Судове рішення #12702531

                                                  Справа № 2-6576/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

02 грудня 2010 року Приморський районний суд міста Одеси, у складі:

головуючої судді - Шенцевої О.П.,

при  секретарі – Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк»  в особі Одеської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк», третя особа, яка заявляє самостійні вимоги – ОСОБА_2 про визнання недійсним одностороннього рішення про підвищення процентної ставки, -

В С Т А Н О В И В:

     Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати недійсним та скасувати прийняте в односторонньому порядку рішення АТ «Укрсоцбанк» про внесення змін до кредитного договору № 2006/24-24/116 від 29.09.2006 року відносно підвищення процентної ставки за користування кредитом з 13 до 15 відсотків, зобов’язати відповідача виконати умови підпункту 1.1. зазначеного договору кредиту.

Позивачка у судове засідання не з’явилась, надала суду заяву, у якій просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченні на позов, просила суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позові та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Заслухавши доводи та пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню.

У судовому засіданні встановлено,  що Публічне акціонерне товариство «Укрсоцбанк»  в особі Одеської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк» та ОСОБА_1 уклали кредитний договір № 2006/24-24/116 від 29.09.2006 року.

Листом № 09-12/96-4382 від 07.10.2008 року Одеська обласна філія АКБ «Укрсоцбанк» повідомило позивачку про підвищення процентної ставки за кредитним договором № 2006/24-24/116 від 29.09.2006 року до 15% річних.

Слід зазначити, що підвищення  банком процентної ставки за кредитним договором – це одностороння  зміна істотної умови договору, з огляду  на наступне.  

Так, частиною 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована  на встановлення, зміну або припинення цивільних прав  та обов’язків.  

Відповідно до  ст.. 6 вказаного Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі  контрагента та визначенні умов  договору з урахуванням  вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).  

Статтею 638   ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній  формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені  законом як істотні  або є необхідними для договорів  даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однією із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно ч.1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Виходячи з аналізу положень ст. 1054 ЦК України однією з істотних умов договору є розмір процентів за користування кредитними коштами.

Отже, у випадку, якщо право на односторонню зміну умов договору передбачено законом або договором, банк, який вирішив  в односторонньому порядку змінити процентну ставку, повинний був сповістити про це позичальника за кредитним договором і тільки з моменту отримання погодження відповідача на такі зміни вони могли набути чинності.

Між тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо належного повідомлення позивача про зміну процентної ставки.

До того ж згідно ст. 651 ЦК України зміна  договору в односторонньому порядку не допускається.

Статтею 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» встановлено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Пунктом 2.6. договору кредиту передбачене право кредитора ініціювати зміну розміру відсотків та комісії у разі зміни відсоткових ставок на кредитному ринку України, а також за рішеннями Правління, Комітету з питань управління активами та пасивами, кредитно-інвестиційного комітету, Тарифного комітету кредитора, але правом підвищувати процентну ставку в однобічному порядку, без згоди позичальника, кредитор не наділений.

Відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов’язання.

Статтею 11 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що у договорі про надання споживчого кредиту може зазначатися, що відсоткова ставка за  кредитом може змінюватися залежно від зміни облікової ставки Національного банку України або в інших випадках. Про зміну відсоткової ставки за споживчим кредитом споживач повідомляється кредитодавцем письмово протягом семи календарних днів з дати її зміни. Без такого повідомлення будь-яка зміна відсоткової ставки є недійсною.

Відповідно до абзацу п’ятого пункту 3.4 Правил надання банкам України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту, затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.05.2007 року № 168, в кредитному договорі банки зобов’язанні зазначати правило, за яким змінюється процентна ставка за кредитом, якщо договором про надання кредиту передбачається можливість зміни процентної ставки за кредитом залежно від зміни облікової ставки  Національного банку України або в інших випадках.

Пунктом 3.5 передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути змінена лише в разі настання події, яка не залежить від волі сторін договору і має безпосередній вплив на вартість кредитних ресурсів банку.

Тобто, зміни до кредитних договорів мали вноситись відповідно до вимог законодавства та умов укладених договорів.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку» від 12.12.2008 року № 661-VI банкам заборонено в односторонньому порядку змінювати умови укладених з клієнтами договорів, зокрема, збільшувати розмір процентної ставки за кредитними договорами.  

Щодо позовних вимог позивачки про визнання недійсним та скасувати прийняте в односторонньому порядку рішення АТ «Укрсоцбанк» про внесення змін до договору кредиту № 2006/24-2/116 від 29.09.2006 року відносно підвищення процентної ставки за користування кредитом з 13 до 15%, суд вважає, що до компетенції даного суду не відноситься скасування рішень прийнятих Управляючим комітетом роздрібного бізнесу АТ «Укрсоцбанк».

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд задовольняє позовні вимоги позивачки частково, а саме в частині зменшення процентної ставки до 13%.

Керуючись  ст.ст. 10, 11, 57-60, 208-215, 218 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

     Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Зобов’язати Публічне акціонерне товариство «Укрсоцбанк» виконати умови пункту 1.1. кредитного договору № 2006/24-24/116 від 29.09.2006 року про надання ОСОБА_1 кредиту в сумі 198 000 доларів США, зі сплатою 13% річних.

В іншій частині позову відмовити.

     Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.  

   Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація