Судове рішення #12677007

Справа № 2-а-443  

                  2010 р.    

   

  П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

 22 грудня 2010 року           Суддя Гайворонського районного суду  Кіровоградської області Панасюк І.В.

розглянувши в м. Гайвороні справу за адміністративним позовом Прокурора Гайворонського району в інтересах громадянина ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі про поновлення строку на звернення до суду, визнання протиправною бездіяльності та зобов’язати провести перерахунок державної соціальної допомоги, -

  В С Т А Н О В И В:  

Прокурор звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом та вказав, що згідно з ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», позивачка має статус «Дитина війни».

Ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що в 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується громадянам, що визнані інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, ч.2 ст.56, ч2 ст.62, ч 1 ст.66, п.п.7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст.71 ст. ст. 98,101,103,111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 19.07.2007 року № 6-рп/2007, визнано такою, що не відповідає Конституції України        (є неконституційними), вищезазначені положення ст.29 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Враховуючи це відповідач повинен щомісячно виплачувати їй доплати до пенсії у розмірі 30% від розміру мінімальної пенсії.

Однак всупереч Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та вищезазначеного рішення Конституційного Суду не робить цих виплат, чим порушує конституційні права позивача, передбачені ст. 46. Конституції України соціальний захист та право на отримання допомоги. Прокурор просить зробити перерахунок та виплатити  на  користь позивача щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком невиплаченої з 09.07.2007 р. по день ухвалення рішення та зобов’язати надалі проводити відповідні нарахування.

Представник відповідача направив до суду заперечення в якому вказав, що позов не визнає. Виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” управління пенсійного фонду не має можливості, оскільки відповідні кошти не передбачені та не профінансовані. Не заперечує, що позивач має статус дитини війни.

Суд дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.

Судом встановлені такі фактичні обставини по справі та відповідні їм правовідносини.

Позивач має статус дитини війни, що підтверджується копією пенсійного посвідчення  та не заперечується сторонами.

Позивачу відповідачем не здійснюється підвищення до пенсії до цього часу, що не заперечується сторонами.

Задовольняючи позов частково, суд виходить з наступного.

Позивач являється особою похилого віку, про порушення свого права в частині отримання щомісячної державної соціальної допомоги дізналась нещодавно, тому строк на звернення його до суду підлягає поновленню.

Відповідно до ст. 6 Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

 Відповідно до ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» установлено, що у 2007 р. підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Згідно п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію: ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (Відомості Верховної Ради України, 2005р., N 4, ст. 94; 2006 р., NN 9-11, ст.96, N 19-20, ст. 166), з урахуванням ст. 111 цього закону.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 09. 07. 2007 року за № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, пункт 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Положення п. 12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратило чинність з дня ухвалення даного рішення.

22 травня 2008 року Конституційним Судом України прийнято рішення № 10-рп/2008, згідно якого положення, п.36-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними. Отже, з 22 травня 2008 року відновлено право позивача на нарахування йому підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

      Відповідач не надав суду відповідних належних доказів правомірності своїх дій. Виходячи з наведеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги  “Дітям війни” підлягають задоволенню.

 Поряд з цим, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснювати відповідні виплати при нарахуванні пенсії, тобто у майбутньому. При цьому суд виходить з наступного.  

      У позові міститься вимога про визнання дій (бездіяльності) відповідача протиправними, тобто позивачем оскаржується бездіяльність відповідача щодо не здійснення підвищення до пенсії.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень   адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження  з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дій); 4)  безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на  досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)  з урахуванням права особи у процесі прийняття рішення4 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки вимоги  позивача стосуються спонукання відповідача вчинити певні дії у майбутньому, то у суду на теперішній час відсутній предмет розгляду, тобто рішення, дія чи бездіяльність відповідача, які необхідно перевірити на предмет відповідності вимогам ч.3 ст. 2 КАС України. Тобто, відповідно до наведеної норми, судовому захисту підлягають порушені права, а не ті, які в майбутньому можливо будуть порушені.

Отже, так як позивачу до цього часу не здійснюється виплата підвищення  до пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати  відповідача  здійснити виплату позивачу підвищення до пенсії,  починаючи з 09 липня 2007 року включно.

Керуючись, ст.ст. 19, 22, 46, 95, 152 Конституції України, ст.ст.6, 7, 71, ч.2,3 ст.99, 158-163, 167 КАС України суд, -

  П О С Т А Н О В И В :  

 Адміністративний позов Прокурора Гайворонського району в інтересах громадянина ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі про поновлення строку на звернення до суду, визнання протиправною бездіяльності та зобов’язати провести перерахунок державної соціальної допомоги задовольнити частково.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Гайворонському районі Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком, передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, в  період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, в  період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та провести відповідні виплати за період з 01 січня 2010 року по 22 грудня 2010 року включно.

 В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гайворонський місцевий районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.  

 Суддя:                                     І.В.Панасюк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація