Справа № 2а -455/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2010 року суддя Баришівського районного суду Київської області Єременко В.М. розглянувши в приміщенні Баришівського районного суду в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області про стягнення недоплачених сум пенсій потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 5-го листопада 2010 року звернулася до суду з адміністративним позовом, вказуючи на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в смт. Баришівка Київської області, отримує пенсію за віком та є постраждалою від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, являється інвалідом 2-ї групи, де захворювання пов’язане з аварією на ЧАЕС. Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй, як потерпілій від аварії на ЧАЕС 1 категорії, має виплачуватись додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров,ю, розмірі 75 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відноситься до 1-ї категорії таких постраждалих. Оскільки є інвалідом другої групи, тому користується правами та пільгами, передбаченими Законом України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, відповідач не проводить зазначені виплати, що і змусило її звернутися з названим позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1Д.в межах строку звернення до адміністративного суду є такими, що підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має 1-шу категорію та є інвалідом ІІ групи ( посвідчення серії НОМЕР_1 ), захворювання пов'язане з аварією на ЧАЕС та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Баришівському районі.
Положеннями статті 14 Закону № 796-ХІІ позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розділ 8 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді в тому числі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2-ї групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно статті 50 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України. Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.
Поскільки судом встановлено, що відповідач неправомірно не виплачував позивачу щомісячну додаткову пенсію за шкоду, причинену здоров'ю, внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 75 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлену ст.50 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то суд визнає такі дії протиправними та зобов'язує відповідача провести перерахунок та виплату позивачу вказаного підвищення за період з 03.06.2010 року, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
На підставі ст.19 Конституції України, ст. 14, 49,50, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст..ст.8,9,11,18,71,183-2 КАС України суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області щодо виплати ОСОБА_1, жительки АДРЕСА_1 пенсії основної та додаткової пенсії за шкоду, причинену здоров,ю в меншому розмірі ніж встановлено ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 основну пенсію в розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком передбаченої ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 05.05.2010 року з урахуванням проведених виплат з подальшим її перерахуванням до внесення відповідних змін в законодавство.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Баришівський районний суд Київської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Єременко В . М .