Судове рішення #12702835

Справа № 2-10638/10    

  РІШЕННЯ    

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ    

  19  листопада 2010 р.           Приморський районний суд м. Одеси  

  у складі:             головуючого судді - Науменко А.В.,  

          при секретарі - Коваленко Д.А.  

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Райффазен Банк Аваль» в особі Одеської обласної дирекції «Райффазен Банк Аваль» про визнання недійсним кредитного договору, -  

 

ВСТАНОВИВ:    

  Позивачка звернулася до Відкритого акціонерного товариства «Райффазен Банк Аваль» в особі Одеської обласної дирекції «Райффазен Банк Аваль» про визнання недійсним кредитного договору.  

Посилаючись на положення норм Декрету «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» КМ України від 19.02.1993 року зі змінами та доповненнями заявляє про порушення порядку укладення з нею кредитного договору. Підставами для визнання недійсним кредитного договору є укладання договору в валюті, відмінній від гривні України, та використання іноземної валюти за спірним договором, як засобу платежу, що суперечить вимогам законодавства. Крім того, посилаючись на ст.ст. 203, 215, 524, 533 ЦК України, зазначила, що умови спірного договору не відповідають законодавству України, щодо використання іноземної валюти для виконання зобов’язань по договору.  

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання з’явилася,  позовні вимоги підтримала в повному обсязі. Заперечувала в заочному розгляді справи. Підтвердила, що більше року погашала кредит, але з настанням «кризі» подалі виплачувати не може.  

Представник відповідача в судове засідання не з’явися без поважних причин,  про слухання справи була сповіщена належним чином, в зв’язку чим суд розглядає справу за наявними матеріалами.  

Суд, вислухавши пояснення та доводи позивачки, ознайомившись та дослідивши матеріали справи,  вважає що позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.  

Як вбачається з матеріалів справи 09 липня 2007 року між позивачкою ОСОБА_1 та Відкритим акціонерним товариством «Райффазен Банк Аваль» в особі Одеської обласної дирекції «Райффазен Банк Аваль» укладений кредитний договір № 014/0030/82/77872, згідно якого банк зобов’язався надати позивачу 49980,0 доларів США, строком до 09.07.2016 року, зі сплатою процентів за графіком.  

Згідно з п.2.1. Договору кредит надається на споживчі потреби під заставу нерухомості, а саме квартири за адресою АДРЕСА_1.  

Згідно із ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, статтею 203 ЦК України.  

За положеннями ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства  

Тобто, вирішуючи спір про визнання угод недійсними, суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угод вимогам закону; додержання встановленої форми угоди; правоздатність сторін за угодою; у чому конкретно полягає неправомірність дій та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.  

Позивачка вимагає визнання недійсним договору  не відновлюваної кредитної лінії з підстав передбачених  ст. ст. 203, 215 ЦК України , а саме недотримання законодавства України при  використанні іноземної валюти за спірним договором, як засобу платежу, що на її думку, суперечить вимогам чинного законодавства.    

Згідно з вимогами ст. 526 ЦК України зобов’язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору.  

Статтею 610 ЦК України передбачене, що порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання /неналежне виконання/.  

У відповідності до ст. 611 ЦК України у випадку невиконання зобов’язання боржником настають правові наслідки у виді відшкодування збитків. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.  

Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов’язання, несе відповідальність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором або законом.  

Згідно з вимогами ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов’язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.  

Відповідно до вимог ст. 1049 ЦК України боржник зобов’язаний повернути позивачеві гроші в строк та в порядку, встановленими договором.  

Відповідно до ст. ст. 1054, 1055 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Кредитний договір укладається у письмовій формі.  

Статтею 638 ЦК України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.  

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.  

Крім того відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Всі умови договору з моменту його укладення стають однаково обов'язковими для виконання сторонами.  

З вищенаведеного випливає, що позивач та відповідач, підписавши договір не відновлюваної кредитної лінії  встановили факт досягнення згоди між собою, щодо всіх істотних умов договору  не відновлюваної кредитної лінії  

Доводи позивачки, що банк не має права здійснювати кредитні операції в іноземній валюті, не можуть прийняті до уваги з огляду на наступне. :  

Відповідно до п. 2 ст. 524 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті. Позивач та відповідач підписуючи кредитний договір визначили, що кредитні кошти надаються в іноземній валюті, а саме долари.  

Статтею 99 Конституції України встановлено, що грошовою одиницею України є гривня. Разом з тим, вказана стаття Конституції України визначає правовий статус грошової одиниці України, але не встановлює сферу її обігу та будь-яких обмежень щодо можливості використання в Україні грошових одиниць іноземних держав.  

Згідно зі ст. 192 ЦК України законним платіжним засобом обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України -гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановленому законом.  

Таким чином, відповідно до законодавства, гривня має статус універсального платіжного засобу, який без обмежень приймається на всій території України, однак в той же час обіг іноземної валюти обумовлений вимогами спеціального законодавства України.  

Основним законодавчим актом, який регулює правовідносини у сфері валютного регулювання і валютного контролю є Декрет Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19 лютого 993 року зі змінами та доповненнями (надалі - Декрет).  

Відповідно до статті 5 Декрету операції з валютними цінностями здійснюються на підставі генеральних та індивідуальних ліцензій Національного банку України.  

Щодо здійснення кредитних операцій в іноземній валюті, слід виходити з такого.    

Згідно зі ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.  

Відповідно до положень ст.ст. 47, 49 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (надалі - Закон) банківські установи мають право здійснювати кредитні операції, у тому числі розміщувати залучені кошти від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, на підставі банківської ліцензії. Стаття 2 цього Закону визначає банківський кредит як будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яку гарантію, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника, щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми. При цьому, відповідно до цієї ж статті кошти - це гроші у національній або іноземній  валюті чи їх еквівалент.  

Таким чином, законодавство України чітко визначає правомочність банків на підставі відповідних ліцензій надавати кредити та бути суб'єктом кредитних зобов'язань. Спеціальне законодавство у сфері банківської діяльності не містить приписів, які б забороняли банкам надавати кредити в іноземній валюті або регламентували умови кредитування в іноземній валюті.     Одночасно, слід зазначити, що нормативно-правовими актами Національного банку України встановлені вимоги щодо оцінки ризиків за операціями в іноземній валюті, зокрема, Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року № 368, передбачена вимога покриття капіталом валютного кредитного ризику; Положенням про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 06 липня 2000 року № 279, встановлено підвищені коефіцієнти резервування за кредитними операціями в іноземній валюті.  

При цьому, з урахуванням особливостей діяльності банківських установ в умовах фінансової кризи, Національний банк України постановою Правління Національного банку України від 01 грудня 2008 року № 406 «Про затвердження змін до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків» посилив вимоги щодо формування банками спеціальних резервів за кредитами, наданими позичальникам в іноземній валюті.  

Щодо ліцензування банків для здійснення операцій з кредитування в іноземній валюті, слід виходити з наступного.  

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (надалі - Закон) банк має право здійснювати банківську діяльність тільки після отримання банківської ліцензії.  

Всі банківські операції, зазначені в ст. 47 Закону Банки здійснюють за відповідним дозвільним режимом їх здійснення, який можна поділити на 2 групи:  

банківські операції, які здійснюються банком на підставі банківської ліцензії;  

операції, які можуть здійснюватися банком за умови отримання   письмового дозволу Національного банку України (надалі - НБУ).  

Операції з валютними цінностями (п. 1, ч. 2, ст. 47 Закону) здійснюються банками на підставі банківської ліцензії та дозволу на здійснення такого виду операцій (ч. 5, ст. 47 Закону).  

Що стосується валютного законодавства, то відповідно до вимог Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (ст. 1) надання кредитів в іноземній валюті віднесено до валютних операцій.  

Згідно ст. 2 Закону, банківська ліцензія - це документ, який видається Національним банком України в порядку і на умовах, визначених у цьому Законі, на підставі якого банки та філії іноземних банків мають право здійснювати банківську діяльність.  

Відповідно до п. 1.2 «Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій», затвердженого постановою НБУ № 275 від 17. липня 2001 року письмовий дозвіл Національного банку  

- документ, який видає Національний банк у порядку і на умовах, визначених Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Положенням, на підставі якого банки мають право здійснювати окремі операції, передбачені статтею 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність».  

Таким чином здійснення валютних операцій може мати місце на підставі генеральних чи індивідуальних ліцензій Національного банку України. На момент укладення кредитного договору відповідач-Банк  мав відповідну Банківську ліцензію.  

Відповідно до статті 5 Декрету індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Перелік валютних операцій, для здійснення яких необхідна індивідуальна ліцензія НБУ, наданий у частині 4 цієї статті.  

Генеральні ліцензії надаються на здійснення валютних операцій, що не потребують індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання.  

Пункт «в» частини 4 статті 5 Декрету передбачає вимогу щодо отримання індивідуальної ліцензії НБУ на здійснення операцій щодо надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо терміни і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі.  

Виходячи з наведеного, індивідуальна ліцензія на проведення вказаних операцій необхідна лише у тому випадку, якщо терміни і суми кредитів перевищують встановлені законодавством межі. Однак, на сьогодні законодавством не встановлено терміни і суми кредитів в іноземній валюті як критерій їх віднесення до сфери дії режиму індивідуального ліцензування. Ця обставина з огляду на відсилочний характер норми Декрету не дозволяє поширити режим індивідуального ліцензування на валютні операції, пов'язані з наданням резидентами (банками та іншими фінансовими установами) кредитів в іноземній валюті іншим резидентам.  

Таким чином, за відсутності нормативних умов для застосування режиму індивідуального ліцензування щодо вказаних операцій, єдиною правовою підставою для здійснення банками кредитування в іноземній валюті згідно з вимогами статті 5 Декрету є наявність у банку генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, отриманої у встановленому порядку.  

Що стосується необхідності отримання сторонами кредитного договору індивідуальної ліцензії на використання іноземної валюти як засобу платежу на території України згідно з вимогами п. «г» ч. 4 ст. 5 Декрету, то слід зазначити, що відповідно до цієї статті порядок і терміни видачі ліцензій, перелік документів, необхідних для одержання ліцензій, а також підстави для відмови у видачі ліцензій визначаються Національним банком України.  

Згідно зі ст. 11 Декрету Національний банк України видає в межах, передбачених цим Декретом обов'язкові для виконання нормативні акти, щодо здійснення операцій на валютному ринку України.  

Крім цього, відповідно до ст. 44 Закону України «Про Національний банк України» НБУ діє як уповноважена державна установа при застосуванні законодавства України про валютне регулювання і валютний контроль.  

На виконання вказаних повноважень Національним банком України прийнято Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу, затверджене постановою Правління НБУ від 14 жовтня 2004 року № 483 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2004 року за № 1429/10028.  

Відповідно до пункту 1.4. Положення використання іноземної валюти як засобу платежу (валютна операція) - використання іноземної валюти на території України для виконання будь-яких зобов'язань або оплати товарів.  

Разом з тим, у пункті 1.5. Положення визначено, що використання іноземної валюти як засобу платежу на території України без індивідуальної ліцензії дозволяється, якщо ініціатором або отримувачем за валютною операцією є уповноважений банк (ця норма стосується лише операцій уповноваженого банку, на здійснення яких Національний банк видав відповідачу - Банку  банківську ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення операцій з валютними цінностями).  

Виходячи з наведеного, надання та одержання кредиту в іноземній валюті та сплата процентів а цим кредитом не потребує наявності індивідуальної ліцензії на використання іноземної валюти як засобу платежу на території України жодною зі сторін договору.  

Такою ж є правова позиція і Національного Банку України, оприлюднена ним у листі від 07 грудня 2009 р. № 13-210/7871-22612 «Про правомірність укладання кредитних договорів в іноземній валюті», адресованому територіальним управлінням Національного банку України,  банкам України та їх філіям, Асоціації українських банків.  

Відповідач – Банк має банківську ліцензію на право здійснювати банківські операції, визначені частиною 1 та пунктами 5-11 частини 2 статті 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», а саме має право здійснювати операції з валютними цінностями із розміщенням на валютному ринку  України залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, тобто здійснювати кредитування в іноземній валюті.  

Таким чином, суд вважає, що відповідач - Банк має необхідні дозвільні документи для здійснення операцій з валютними цінностями, а відтак, відсутні законні підстави для визнання договору відновлюваної кредитної лінії недійсним.  

Розглянувши справу повно, всебічно, об’єктивно та неупереджено, суд вважає заявлені позивачем вимоги неправомірними та не підлягаючими задоволенню.  

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 223 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 203, 526, 554, 625, 1049, 1050, 1054 ЦК України ст. 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст. 5 Декрету КМ України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю (1993), суд -  

  В И Р І III И В:  

  В задоволенні позову ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Райффазен Банк Аваль» в особі Одеської обласної дирекції «Райффазен Банк Аваль» про визнання недійсним кредитного договору - відмовити в повному обсязі.  

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення рішення.  

  Суддя                   А.В. Науменко      

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація