Юрій Миколайович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.12.2011
- Дата етапу: 17.01.2012