Справа №2-10983/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2010 року Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючої судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до К редитної спілки „Україна” про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом, у якому просить с тягнути на свою користь з К редитної спілки „Україна” суму депозитного внеску у розмірі 6000 гривень.
Відповідно до договору внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок №ГО-120808А по програмі „Ювілейна” від 12 серпня 2008 року її внесок складає 1500 гривень, а квитанцією до прибуткового касового ордеру №ГО-091008036 від 09 жовтня 2008 року підтверджується поповнення ще на 4500 гривень.
Термін дії договору закінчився, а відповідач не виконав свої зобов’язання перед позивачкою – не виплачені сума внеску в розмірі 6000 гривень.
При її зверненні до відповідача з проханням повернути суму внеску їй в цьому було відмовлено.
Згідно умов договору та діючого законодавства основний, додатковий та інші пайові внески, а також нараховані відсотки є власністю члена к редитної спілки. Тому суд вважає, що дії відповідача порушують право власності позивача, яке захищено Конституцією України та Цивільним законодавством.
Позивачка у судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, тому суд вважає за можливе розглянути позов за його відсутністю та ухвалити заочне рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено , що ОСОБА_1 є членом К редитної спілки „Україна”.
Відповідно до договору внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок №ГО-120808А по програмі „Ювілейна” від 12 серпня 2008 року її внесок складає 6000 гривень.
Відповідачем не було надано суду жодного доказу виплати позивачці її внеску у сумі 6000 гривень за даним договором.
Позивачка звернулась до відповідача з проханням повернути суму внеску у зв’язку з закінченням строку дії договору.
Таким чином, сума заборгованості по депозитному договору перед позивачкою складає 6000 гривень.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України „Про кредитні спілки", внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також: нарахована на такі кошти та пайові внески плата (відсотків) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності. Кожний член кредитної спілки, відповідно до п.2 ч.2 ст. 23 Закону України „Про кредитні спілки", має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України „Про кредитні спілки" член кредитної спілки має право одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки.
Частина 7 ст. 10 Закону України „Про кредитні спілки" передбачає, що повернення обов'язкового пайового та інших внесків , крім вступного внеску в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.
Кредитна спілка «Україна» належним чином не виконала своїх зобов’язань, а саме не повернула грошову суму внеску на депозитний рахунок.
Відповідно до ст. 525 ЦК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом або договором.
Ст. 526 ЦК України встановлює, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Якщо в зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), як це передбачено ст. 530 ЦК України.
Суд не приймає до уваги Розпорядження № 1203 від 15.10.2008 року „Про тимчасові заходи щодо забезпечення стабільності діяльності кредитних спілок" виданим Державною комісією по регулюванню ринку фінансових послуг України з метою нейтралізації впливу зовнішньої фінансової кризи, забезпечення стабільності, надійності і безпеки діяльності кредитних спілок, яким передбачено право кредитних спілок відмовляти в поверненні додаткових пайових внесків у разі припинення членства в кредитній спілці у разі наявності заборгованості кредитної спілки перед своїми членами за внесками на депозитні рахунки, оскільки виходячи з положень ст. 8, 64 Конституції України, якщо будь - який закон чи інший нормативно - правовий акт передбачає обмеження тих чи інших прав та свобод людини, крім тих, що визначені Конституцією України, ці обмеження не є правовими, суперечать Конституції України, а тому не повинні братися до уваги.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Також, органи виконавчої влади і за їх уповноваженням громадські організації зобов'язані видавати такі підзаконні нормативні акти, які повністю відповідають конституційним положенням про основні права, свободи й обов'язки громадян. Норми поточного, галузевого законодавства не можуть обмежувати конституційні права і обов'язки громадян при їх конкретизації й розвитку, якщо це прямо не передбачено Конституцією.
Суд задовольняє позовні вимоги позивачки.
Згідно ч.1 ст. ст. 81, 88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягають стягненню витрати за сплату державного мита у розмірі 60 гривень.
У відповідності до ст. ст. 2, 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 Керуючись ст. ст. 8, 41, 64 Конституції України, ст. ст. 525, 526, 530, 610, 611, 623 ЦК України, ст. ст. 2, 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року №7-93, ст.ст. 81, 88, 213-215, 224-226 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з К редитної спілки «Україна» на користь ОСОБА_1 внесок по договору внеску (вкладу) члена кредитного спілки на депозитний рахунок №ГО-120808А по програмі „Ювілейна” від 12 серпня 2008 року в розмірі 6000 гривень.
Стягнути з К редитної спілки «Україна» на користь держави витрати по сплаті державного мита у сумі 60 гривень.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі в 10 –ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя