Судове рішення #12702564

Справа 2-а-3060/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 10 грудня 2010 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Шенцева О.П., розглянувши одноособово у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату про зобов’язання відповідачів надати довідку про розмір посадового окладу та зобов’язання перерахувати раніше призначену пенсію, а також виплатити недоплачену частину пенсії ,-

 ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного військового комісаріату з приводу того, що він вважає незаконним рішення Одеського обласного військового комісаріату щодо відмови надати довідку про розмір його посадового окладу станом на 01 серпня 2008 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, з урахуванням змін посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України та просить зобов’язати відповідача провести перерахунок його пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, з урахуванням змін посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України.

Крім того, просить стягнути з відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на його користь упущену вигоду у вигляді неправомірно невиплаченої частини пенсії, право на отримання якої настало з 01.08.2008 року, а також стягнути компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків нарахування та виплати пенсії.

Постанову просить звернути до негайного виконання у повному розмірі заборгованої суми.

При цьому він посилається на те, що він є військовим пенсіонером та отримує пенсію через установу Пенсійного Фонду України, що підтверджено відповідними документами, відповідачі в запереченнях цього факту не спростовують.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 29 листопада 2010 р. відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачам у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.  

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром Оборони України 28.07.2008 року був виданий наказ № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Цей наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції України встановленим порядком 18 серпня 2008 р. за № 761/15452. Згідно цього наказу розмір посадового окладу відповідної посади категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України збільшився.

Відмовивши йому в перерахунку пенсії, відповідач порушив вимоги ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач також вважає, що в період з 1.08.2008 року, по день звернення його до суду, відповідач зобов’язаний виплатити йому упущену вигоду у вигляді неправомірно не виплаченої частини пенсії.

Сторона позивача просить позов задовольнити повністю.

Представники відповідачів позов не визнали, про що надали письмові заперечення, в яких посилаються на відсутність правових підстав для надання довідки та перерахунку пенсії позивачу у зв’язку зі збільшенням посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців викладацького складу.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, дослідивши повідомлені позивачем у матеріалах справи письмові докази та оцінивши заперечення відповідачів в сукупності, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, зазначений в позові, та враховуючи судову практику Європейського Суду з прав людини, за внутрішнім переконанням та на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, суд, з покликанням на чинне національне законодавство, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав

Судом встановлено, що позивача 24.07.1984 року було звільнено з посади у запас із Збройних Сил за віком. Йому призначено пенсію, розмір якої станом на липень 2008 року становить 2 755,72 грн. з соціальними надбавками.

Позивач року звернувся до військового комісару Одеського обласного комісаріату про надання йому довідки про розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців викладацького складу відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року станом на 01.08.2008 року; а також до керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

Але це прохання позивача відповідачами було проігноровано. Разом з тим, аналогічної категорії військовослужбовців була надана відповідь з військової прокуратури Одеського гарнізону, а також Департаменту фінансів Міністерства оборони України, з яких вбачається те, що військовослужбовці мають право на перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців викладацького складу.

Крім того, позивач надав до суду довідку з Військового інституту Одеського Національного політехнічного університету, з якої вбачається, що офіцери, які перебувають на посаді, відповідної посади позивача, мають з 01.08.2008 року підвищений посадовий оклад відповідно до вимог наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

Керуючись статтею 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства, і не може виходити за межи позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно зробити для повного захисту прав,свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд критично ставиться до позиції відповідача, яка викладена у письмових запереченнях стосовно ст. 99,100 КАС України, на яку посилається відповідач в запереченнях, тому, що вона встановлює строк звернення до суду лише у сфері публічно-правових відносин. Заборгованість грошових коштів по пенсійному забезпеченню ветерану війни - то є цивільні відносини між суб’єктом владних повноважень — Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та фізичною особою – пенсіонером-ветераном війни. Крім того частиною 4 ст. 99 КАС України встановлена можливість досудового вирішення спору і позивач довів суду, що він скористувався цім порядком. Тому суд вважає, що строк звернення до адміністративного суду, зазначеного у частині 2,4,5 статті 99 КАС України не пропущений.  

Відносно до строку звернення позивача про вимогу повернення невиплаченої суми пенсії, суд вважає правильним застосування норми спеціальних Законів України про пенсійне забезпечення при вирішенні питання строку позовної давності під час прийняття рішення про повернення заборгованої суми частини пенсії у вигляді щомісячного підвищення пенсії. Так норма чинного законодавства, яка зазначена в частині 2 статті 87 спеціального Закону України № 1788-12 від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення», встановлює, що «...суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком». За таких обставин суд вважає за необхідність відмовити відповідачам у задоволенні клопотання про відмову у розгляді справи, посилаючись на вимоги ст. 99,100 КАС України.

Відповідно до вимоги частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення (надбавок , доплат, підвищень)  та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону. (Частина третя ст. 63 в редакції Закону України № 875-5(875-5) від 03.04.2007 р.) .   Ця норма Закону України є нормою прямої дії.

Частиною 1, підпункту 1, пункту 5, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» була передбачена можливість прийняття Міністром Оборони України нормативного акту щодо встановлення (зміни) у межах асигновань, що виділяються на їх утримання, розмірів посадових окладів військовослужбовців, в тому числі і військових навчальних закладів. На виконання цієї постанови Міністром Оборони України був виданий наказ № 377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Згідно цього наказу посадовий оклад відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів збільшився. Щомісячне підвищення пенсії позивача з 01.08.2008 року повинно збільшитися на 532,22 грн.

Суд з посиланням на чинне законодавство вважає, що відповідач - Одеський обласний військовий комісаріат був зобов’язаний надати на прохання позивача довідку про розмір його посадового окладу у зв’язку із зміною, встановленою наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року станом на 01.08.2008 року, а другий відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області був зобов’язаний зробити перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2008 року, з першого числа наступного місяця, з дати – 01.08.2008 року, коли настали підстави для збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, але проявили бездіяльність, яка є незаконною.

Відповідно до приписів статті 2 Закону України № 2050-3 від 19.10.2000р. (із змінами) „Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати“,  компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам.  

Законодавець зазначає, що під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Приймаючи до уваги те, що суб’єктом владних повноважень порушені строки нарахування та виплати пенсії в повному обсязі, що, відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України та ч.3 ст. 52 Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є порушенням матеріального права позивача, суд вважає за доцільним задовольнити позовні вимоги позивача, стосовно зобов’язання нарахувати позивачеві  компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків перерахування раніше призначеної пенсії та її виплати в повному обсязі .

Норма чинного законодавства, яка зазначена в частині 2 статті 87 спеціального Закону України № 1788-12 від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення», встановлює, що «...суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком».

Крім того, законодавча норма пункту 2 ст. 46 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-15 „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“, а також частини 2 ст. 55 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-12 зазначають про те, що „…суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів“.

Разом з тим суд вважає, що задовольняючи частково позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованої частини пенсії у визначеній позивачем конкретній сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладені таки повноваження.

Керуючись ч.2 ст.51,52,55; ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», наказом Міністра Оборони України №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", статей 2,3,4 Закону України № 2050-3 від 19.10.2000р. (із змінами) „Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати“, Постанови Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 р. „Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати“ та приписів ст. 2,105,159 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов  ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов’язати Одеський обласний військовий комісаріат, надати довідку позивачу та до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про розмір посадового окладу відповідної ОСОБА_1 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, який затверджений наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 р. у відповідності до   вимог  Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2008 р № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення   відповідних категорій військовослужбовців станом на 01 серпня 2008 р.  

Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної ОСОБА_1 категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів станом на 01.08.2008 року та зобов’язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення постанови суду в повному обсязі.

   Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація