Судове рішення #12675004

Справа № 2-1094/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

  10 грудня 2010 року  Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Клочко Б.М., при секретарі Скрипка О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новосуханівської сільської ради, третя особа: Сумська районна державна нотаріальна контора, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім’ю та визнання права власності у порядку спадкування

 ВСТАНОВИВ :

 В жовтні 2010 року позивачка звернулася до суду з даним позовом і свої вимоги мотивувала тим, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 році померла ОСОБА_2 Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі й на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку, площею 0,3633 га за адресою: АДРЕСА_1, а також на земельну частку (пай), загальною площею 6,52 га, що знаходиться на території Новосуханівської сільської ради. Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 є її донька ОСОБА_3, яка рахувала, що фактично прийняла спадщину шляхом розпорядження вищезазначеним майно, оскільки вона здійснила поховання матері та після її смерті продовжувала проживати у вищезазначеному домоволодінні, доглядати за ним, обробляти земельну  ділянку, але ОСОБА_3  

В 1985 році ОСОБА_3 почала спів мешкати з ОСОБА_4, що підтверджується довідкою Новосуханівської сільської ради. Разом вони мешкали до смерті ОСОБА_3, до ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить вищезазначене майно, яке остання фактично успадкувала від померлої ОСОБА_2, а також грошовий вклад, право на майновий пай, та дві земельні ділянки, площами 6, 2868 та 6,4528 га на території Новосуханівської сільської ради. Заповіт ОСОБА_3 не складала, після її смерті спадкоємці 1-3 черги відсутні. Тобто ОСОБА_4., який весь час, з 1985 року, проживав однією сім’єю з померлою, є спадкоємцем четвертої черги, і рахував, що фактично прийняв спадщину від померлої. За життя він звернувся з позовом до Сумського районного суду для встановлення факту проживання з ОСОБА_3 однією сім’єю, для юридичного оформлення спадщини, але дана справа була закрита в зв’язку з раптовою смертю позивача. На даний час, позивачка, як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_4 просить суд встановити факт сумісного проживання ОСОБА_6 та ОСОБА_3, а також визнати за нею право власності на майно, спадщина на яке фактично відкрилася після смерті ОСОБА_3

 В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала в повному обсязі.

 Представник Сумської районної державної нотаріальної контори до суду не з’явився, направивши заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує.

 Від Новосуханівської сільської ради надійшов лист, в якому вони просять про розгляд справи у відсутність їхнього представника.

 Вислухавши пояснення позивачки, свідків, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

 В суді встановлено, що 01.04.ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_2 (а.с. 9). Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею, 0, 3633 га та  домоволодіння, розташоване на ній, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, загальною площею 28,0 кв.м., веранди «а», ганку «кр», літньої кухні «Б», сіни «б», сараю «В», сараю «Г», вбиральні «Д», сараю «Е», гаражу «Ж», сараю «З», навісу «И», навісу «К», навісу «Л», огорожі 1-2, а також на земельну частку (пай), розміром 6,52 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться у власності колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Сумського району Сумської області на території Новосуханівської сільської ради. Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 є ОСОБА_3, яка прийняла спадщину після помелої, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, свідоцтвом про право власності на житловий будинок, державним атком на право приватної власності на землю (а.с. 10-12).

З 1985 року, ОСОБА_3 почала співмешкати з ОСОБА_4. Разом вони прожили до 23 ІНФОРМАЦІЯ_2 року, тобто до смерті ОСОБА_3 Даний факт підтверджується довідкою № 344 від 05.10.2010 року, виданою Новосуханівської сільською радою (а.с. 9). Після смерті ОСОБА_3 (а.с. 17) не було спадкоємців першої черги, а тому вищезазначене майно, яке ОСОБА_3 успадкувала після смерті ОСОБА_2, а також земельні ділянки, площами 6,2868 та 6,4528 га, що розташовані на землях Новосуханівської сільської ради Сумського району Сумської області, надані ОСОБА_3 відповідно до розпорядження Голови районної державної адміністрації № 10 від 10.01.2004 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, грошовий вклад, що знаходиться на рахунку № НОМЕР_2 у відділені № 5505/013 ВАТ Ощадбанк України та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» АДРЕСА_2, який становить 1,2147 відсотків або 16146,00 грн. і засвідчений «Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_1, виданий Новосуханівською сільською радою у 2002 році, фактично успадкував ОСОБА_4 Він здійснив поховання ОСОБА_3, після її смерті проживав у домоволодінні АДРЕСА_1 обробляв земельну ділянку, а тому рахував, що фактично вступив в право на спадщину. На початку 2010 року, для юридичного оформлення спадщини ОСОБА_4 звернувся до Сумського районного суду з позовом про встановлення факту проживання однією сім’єю з ОСОБА_3 Але дана справа була закрита в зв’язку зі смертю позивача ОСОБА_4

18 березня 2010 року помер ОСОБА_4 (а.с.18). До складу спадкового майна після смерті останнього входило все спадкове майно ОСОБА_3 За життя, 27.11.2009 року, ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений секретарем Новосуханівської сільської ради, згідно якого він все своє майно, де б воно не знаходилося заповідав позивачці (а.с. 20).

 Свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що позивачка проживає недалеко від неї. ОСОБА_3 вона добре знала, так як вони разом працювали, по сусідські жили. У 1985 році ОСОБА_2 прийняла ОСОБА_4, вони стали мешкати разом. ОСОБА_2 померла десь років три тому, а ОСОБА_4  помер в цьому році. Останній час позивачка проживала разом з ОСОБА_4.

 Свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що вона давно знайома з позивачкою. ОСОБА_1 приїхала проживати у Новосуханівку до ОСОБА_4 Вона також була знайома з ОСОБА_3., ОСОБА_4, оскільки вони проживали на одній вулиці разом з нею. Першою померла ОСОБА_3, приблизно 3 роки тому, потім дід  ОСОБА_4 помер, у цьому році.  

 Свідок ОСОБА_10 суду пояснив, що позивачка – це її родичка, дружина племінника. ОСОБА_3 вона добре знала. Остання проживала через хату, спочатку проживала з матір’ю, а у 1985 році вона прийняла до себе ОСОБА_4, з яким і проживала до самої смерті. Померла вона років три тому, а ОСОБА_4 помер у цьому році.

 Згідно зі ст. 1261 ЦК України  у першу чергу право на спадщину за законом мають діти спадкодавця, в тому числі зачаті при його житті та народженні після його смерті, батьки та той з подружжя хто його пережив.

 Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

  Відповідно до п. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

   

Згідно зі ст. 1299 ЦК України, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту реєстрації цього права.

 Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що дійсно ОСОБА_4 та ОСОБА_3 проживали однією сім’єю з 1985 року і до моменту смерті ОСОБА_3, тобто дійсно ОСОБА_4 є спадкоємцем четвертої черги після смерті ОСОБА_3, а так як позивачка є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_4, то є всі підстави для визнання за нею права власності на все спадкове майно після смерті ОСОБА_3

 На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1261 ч. 1, 1268 ч.3, 1270 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 212 -215, 256-259 ЦПК України, суд -  

 В И Р І Ш И В:

 Позовну заяву задовольнити.

 Встановити факт проживання ОСОБА_4 з ОСОБА_3 однією сім’єю, без шлюбу, з 1985 року по 23 ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

 Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), розміром 6,52 в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться у власності колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Сумського району Сумської області, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

  Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку, загальною площею 28,0 кв.м., веранди «а», ганку «кр», літньої кухні «Б», сіни «б», сараю «В», сараю «Г», вбиральні «Д», сараю «Е», гаражу «Ж», сараю «З», навісу «И», навісу «К», навісу «Л», огорожі 1-2.  

 Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку 0,3633 га, з них 0,0692 га – для обслуговування житлового будинку, 0,2941 га – для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: АДРЕСА_1

 Визнати за ОСОБА_1 право власності на грошовий вклад, що знаходиться на рахунку № НОМЕР_2 у відділені № 5505/013 ВАТ Ощадбанк України.

 Визнати за ОСОБА_1 право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» АДРЕСА_2, яка становить 1,2147 відсотків або 16146,00 грн. і засвідчена «Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії НОМЕР_1, виданий Новосуханівською сільською радою у 2002 році.  

 Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 6,2868 га, що розташована на землях Новосуханівської сільської ради Сумського району Сумської області, наданої ОСОБА_3 відповідно до розпорядження Голови районної державної адміністрації № 10 від 10.01.2004 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

 Визнати за ОСОБА_1 право власності право власності на земельну ділянку, площею 6,4528 га що розташована на землях Новосуханівської сільської ради Сумського району Сумської області, наданої ОСОБА_3 відповідно до розпорядження Голови районної державної адміністрації № 10 від 10.01.2004 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

 Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів після проголошення рішення до апеляційного суду Сумської області через Сумський районний суд.

 Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

  Суддя                                              Б.М.Клочко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація