Судове рішення #12683991

Справа № 2А-797/2010р.  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

  21 грудня 2010 року                       Суддя Южноукраїнського міського суду                                                                              

Миколаївської області Далматова Г.А.  

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу     за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та здійснення перерахунку пенсії,  

ВСТАНОВИВ:  

29 листопада 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та здійснення перерахунку пенсії як інваліду 3-ї групи з 01.01.2008 року по 30.11.2010 року відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.  

Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії та йому встановлена 3 група інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з його участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28 лютого 1991 року (далі по тексту Закон №796) він має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Але протягом січня 2008 – листопада 2010 року додаткова пенсія виплачувалась у значно меншому розмірі, відповідно до постанови КМ України № 530 від 28.05.2008р., яка передбачає додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Перерахувати пенсію відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач відмовився. Вважає, що такі дії головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області є протизаконними та такими, що суперечать Конституції та Законам України. Просить суд визнати протизаконними дії головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі передбаченому ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з урахуванням додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю як особі віднесеній до 1 категорії інваліду 3 групи у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2008 року по 30 листопада 2010 року.  

Ухвалою суду від 30 листопада 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 01 січня 2008 року по 29 травня 2010 року залишені без розгляду в зв’язку з пропущенням строку звернення до суду.  

Заперечення головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області на позовну заяву надійшли до суду 16 грудня 2010 року. В запереченні відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що згідно ст.ст. 50,51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 3 груп, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Проте мінімальні розміри пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, якою установлено, що інвалідам 3 групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність критерії виплати даних цільових виплат. У зв`язку з цим вважають, що діяли відповідно до вимог законодавства.  

Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, проаналізувавши положення чинного законодавства суд вважає, що наявних в справі доказів достатньо для розгляду справи в порядку скороченого провадження та приходить до такого.  

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року (далі по тексту Закон), ОСОБА_2 віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 та є інвалідом 3 групи у зв’язку із хворобою, пов’язаною з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції /а.с. 6-7/.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.    

Згідно ст. 50 цього Закону інвалідам 3 групи віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Виплата додаткової пенсії, відповідно до статті 53 зазначеного Закону, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 8/.  

Однак головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області 23 листопада 2010 року йому була надана відповідь з роз’ясненням, що пенсія йому сплачується у розмірі, встановленому чинним законодавством України /а.с. 9-10/.  

В запереченнях відповідач вказує, що мінімальні розміри пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, було встановлено відповідно до п.4 та п. 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №530 від 28 травня 2008 року, яка приймалася з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян установлено, що інвалідам 3 групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'. Виплачується у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначена постанова чинна та підлягає виконанню відповідно до Конституції України.  

Відповідно до листа головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 23 листопада 2010 року ОСОБА_2 отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі з 01.04.2010 року – 105,90 грн., з 01.07.2010 року – 106,35 грн., з 01.10.2010 року по теперішній час – 108,45 грн. /а.с. 10/.  

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст.2 ч.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.    

У рішенні Конституційного Суду України № 26-рп/2008 від 27.11.2008 р зазначено, що зi змiсту частини другої статті 95 Конституцiї України, якою встановлюється, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-якi видатки держави на загальносуспiльнi потреби, розмiр i цiльове спрямування цих видаткiв, випливає, що вони не можуть визначатися iншими нормативно-правовими актами. Самі ж загальносуспільні потреби, до яких належить і забезпечення права на соціальний захист громадян України, проголошений у статтi 46 Конституцiї України, передбачаються у державних програмах, законах, інших нормативно-правових актах. Визначення вiдповiдних бюджетних видаткiв у Законi про Державний бюджет України не може призводити до обмеження загальносуспiльних потреб, порушення прав людини i громадянина, встановлених Конституцiєю України, зокрема щодо забезпечення рiвня життя для осiб, якi отримують пенсiї, iншi види соцiальних виплат та допомоги, що є основним джерелом iснування, не нижчого вiд прожиткового мiнiмуму, визначеного законом.  

Відповідно до ч.2 ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Законом, який встановлює розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Статтею 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня - 706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня - 734 грн., отже розмір належного позивачеві підвищення, передбаченого ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мав складати: з 1 січня – 347 грн. 50 коп.; з 1 квітня – 353 грн.; з 1 липня – 354 грн. 50 коп.; з 01 жовтня – 361 грн. 50 коп.  

Судом же встановлено, що протягом травня – листопада 2010 року належне позивачеві додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачувалось у розмірі, що не відповідає розміру встановленому ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Таким чином в період дії зазначеної норми в порушення принципу пріоритетності законів, як нормативних актів вищої юридичної сили, над підзаконними актами, якими є постанови Кабінету Міністрів України, відповідач нараховував та виплачував позивачеві додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не у розмірі, встановленому ст. 50 Закону №796, а у розмірі, встановленому підзаконним актом - постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, яка суттєву звужує право позивача щодо розміру додаткової пенсії.    

Отже в силу ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачена позивачеві додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, за травень-листопад 2010 року підлягає перерахуванню та виплаті виходячи з розміру 50 % мінімальної пенсії за віком, визначених на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом на відповідний період.    

Відповідач, заперечуючи проти позову, не надав належних доказів та не довів суду правомірність невиплати позивачу щомісячної   додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи   за травень-листопад 2010 рік.  

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що  підлягають задоволенню.    

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.  

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 1832 КАС України, суд  

  ПОСТАНОВИВ:  

Позовну заяву ОСОБА_2 задовольнити.    

Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови перерахувати пенсію ОСОБА_2 з урахуванням додаткової додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 29 травня 2010 року по 30 листопада 2010 року.  

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за період 29 травня 2010 року по 30 листопада 2010 року, з урахуванням фактично виплачених сум.  

В силу ч. 1 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду, в межах суми стягнення за один місяць.    

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання копії постанови.  

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.  

  Суддя Южноукраїнського  

міського  суду                                                                                                                  Г.А.Далматова  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація