справа № 2а – 1683/10
П О С Т А Н О В А
І М' Я М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2010 року суддя Антрацитівського міськрайонного суда Луганської області Філіпенко Л.П. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит Луганської області про перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В:
22 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит ( далі УПФУ), в якому посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом за захворюванням, пов’язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому йому призначена пенсія у зв’язку із встановленням інвалідності. З 13 жовтня 2010 року він признаний інвалідом 1 групи за захворюванням, пов’язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тому 27 жовтня 2010 року він звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії оскільки згідно ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-Х11 розмір пенсії для інвалідів, відносно яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче по 1 групі інвалідності 10 мінімальних пенсій за віком та відповідно до ст.50 вищевказаного Закону, додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров’ю складає 100 % мінімальної пенсії за віком. 28 жовтня 2010 року позивач отримав рішення УПФУ за № 115, яким йому було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає відмову відповідача в перерахунку йому пенсії такою, що порушує його конституційні права, просить суд визнати противоправними дії УПФУ в частині відмови йому в перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 100% мінімальної пенсії з 01 листопада 2010 року з урахуванням положень ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенси за віком, встановленої в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, у яких він посилається на те, що дійсно нарахування та підвищення пенсії позивачу проведені відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530; №654 від 16.07.2008 року, та ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Згідно з вищевказаними постановами КМУ ПФУ м. Антрацит внесено необхідні корективи до комп’ютерної програми, створеної для призначення та перерахунку пенсій з 22.05.2008 року, 01.07.2008 року, з 01.10.2008 року, проведено масові перерахунки пенсій. Крім того, відповідно до ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Відповідач вважає, пенсія позивачеві призначена відповідно до законодавства, тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.(а.с. 24)
Оскільки до початку судового засідання від позивача також надійшла заяви про розгляд справи без нього, судом 6 грудня 2010 року постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.33).
Згідно до ч. 2 ст.71. КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повно і всебічно з’ясованих обставинах в адміністративній справі та підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Сторонами визнається і не оспорюється, і це підтверджується матеріалами справи, що позивач належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 (а.с. 8). Позивачеві виплачується пенсія як особі, якій встановлена 1 група інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки відповідно до довідки Луганської обласної МСЕК №506102 від 13 жовтня 2010 року позивачеві встановлена вперше 1 група інвалідності безстроково (а. с.10). Тому позивач 27 жовтня 2010 року звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії згідно ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тобто у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії 100 % мінімальної пенсії за віком (а.с.12). 28 жовтня 2010 року позивач отримав рішення УПФУ за № 115, яким йому було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.13).
Суд вважає таку відмову у перерахунку розміру пенсії неправомірною.
Згідно зі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 1 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 10 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» таким інвалідам 1 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення на жовтень 2010 рік в розмірі 723 грн. Відповідно до ст. ст. 147. 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Прийняті Кабінетом Міністрів України Постанови № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, які є підзаконними актами, та які встановлюють значно менші соціальні гарантії для позивача, не можуть бути застосовані до цих правовідносин, оскільки вони діють всупереч норм статті 54 Закону України № 796-ХІІ щодо зобов'язань Кабінету Міністрів України визначити порядок виплат, а не розмір цих виплат, та всупереч імперативних норм статей 50 та 54 цього же Закону щодо визначення розмірів пенсійних виплат, які мають вищий правовий статус ніж нормативні акти Кабінету Міністрів; та всупереч статей 22 та 92 Конституції України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
А тому суд вважає за необхідне визнати дії УПФУ щодо відмови у нарахування та виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 противоправними , а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком з 1 листопада 2010 року.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 159, 160, 161, 163, 167 КАС України, суд , -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті Луганської області щодо відмові у перерахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 листопада 2010 року в розмірах, які передбачені ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» противоправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті Луганської області провести ОСОБА_1 з 1 листопада 2010 року перерахунок та виплату основної пенсії по інвалідності 1 групи в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ч.4, 67 ч.3 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Апеляційна скарга на постанову суду подається через Антрацитівський міськрайонний суд до Донецького адміністративного апеляційного суду шляхом подачі її протягом десяти днів з дня проголошення, а відсутнім у судовому засідання особами протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
постанова надрукувана в нарадчій кімнаті