Судове рішення #12673109

                    Справа № 2-6756/10  

           

          РІШЕННЯ  

          ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

            (заочне)  

  07 липня 2010  року  

  Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:  

  головуючого - судді:     Задорожного М.І.    

при секретарі:         Полях О.О.      

  розглянувши у відкритому  судовому засіданні  цивільну справу  за позовом Публічного акціонерного товариства Всеукраїнського Акціонерного Банку до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ», приватне підприємство «Бост-Плюс» про стягнення заборгованості за кредитним договором,  

            Установив:  

    Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ», приватне підприємство «Бост-Плюс» про стягнення заборгованості за кредитним договором, в якому просить стягнути солідарно з  ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ», приватне підприємство «Бост-Плюс»:  

?   заборгованість за кредитним договором № 114/07 від 17.12.2007  р. в сумі 6642228,43 гривень (шість мільйонів ністсот сорок дві тисячі двісті двадцять вісім грн);  

?   суму судового збору за подання позовної заяви – 1700,00 грн. та суми витрат з інформаційно - технічного забезпечення судових процесів, пов’язаних з розглядом цивільних та господарських справ  - 120,00 грн.    

  У судовому засіданні представник позивача Жітеньов А.В.., який діє на підставі довіреності №03/2/28/1 від 11.01.2010 року, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.  

Відповідачі у судове засідання двічі не з’явився, про день та час слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.  

Зі згоди позивача суд ухвалює  рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням  ст. 224 ЦПК України.    

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши  представника  позивача Голубничого В.П., який діє, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.    

У відповідності до ст.ст. 11,60 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази  подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.  

    У судовому засіданні встановлено, що між ПАТ Всеукраїнський акціонерний банк  в особі його Харківської філії та громадянином України ОСОБА_2 17 грудня 2007 року було укладено кредитний договір №114/07, за умовами якого відповідачу ОСОБА_2 надавався кредит на споживчі потреби у розмірі 554000.00 доларів США, що на день видачі кредиту за офіційним курсом НБУ складало 27977000,00 гривень зі строком користування до 17.12.2010 року, з оплатою за користування кредитними коштами в розмірі 14 % річних за обслуговування кредиту встановлюється щомісячна плата в розмірі 1958,39 гривень, що становить 0,07 % від суми кредиту.  

  Кредит надавався позичальнику на проведення розрахунків по договору купівлі-продажу, що укладених між позичальником та ОСОБА_3 щодо придбання у власність нерухомого майна – нежитлових приміщень 1-го поверху №2-1,2-12 в літ. «А-5» заг. Площею 162,6 кв.м., що знаходяться за адресою, м. Харків, АДРЕСА_1  

Відповідно до ст. 1054 ЦК України - за кредитним договором Банк зобов’язаний надати кредит позичальникові у розмірі та на умовах встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити відсотки.  

Згідно п.п.1.1.2.1, 2.2., 2.3 кредитного договору №117/07 від 17.12.2007 року, Ват «ВіЕйБі Банк» надав позичальнику грошові кошти у сумі – 554000,00 доларів США, що на день видачі кредиту за офіційним курсом НБУ складало 2797700,00 гривень, виданих готівкою з поточного рахунку, що підтверджується заявою на видачу готівки №458602 від 17.12.2007 року, підписану особисто ОСОБА_2  

Відповідно до ч.1 ст. 1049 ЦК України – позичальник зобов’язаний повертати позикодавцеві позику у строк та в порядку, встановлені договором.  

Статтею 1050 ЦК України передбачено, якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати достроково повернення частини позики, що залишилася, та  сплати процентів.  

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається.  

Відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 530 ЦК України – зобов’язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк їх виконання.  

Відповідно до ст. 625 ЦК України – боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.  

Крім того, відповідно до ст. 546 ЦК України, ст. 549 ЦК України виконання зобов’язань може забезпечуватись згідно з законом або договором неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) визнається визначене законом або договором грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові в разі порушення боржником зобов’язання.  

Умовами кредитного договору визначений порядок виконання боргових зобов’язань позичальника перед банком, а саме: п.2.5.1. визначено, що позичальник зобов’язується поповнювати свій поточний рахунок, відкритий в Харківській філії ВАТ «ВіЕйБі Банк», шляхом внесення готівкових коштів через касу Банку або безготівковим перерахуванням , у сумі не меншій суми чергового погашення відповідної частини кредиту, процентів та інших плат, встановлених у графіку а у п.2.5.2. кредитного договору визначено, що погашення відповідної частини кредиту, сплата процентів  та інших плат за його користування, здійснюється шляхом договірного списання банком коштів з поточного рахунка позичальника, відкритого в банку, щомісяця в дату, зазначену в графіку. Розрахунок процентів за користування кредитними коштами здійснюється згідно з п.2.4 кредитного  договору, а саме у валюті кредиту щомісячно у день сплати, який визначений у графіку. Згідно  п. 2.9.2. усі платежі для повернення кредиту та процентів за його користування повинні здійснюватись позичальником у валюті кредиту, інші платежі розраховуються у валюті кредиту і підлягають сплаті в національній валюті виходячи з курсу НБУ валюти кредиту до української гривні на день сплати.  

Однак, в порушення умов кредитного договору, позичальник від виконання своїх зобов’язань щодо своєчасного погашення відповідної частини кредиту,  процентів та інших платежів, відповідно до графіку до цього кредитного договору, ухиляється.  

Відповідно до п.4.5. кредитного договору за несвоєчасне повне чи часткове повернення кредитних коштів за несвоєчасну повну чи часткову сплату процентів та несвоєчасну повну чи часткову сплату плати за обслуговування кредиту позичальник сплачує банку штраф у розмірі 20% від суми неповерненого кредиту, відсотків та плати за обслуговування кредиту строк виконання яких настав. За п.4.6. кредитного договору – штрафні санкції розраховуються у валюті кредиту та підлягають сплаті в національній валюті України відповідно до офіційного курсу встановленого НБУ на день сплати позичальником сум цих неустойок.  

Відповідно до п.2.71 та п.2.7.2.,2.8. кредитного договору позивач та відповідач ОСОБА_2 узгодили, що банку має право вимагати достроково виконання боргових зобов’язань в цілому у випадку невиконання позичальником своїх боргових зобов’язань за цим договором, при цьому виконання повинно бути проведено позичальником протягом 7 робочих днів з дати отримання відповідної вимоги; підставою для визначення суми та підстав виконання боргових зобов’язань остаточно є дані бухгалтерського обліку банку.  

Виходячи з бухгалтерського обліку загальна сума боргу, яка належить до повернення відповідачем та кредитним договором №117/07 від 17.12.2007 року, станом на 23.03.2010 року становить 6642228,43 гривень і складається з суми боргу за кредитом, відсотками та щомісячної комісії у розмірі 5830380,46 гривень та штрафними санкціями у сумі 811847,97 гривень.  

В якості забезпечення кредитних зобов’язань за договором між банком та позичальником був укладений іпотечний договір   від 17 грудня 2007 року, за яким предметом іпотеки було прийняте нерухоме майно –нежитлові приміщення 1-го поверху №2-1:-2-12 в літері «А-5», загальною площею 162,6 кв.м, житловою площею 35,20 кв.м, що знаходиться у багатоповерховому будинку за адресою: м. Харків, АДРЕСА_1 та належить на праві власності відповідачу.  

Також в якості забезпечення зобов’язання позичальника за кредитним договором між банком та поручителями позичальника – ОСОБА_3, товариством з обмеженою відповідальністю « ХДМ», приватним підприємством «Бост-Плюс» від 17 грудня 2007 року були укладені договори поруки, відповідно до п.1.1., п.1.3. яких зазначені поручителі погодились солідарно відповідати перед кредитодавцем за виконання зобов’язань за кредитним договором №114/07 від 17.12.2007 року у повному обсязі, а саме п.2.1 – у разі невиконання боржником своїх зобов’язань – повинен погасити протягом 10 днів, суму кредиту, нараховані проценти, штраф, пеню, комісію та інші платежі.  

  Статтями 553, 554 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. А у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.  

  Ст. 543 ЦК України передбачає, що при наявності солідарного зобов’язання боржників, кредитор має право вимагати виконання як від усіх боржників разом, так і від кожного окремо, причому, як повністю, так і в частині боргу   .  

Таким чином, суд прийшов до висновку, що з відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ», приватного підприємства «Бост-Плюс» підлягає солідарному стягненню на користь позивача Публічного акціонерного товариства Всеукраїнського Акціонерного Банку сума заборгованості за кредитним договором № 114/07 від 17.12.2007 року у розмірі 6642228,43 гривень.  

      Одночасно з відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ», приватного підприємства «Бост-Плюс»  у відповідності до ст. 88 ЦПК України  підлягає  солідарному стягненню  на користь  позивача витрати  по сплаті судового збору  у розмірі 1700 гривень та сума витрат за інформаційно-технічне забезпечення  розгляду справи  у розмірі 120 грн.                                                                                                                                                      

Керуючись ст.ст. 10,11,14,27,31,60,88,213-215,224,226,227 ЦПК України ст.ст. 526,610,625,651,1054,1055 Цивільного кодексу України, суд      

           

            ВИРІШИВ:  

 

  Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Всеукраїнського Акціонерного Банку задовольнити у повному обсязі.  

  Стягнути  солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ» (код 311516596), приватного підприємства «Бост-Плюс» (код32562617) на користь Публічного акціонерного товариства Всеукраїнського Акціонерного Банку  заборгованість за кредитним договором № 114/07 від 17.12.2007 р. в сумі 6642228,43 грн. (шість мільйонів ністсот сорок дві тисячі двісті двадцять вісім грн).  

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ» (код 311516596), приватного підприємства «Бост-Плюс» (код32562617) на користь Публічного акціонерного товариства Всеукраїнського Акціонерного Банку  витрати  по сплаті судового збору  у розмірі 1700 гривень.  

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «ХДМ» (код 311516596), приватного підприємства «Бост-Плюс» (код32562617)  на користь Публічного акціонерного товариства Всеукраїнського Акціонерного Банку  суму витрат за інформаційно-технічне забезпечення  розгляду справи  у розмірі 120 грн.  

  Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області, заяву про апеляційне оскарження рішення суду  може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Дзержинського районного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку  ч. 4  ст. 295 ЦПК України.  

  Заочне рішення може бути  переглянуте  судом, що його ухвалив, за письмовою  заявою  відповідача, поданою  протягом  десяти  днів  з дня отримання  його  копії.    

     

Суддя:  

             

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація