Судове рішення #12698203

Справа № 2-9719/10  

Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И  

 16 грудня 2010 року        Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Пушкарчук В.П.,

при секретарі            Сіньчук Л.О.,  

з участю позивача – ОСОБА_1,  

відповідача – ОСОБА_2,  

представника служби у справах дітей – Кудрявцевої О.В.,  

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом   ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа, яка не пред’являє самостійних вимог на предмет спору – відділ опіки та піклування Служби у справах дітей Луцької міської ради, про встановлення порядку участі у спілкуванні та вихованні дитини, -   

  в с т а н о в и в :  

 Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про визнання участі у спілкуванні та вихованні дитини.

Свій позов мотивує тим, що  перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 з 08 жовтня 2004 року до 24.09.2010 року. Від шлюбу у них народилася дочка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після розірвання шлюбу дочка проживає з матір’ю – ОСОБА_2 З того часу у них постійно виникають конфлікти з приводу участі у вихованні та спілкуванні з малолітньою ОСОБА_4. Вказує, що відповідач  чинить перешкоди у спілкуванні з дочкою, не дозволяє бачитись та спілкуватися з дитиною. Зазначає, що прихильний до дочки, забезпечує її матеріально.

Вважає, що дії відповідача у чиненні перешкод у спілкуванні з  дитиною порушують його права як батька дитини. Вжиті ним заходи по вирішенню питання через органи опіки та піклування не дали бажаного результату. Просить усунути перешкоди у спілкуванні з малолітньою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановити для нього способи участі  у вихованні та спілкуванні з дитиною, а саме систематичний спільний відпочинок ОСОБА_4 з ним кожен перший та третій тиждень місяця: понеділок з 16 години по 19 годину; вівторок з 16 години по 19 годину; середа з 16 години по 19 годину; четвер з 16 години по 19 годину; субота з 16 години по 19 годину; неділя з 16 години по 19 годину; кожен другий та четвертий тиждень місяця: понеділок з 16 години по 19 годину; вівторок з 16 години по 19 годину; середа з 16 години по 19 годину; четвер з 16 години по 19 годину; спільний відпочинок доньки з ним літом на період його відпустки терміном на 15 календарних днів без супроводу матері ОСОБА_2 Крім того, просив визначені способи участі у вихованні дочки дозволити з правом безперешкодного відвідування місця проживання дочки сина та відвідування дочкою місця його проживання без супроводу матері ОСОБА_2

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.  

Відповідач в судовому засіданні  проти позову заперечила, просили при винесенні рішення врахувати заперечення на позов, рішення відділу опіки та піклування від 26 жовтня 2010 року за № 28.

Представник  служби у справах дітей Луцької міської ради в судовому засіданні покладався на розсуд суду з приводу визначення порядку участі у вихованні дитини, вказавши, що рішеннями відділу опіки та піклування № 25 від 08.09+.2010 року, № 28 від 26.10.2010 року, № 31 від 15.11.2010 року, № 34 від 23.11.2010року визначено ОСОБА_1 способи участі у вихованні та спілкуванні з малолітньою дочкою ОСОБА_4, оскільки враховуючи відносини,які склались між  батьками, вони не зможуть знайти спільної думки у вирішенні даного питання.  

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов  підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.  

Статтею 153 Сімейного кодексу України передбачено, що  мати, батько дитини мають право на  безперешкодне спілкування.  

Судом встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочкою ОСОБА_1 та ОСОБА_2, що стверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с. 10) та показами сторін в судовому засіданні.  

Шлюб між сторонами  було розірвано  24 вересня 2010 року, що підтверджено рішенням Луцького міськрайонного суду (а.с. 9).  

Малолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, після розірвання шлюбу проживає з матір’ю – ОСОБА_2.  

Як встановлено в судовому засіданні між батьками дитини після розлучення склались стійки неприязні відносини, які потягли за собою суперечки між ними щодо визначення участі у вихованні та спілкуванні з дитиною.  

Відповідно до ч.2 ст. 157 Сімейного кодексу України, той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на  особисте спілкування з нею.  

Згідно ч.1 ст. 158 СК України, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкування з нею  того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це  орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення  умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.  

Судом встановлено, що 08 вересня 2010 року, 26 жовтня 2010 року, 115листопада 2010 року та 23 листопада 2010 року за заявами ОСОБА_1 та ОСОБА_5 Служба у справах дітей Департаменту молодіжної політики і спорту Луцької міської ради дала рішення відділу опіки та піклування відповідно № 25 (а.с. 34), № 28 (а.с. 35), № 31 (а.с. 36), № 34 (а.с. 37), якими визначалися ОСОБА_1 способи участі у вихованні та спілкуванні з малолітньою дочкою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.  

В судовому засіданні з показів позивача встановлено, що матір’ю дитини ОСОБА_2 чиняться перешкоди у спілкуванні з малолітньою дитиною.  

З пояснень свідка ОСОБА_6 судом встановлено, що відповідачем ОСОБА_2 дійсно чиняться перешкоди в спілкуванні з дочкою, батько хотів би більше спілкуватися з дочкою.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині усунення перешкод з боку відповідача у спілкуванні з малолітньою дитиною та її вихованні є обґрунтованими та такими, що знайшли своє підтвердження під час розгляду даної справи, тому в цій частині позовні вимоги підлягають до задоволення.  

Згідно вимог  ч.1 ст. 159 Сімейного кодексу України, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди  тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні  з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється  від виконання рішення  органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутись до суду з позовом про усунення  цих перешкод.  

Відповідно до ч.3 ст. 157 Сімейного кодексу України, той з батьків, з ким проживає дитина, не має права  перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.  

Частиною 2 статті 159 Сімейного Кодексу визначено, що суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні  побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування, з урахуванням віку, стану здоров’я дитини, поведінки батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.  

Таким чином, оскільки сторони мають рівні права щодо виховання та розвитку дитини, мають обопільне бажання приймати участь у цьому і спілкування між ними та дитиною не перешкоджає нормальному розвитку дитини, чого з матеріалів справи не вбачається, але виникли непорозуміння щодо врегулювання питання з приводу побачень батька з дочкою, суд приходить до висновку, про можливість визначити ОСОБА_1, батьку дитини,  спосіб участі у вихованні та спілкуванні з малолітньою ОСОБА_4  

В судовому засіданні встановлено, що згідно характеристики  даної ДНЗ № 31 (а.с. 29), який відвідує малолітня ОСОБА_4, вбачається, що останнім часом дівчинка стала дратівливою, нервовою, замкнуто, уникає спілкування з іншими дітьми. З консультативного висновку психолога ВОПЛ № 1 м. Луцька від 15.12.2010 року (а.с. 30) вбачається, що відповідач ОСОБА_2 разом з дочкою з травня 2010 року відвідує сеанси психотерапії з приводу емоційної поведінки дитини, її впертості, дратівливості, агресивності.

Враховуючи відносини, які склались між батьками, а також вік самої дитини, ОСОБА_4 досягла віку п’яти років, а тому її вік дозволяє спілкуватися батьку з нею без присутності матері, але в обмежений час. Тому суд, з врахуванням віку та стану здоров'я дитини вирішує встановити відповідні дні та час для спілкування дитини з батьком з відвідуванням дитиною його місця проживання. Суд вважає доцільним встановити щотижня по понеділках та четвергах з 16.00 год. по 19.00 год.; одну неділю в місяць за домовленістю батьків з 10.00 год. по 19.00 год. з правом безперешкодного відвідування дочкою місця його проживання; спільний відпочинок дочки з ним літом на період його відпустки протягом 2 тижнів, що буде відповідати дійсному спілкуванню та участі у вихованні батька дитини.  

Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 58, 59, 60, 88, 213, 214, 215, 218  ЦПК України,  на підставі ст.ст.153, 157, 158, 159 Сімейного кодексу України, суд , -  

  в и р і ш и в :  

  Позов задовольнити частково.  

Зобов’язати   ОСОБА_2   не чинити перешкод   ОСОБА_1   у вихованні та спілкуванні з малолітньою дочкою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Встановити   ОСОБА_1   порядок участі у спілкуванні з малолітньою дочкою ОСОБА_4 та у його вихованні – щотижня по понеділках та четвергах з 16.00 год. по 19.00 год.; одну неділю в місяць за домовленістю батьків з 10.00 год. по 19.00 год. з правом безперешкодного відвідування дочкою місця його проживання; спільний відпочинок дочки з ним літом на період його відпустки протягом 2 тижнів.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області  шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення.  

 Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

  Суддя Луцького міськрайонного суду                                                             В.П. Пушкарчук  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація